Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
заглавени во унгарија???!!!
Па таму се пишува си...Почнаа веќе да доваѓат овде мене денеска ми стигна една пратка од 11.11 порачачките. Очекувајте во наредните недели нешто да ви стигне...

И во србија истиот проблем беше. По српски форуми беше прочитал дека наводно унгарците намерно 2 месеци ги држеле пратките во знак на протест зошто барале покачување на услугата за достава.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.105
Поени од реакции
4.603
Официјално сите пратки чии тракинг броеви завршуваат на HU се заглавени во Будимпешта а не во нашата пошта и тоа не само порачувани за Македонија туку и поранешните ЈУ републики се соочуваат со истиот проблем.Останатите што одат преку Латвија,Литванија,Чешка,Холандија,Германија си стигнуваат без никакви проблеми во нормален период. Алиекспрес ако не го реши проблемот со унгарците ќе се соочи со огромни загуби бидејки многу луѓе ќе бараат алтернативни сајтови за идни купувања на кинески производи.Башка кинезите во Будимпешта го држат најголемиот кинески пазар како дистрибутивен центар преку кој цела кинеска роба се дистрибуира низ цела Европа.Истиот тој кинески пазар во средина на 90 те беше стациониран во Софија на Илиенци.
 
Член од
13 август 2023
Мислења
517
Поени од реакции
1.207
Има некој искуство со нарачување пратки во Грција? Имало некое карго speedex, можеш да си нарачаш пратка таму, да си се прошеташ и да си ја подигнеш, а со тоа избегнуваш ддв, царини, поскапа достава (од некои сајтови за кај нас ти праќаат со ДХЛ Експрес, во ЕУ држави со обична пошта што е далеку поефтино)...
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Има некој искуство со нарачување пратки во Грција? Имало некое карго speedex, можеш да си нарачаш пратка таму, да си се прошеташ и да си ја подигнеш, а со тоа избегнуваш ддв, царини, поскапа достава (од некои сајтови за кај нас ти праќаат со ДХЛ Експрес, во ЕУ држави со обична пошта што е далеку поефтино)...
Прв пат слушам за такво нешто. Како функционира тоа?
 
Член од
23 декември 2023
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво имав порачано од Awesomebooks со вредност од 42,92€ , пред малку отворив да видам што се случува бидјеќи пратката требаше веќе одамна да е пристигната, но сум збунет со последното ажурирање. Зошто кога веќе е пристигната кај нас ја вратија назад, не добив никакво известување?
 

Attachments

Член од
29 септември 2013
Мислења
611
Поени од реакции
493
Затоа што, “не те нашол дома“, “ти оставил картонче“, а “картончето некој го зел“. И така. Прехлани се јавуваа претпоследниот ден од рокот за подигнување, ама тоа веќе го нема. Па наместо да се јават, сега ги враќаат назат пратките. Дупла работа. Ама ако, нека работат кога се неспособни.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Добив две пратки од Viapost поштата формирана пред две години во 2021 год.наместо од Македонскa пошта формирана пред 50 год.. Пратките ми стигнаа за само две недели откога ги платив. Што се случува, пропаѓа ли Македонска пошта !!??
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Добив две пратки од Viapost поштата формирана пред две години во 2021 год.наместо од Македонскa пошта формирана пред 50 год.. Пратките ми стигнаа за само две недели откога ги платив. Што се случува, пропаѓа ли Македонска пошта !!??
Od kade poraca?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.689
Поени од реакции
5.730
Добив две пратки од Viapost поштата формирана пред две години во 2021 год.наместо од Македонскa пошта формирана пред 50 год.. Пратките ми стигнаа за само две недели откога ги платив. Што се случува, пропаѓа ли Македонска пошта !!??
Prashanjevo ti e glupost!
Ima firmi shto im nudat ubavi ponudi na Prodacachite i namesto poshta isporachuvaat ovie firmi.
I toa e vo red!
Neka zarabotuva toj shto e najevtin, najbrz i najsiguren.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
611
Поени од реакции
493
Добив две пратки од Viapost поштата формирана пред две години во 2021 год.наместо од Македонскa пошта формирана пред 50 год.. Пратките ми стигнаа за само две недели откога ги платив. Што се случува, пропаѓа ли Македонска пошта !!??
Па нормално штом си купил од земјава. Или фирмите сами си ги доставуваат порачките (ако е бела техника или мебел) или ако е за нешто поситно постојат приватни курирски служби. Мислам дека за најситните пратки (незнам кога беше грамажата) Македонска пошта сеуште има монопол. Проблемот со поштата не се приватните курирски служби. Такви има секаде во светот.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Од Aliexpress. Во исто време минативе денови добив две пратки од Viapost и пет пратки од Македонска пошта. Сите се порачани од Aliekspres.Пратките што ги порачувам не се од наши интернет продавници (информација за војажерот)
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.689
Поени од реакции
5.730
Од Aliexpress. Во исто време минативе денови добив две пратки од Viapost и пет пратки од Македонска пошта. Сите се порачани од Aliekspres.Пратките што ги порачувам не се од наши интернет продавници (информација за војажерот)
Pa shto ako si kupil od AliExpress!
Isto cudo drugo pakuvanje.Pred se treba da ja razberesh sushtinata na AliExpress konzeptot. Toa ne e Firma primer kako Tinex tuku platforma kade sekoj mozhi da prodava i sekoj si ima svoi pravila, isto kako i na Ebay.

Znachi eden prodavac prajca od China preku CAONAIO koja ima dogovor so DHL za evropa i DHL odi vo Mk preku Viapost.

Drug prodavach prajcha vo China da rechime so FedEx i toj ima za Mk so Makedonska Poshta.
I shto sega ?

Koj kako saka, ako ne ti pasuva , tvoj problem koj go reshavash na dva nachini.
1. Ne kupuvash na AliExpress
2. Kupuvash od Prodavach koi rabotat da rechime so Makedonski Poshti.

I na kraj kraishta, shto ti e galje koj ti ja nosi pratkata!
Bitno e da stigni i pred se shto porano.

Mozhebi ti zvuchi grubo ama takvo ti e i prashanjeto.
Zoshto tendjereto kaj shto se varel gravot bilo crveno a ne zeleno.

I sega jas da te prasham, propajga Makedonski Poshti???

Eve i sam ce odgovoram, NE ama i ce propadni ako prodolzhi da go dupi narodot so toa shto so nedeli ne gi dostavuva paketite, AKO vo medjuvreme nekoj ne gi ukradi!
I ako namesto da ti go donesat paketot doma ti nosi ebeno livce i treba da odish v poshta i da si go barash so saati paketot kade ti e!
(Barem vo moite sluchaevi taka bilo.)

E takva Mashzha ne saka nikoj a najmalche Aliexpress i zato ce mu odrat kloca na Makedonski Poshti. I taka eden po eden dedaka ne zavrshat kako i site drugi koi ne bile sposobni da se snajdat i odrzhat na praviot pat!

Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Добив две пратки од Viapost поштата формирана пред две години во 2021 год.наместо од Македонскa пошта формирана пред 50 год.. Пратките ми стигнаа за само две недели откога ги платив. Што се случува, пропаѓа ли Македонска пошта !!??
Исто и јас добив 6 пратки преку македонски пошти а една ми ја донесе некој доставувач со приватно возило и кажа дека работи за Алиекспрес, не кажа од која пошта или карго е. На задното седиште имаче повеќе пратки-пакетчиња. Колата беше Пасат модел од 95та до 2000та.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom