Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
ај за тоа сум сигурен кај и да е ќе дојде али овоа ме плаши разговарав со продавачот вика дека ке стигнат не е ништо тајна се работи за маски за телефон а5 2017 но останаа на чекање за проверка на 1 април и од 1ви април до ден денес седи на тој датум а продавачот вика чекај ќе стигнат..не е возможно скоро кај и да е цел месец на иста локација и да не доат луѓе да видат мало пакетче па да го пуштат во транспорт.
Твојата пратка по тракингот е без можност да ја пратиш штом ќе ја напушти Кина и затоа ти стои ист резултат цело време.Така е со поголем број пратки со free shiping.За 30 дена отприлика стигнуваат некој сум ги чекал и по 60 дена .Поштарот ќе ти ја донесе на врата .

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
ај за тоа сум сигурен кај и да е ќе дојде али овоа ме плаши разговарав со продавачот вика дека ке стигнат не е ништо тајна се работи за маски за телефон а5 2017 но останаа на чекање за проверка на 1 април и од 1ви април до ден денес седи на тој датум а продавачот вика чекај ќе стигнат..не е возможно скоро кај и да е цел месец на иста локација и да не доат луѓе да видат мало пакетче па да го пуштат во транспорт.
Ех мене цел месец ми стоеше бројче само на продуктот е спремен :) Ќе стигни чим е со бројче за следење. Плус ако ти е при крај рокот напрај си диспјут ќе ти ги вратат парите одма :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Inappropriate invoice = nesoodvetna faktura

siguno ke ti baraat izvod od bankata preku koja e izvrsen transferot ili izvod od kartichkata.
Претпоставувам и јас тоа. Само ако имал некој иста ситуација да каже како точно оди...да ги чекам да ми побараат, да одам јас да си барам?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Претпоставувам и јас тоа. Само ако имал некој иста ситуација да каже како точно оди...да ги чекам да ми побараат, да одам јас да си барам?
Ќе ти стигне писмо од царина на домашна адреса во него ти е се објаснето.Најчесто за 2 работни дена стигнува писмото.

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
Што бидна со проблемов (задржувањето на царина)? Ја зема пратката? И што се случуваше? Јас имам нарачано од Али сега и денес гледам до каде е, го пишува ова: Record item customs information (Inb),Retention reason : Inappropriate invoice па да знам шо да очекувам.
Исто,имам нарачка од АЛИ-денес проверувам исто ми пишува
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Исто,имам нарачка од АЛИ-денес проверувам исто ми пишува
Задржана е нарачката на царина. Треба да ти пратат писмо со насоки што да правиш. Јас не чекав, па им се јавив и откако потврдија дека е таму, ми го кажаа истото што го пишувале во писмото, да пратам принт скрин од нарачката и од извод од банка за да се види уплатата. Тука имаш телефон и мејл. Им пратив веднаш тоа што бараат (понеделникот попладне), па сега чекам да го пуштат во пошта и да си го земам. Ќе почнам да им досадувам за да видам до кај е :)

Ќе пишам разврската каква ќе биде.[DOUBLEPOST=1493231232][/DOUBLEPOST]Ајде да пишам разврска како што ветив :)

Се јавив денес пак на тие броеви (малку потешко ги добив, ама бидна) кажав дека сум пратил и прашав до кај е процедурата. Ми кажаа дека кај нив е завршено и пратката е пуштена во пошта. Во меѓувреме додека завршам со работа, видов дека и на Алиекспрес се смени статусот на пратката, а кога стигнав дома и дека стигнало известување за подигање на пратката.

Бев до пошта, ми наплатија царина и давачки за постапката (пратката чинеше нешто помалце од 6 илјади, а во пошта ми наплатија 1200 денари.) и ми ја дадоа пратката.

Вкупно, пак ми излезе поефтино отколку да купев тука истото, а и навистина брзо се заврши - од саботата беше во статус задржано на царина, понеделникот се јавив и пратив принтскрин, денес си земав. Препорака моја, штом видите таков статус, не чекајте известување од царина, звонете им вие, ќе скратите 2 дена најмалце.
 
Последно уредено:

Bobi Onepiece

Be yourself,everyone else is arleady taken.
Член од
17 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дечки последнава тура многу касни од Пекинг до Чешка 15 дена,ај во ред.
Али од Чешка до Македонија тргнале од 26 април во 20:05 и 28 април во 20:05 ај за тој пакет од 28ми малце е рано по правило утре задутре тој треба да стигне али по правило -.- но овој пакет од 26ти до денес требаше више да се наоѓа во пошта кај нас бидејќи максимум од чешка до мк е 6 дена сите пакети ми стигаа за 6 дена овие двава последни претераа особено првиот тој 26.
Незнам што да правам кажете ми дали ке стигне и до 10 дена патувањево до мк можно е и да сте имале такво искуство па ако сакате споделете го или па да одам во пошта да прашувам утре.врска неам што да праам.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Дечки последнава тура многу касни од Пекинг до Чешка 15 дена,ај во ред.
Али од Чешка до Македонија тргнале од 26 април во 20:05 и 28 април во 20:05 ај за тој пакет од 28ми малце е рано по правило утре задутре тој треба да стигне али по правило -.- но овој пакет од 26ти до денес требаше више да се наоѓа во пошта кај нас бидејќи максимум од чешка до мк е 6 дена сите пакети ми стигаа за 6 дена овие двава последни претераа особено првиот тој 26.
Незнам што да правам кажете ми дали ке стигне и до 10 дена патувањево до мк можно е и да сте имале такво искуство па ако сакате споделете го или па да одам во пошта да прашувам утре.врска неам што да праам.
Биди трпелив. За ден, два ќе ти стигнат.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo na site..imam edno prasane ne znam dali tuka tocno nekoj znae....kade I kako vo Makedonija mozi da se kupi BITCOIN osven preku bankarska smetka???...fala mn
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Дечки има интернет продавница со преку 6 милиони члена и 24 часа аукции каде производите можеш да ги купиш и до 90% помалку од реалната цена..страната е слична на али експрес само што има продавници од цел свет..само од македонија има преку 60 продавници..секој член може да си отвори продавница и да си продава се што сака..повеќе инфо во ПП
 
Член од
3 јуни 2014
Мислења
79
Поени од реакции
49
zdravo na site..imam edno prasane ne znam dali tuka tocno nekoj znae....kade I kako vo Makedonija mozi da se kupi BITCOIN osven preku bankarska smetka???...fala mn
www.localbitcoins.com Во Македонија само од тука, може да начекаш и продавач од Скопје некогаш, па лице во лице да ги размените валутите. Инаку друг начин ти е само преку банкарска сметка преку оваа страна. Само за да направиш размена треба слика од лична карта да прикачиш на страната, што значи треба целосни информации од тебе да имаат. Во зависност од тоа за што ќе го користиш bitcoin-от има начини и како да ја скриеш твојата трага од bitcoin-от. За тоа ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom