Купување на домен

Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Препорачајте некој добар квалитетен хостинг домејн. Некој кој што има добра поддршка и има добри заштити.
 
F

Flatter

Гостин
Јас до сега од GoDaddy имам купено пеку 20 домени и до сега не сум имал проблем со нив.

Најдобри се
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.989
Поени од реакции
11.477
namecheap или godaddy, Кај godaddy мислам имаш еден домаин за 99центи да земеш, не знам дали уште им важи промото.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.366
Поени од реакции
1.790
namecheap и godady, и обавезно расчепкај да најдеш промо код, ќе добиеш доменин за долар два. Јас го преферирам првиот, godady често блокира македонски картички и не може да се пазари со промо код. На првиот се плаќа и со Пејпал.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
namecheap сум го заборавил дека постои. Ќе го пробам овој.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.804
Поени од реакции
10.500
Сакам да купам мк домен, гледам му истекол периодот на закуп во МАРНЕТ ама сега e со статус:
Доменот не е повеќе валиден. Истиот е влезен во заштитен период.

Колку треба да се чека да го ослободат?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Сакам да купам мк домен, гледам му истекол периодот на закуп во МАРНЕТ ама сега e со статус:
Доменот не е повеќе валиден. Истиот е влезен во заштитен период.

Колку треба да се чека да го ослободат?
120 дена е заштитниот период, со тоа што во првите 60 дена регистрантот може да го обнови.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
518
Поени од реакции
363
најдов домен кој кога ке го кликеш на хостинг сајт пишува дека е зафатен, а кога ке го укуцаш излегува GoDaddy нешо. Мора од нив да го купам доменот ако го сакам? Малку сум нуб за ова..
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
721
Поени од реакции
298
најдов домен кој кога ке го кликеш на хостинг сајт пишува дека е зафатен, а кога ке го укуцаш излегува GoDaddy нешо. Мора од нив да го купам доменот ако го сакам? Малку сум нуб за ова..
Веројатно доменот е веќе регистриран / купен од друго лице.
Обиди се да го контактираш сопствениот ако сака да ти го продаде, или барај сличен домен.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
518
Поени од реакции
363
Веројатно доменот е веќе регистриран / купен од друго лице.
Обиди се да го контактираш сопствениот ако сака да ти го продаде, или барај сличен домен.[/QUOTo E]

ама мислам дека GoDaddy го има зафатено, може они да го зафатат? За да го регистрираш преку ниб?
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
721
Поени од реакции
298
За секој регистриран домен има инфо кој го регистрирал.
Види дали е тоа GoDaddy или некој друг.
 

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
80
Поени од реакции
62
Namecheap и Onlydomains обично се одлични. Цените се поевтини од GoDaddy. Исто така, контролниот панел на GoDaddy, нешто не е во ред со него. Често не прифаќаат нови промени со DNS-серверите. Морам да кликнувам и поднесам 2 или 3 пати. Не, мерси.
 
На врв Bottom