Купување на стан - процедура и на што треба да се внимава

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Насловот на темата горе-долу кажува се...

Размислувам сериозно за купување на стан, но кога се фаќам за некоа работа сакам да знам што е можно повеќе за неа, па бидејќи имам нула искуство со купување/продавање на недвижен имот секој еден совет од поискусни од мене би ми бил од голема помош.

Ме интересира како оди постапката и на што треба да внимавам, бидејќи сепак не станува збор за купување на роба од продавница :)

Ви благодарам однапред.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
1. Чист имотен лист
2.
3.
4.
5.Локација
6. Цена
7. Квалитет на градба

1. За чист имотен лист, не е потребен дополнителен коментар, нели...посебно ако купуваш стар стан, внимавај и на заостанати сметки за струја, вода...
Ако земаш кредит, отиди во било која банка, ќе ти ја објаснат процедурата. Отиди кај било кој нотар, ќе ти објасни каква е постапката окулу потребни документи, префрлање пари и сл.

5/6. Дефинирај си локација. Разгледај повеќе станови во околина. Ако купуваш за живеење-ќе ти биде битно близина на продавници, банка, автобуска станица, парк, школо или сл. Ако купуваш стан што го планираш за издавање - ќе ти битна локација во близина на факултет, студентски дом, пошироко централно подрачје и сл.
Кога ќе погледаш повеќе станови во околина, ќе имаш директна информација како одат цените по квадрат, ќе можеш да споредиш. Разгледај огласни на пазар3 или реклама5, свтри телефони

7. Немаш наведено дали планираш нов или стар стан. Ако купуваш нов, истражи ја фирмата која гради. Најди други веќе изградени згради од таа фирма, помини и разгледај ги. Уште поубаво ако најдеш пријател/познаник/пријател на пријател...што веќе купил стан од таа фирма да ти каже искуство со стан од таа фирма, евентуални проблени со лифт, инсталции, изолација

Ме интересира како оди постапката и на што треба да внимавам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
postrara gradba po moznost do 87-88 godina i da ja reboviras nema da zazalis.
novive gradbi se kako vo kartonska,gipsana ili limena kutija da vleguvas,edinstevno ako se podobreni po novive standardi ama znaejki go mentalitetot kaj nas deka za dozvola edni a za izveduvanje drugi standardi se primenuvaat nekako ne mi odi vo prilog
 

Kajgana Shop

На врв Bottom