Купување на стан - процедура и на што треба да се внимава

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од paraglajder, 20 март 2017.

 1. paraglajder

  paraglajder

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  2.209
  Допаѓања:
  868
  Насловот на темата горе-долу кажува се...

  Размислувам сериозно за купување на стан, но кога се фаќам за некоа работа сакам да знам што е можно повеќе за неа, па бидејќи имам нула искуство со купување/продавање на недвижен имот секој еден совет од поискусни од мене би ми бил од голема помош.

  Ме интересира како оди постапката и на што треба да внимавам, бидејќи сепак не станува збор за купување на роба од продавница :)

  Ви благодарам однапред.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.626
  Допаѓања:
  3.542
  1. Чист имотен лист
  2.
  3.
  4.
  5.Локација
  6. Цена
  7. Квалитет на градба

  1. За чист имотен лист, не е потребен дополнителен коментар, нели...посебно ако купуваш стар стан, внимавај и на заостанати сметки за струја, вода...
  Ако земаш кредит, отиди во било која банка, ќе ти ја објаснат процедурата. Отиди кај било кој нотар, ќе ти објасни каква е постапката окулу потребни документи, префрлање пари и сл.

  5/6. Дефинирај си локација. Разгледај повеќе станови во околина. Ако купуваш за живеење-ќе ти биде битно близина на продавници, банка, автобуска станица, парк, школо или сл. Ако купуваш стан што го планираш за издавање - ќе ти битна локација во близина на факултет, студентски дом, пошироко централно подрачје и сл.
  Кога ќе погледаш повеќе станови во околина, ќе имаш директна информација како одат цените по квадрат, ќе можеш да споредиш. Разгледај огласни на пазар3 или реклама5, свтри телефони

  7. Немаш наведено дали планираш нов или стар стан. Ако купуваш нов, истражи ја фирмата која гради. Најди други веќе изградени згради од таа фирма, помини и разгледај ги. Уште поубаво ако најдеш пријател/познаник/пријател на пријател...што веќе купил стан од таа фирма да ти каже искуство со стан од таа фирма, евентуални проблени со лифт, инсталции, изолација

   
  На Смрт за зони и пајак воз., khz777 и paraglajder им се допаѓа ова.
 3. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  postrara gradba po moznost do 87-88 godina i da ja reboviras nema da zazalis.
  novive gradbi se kako vo kartonska,gipsana ili limena kutija da vleguvas,edinstevno ako se podobreni po novive standardi ama znaejki go mentalitetot kaj nas deka za dozvola edni a za izveduvanje drugi standardi se primenuvaat nekako ne mi odi vo prilog
   

Сподели преку: