Купување евра?

Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Сакам да купам т.е разменам денари во евра,ме интересира која е најдобра опција дали во банка или во менувачнца,каде би ми се исплатило најповеќе?



п.с не најдов соодветна тема за ова прашање,доколку има нека ја преместат модераторите.
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Банките се поскапи мислам.. барај по менувачници прашај во повеќе кај е најдобар курсот таму.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Сакам да купам т.е разменам денари во евра,ме интересира која е најдобра опција дали во банка или во менувачнца,каде би ми се исплатило најповеќе?



п.с не најдов соодветна тема за ова прашање,доколку има нека ја преместат модераторите.
Ако е мал износ, сеедно ти е, ако е за поголем, тогаш можеш да се договориш со банките и за некој привилегиран курс...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Сакам да купам т.е разменам денари во евра,ме интересира која е најдобра опција дали во банка или во менувачнца,каде би ми се исплатило најповеќе?
п.с не најдов соодветна тема за ова прашање,доколку има нека ја преместат модераторите.
ако не ги трошиш бргу, не ти треба губитничка валута..
Инаку најсигурно е од банка, имаш документ а и контрола на банкнотите, има доста бугарски фалсификати, па и успешни... А спореди си дали е курсот ист кај сите банки, можно е сега со пораст на уса доларот некој банки да го даваат поефтино еврото...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Еврото има со „закон“ загарантиран курс. Нема да добиеш многу ако играш на карта курсна разлика башка сите валути во зима се поскапи за купување. засега чувај денари на во јули/август купи си долар, фунта, австралиски долар, швајцарски франц па во зима со продавање земи си 500-2000 денари на секои сто од странската валута.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Оди на Макоил на бензиска по 61.4 е ... Само влези внатре на каса, не надовор кај пумпашите пошто може да те опнат малце :)
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Знае ли некој во Скопје каде има најповолен курс за купување евра?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... ако ги собираш под душек, внимавај 500 еврича никако, а 50 & 20 еврича само нови :cool: менувачниците се поИсплатливи и поОкеј од банките :свиркам:
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
А зошто ти се евра, еврото има „заштитна“ цена, ако имаш веке пари пробај со некоја валута која варира, од кај знаеш ако крени макар и 5 денари на влог од да речеме 10 000 фунти ако купиш сега и тие кренат од 70 на 75 ќе добеш преку 700 фунти заработка... ама битен момент е ако кренат, а ако паднат речи чао :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Бруто девизните резерви на крајот на септември 2017 година изнесуваат 2.271 милиони евра и се намалени за 342 милиони евра со состојбата на крајот од претходната година, но се движат во сигурната зона, односно нивото на резерви се оценува како адекватно според сите релевантни критериуми“.

http://jugozapad.mk/2017/10/31/nbrm-deviznite-rezervi-vo-septemvri-namaleni-za-chetiri-milioni-evra/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom