[Купувам - Продавам] Спортска, фитнес и бодибилдинг опрема

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Мора да бидиме реални, самите со себе... Контролата над теретаните е изгубена одамна, битно е профитот и давачките да се подмирени... Цени на членарини како во Германија, услови како оние во Зимбабве...
Би сакал да си попрецизен со тоа, изгубена е контролата над теретаните?!
За цените и условите е не благодарно да се коментира, пазарна економија. А имаме и теретани кои се далеку по јако опремени и од оние во Зомбабве :)
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Би сакал да си попрецизен со тоа, изгубена е контролата над теретаните?!
За цените и условите е не благодарно да се коментира, пазарна економија. А имаме и теретани кои се далеку по јако опремени и од оние во Зомбабве :)
Какви услови се потребни идниот бизнисмен да обезбеди, за да се отвори теретана или фитнес центар? Дали се врши контрола на безбедноста на справите во теретаните почнуваќи од старосниот век, сајлите, модификациите на справите? Дали се врши контрола на хигиената и условите во теретаните, има безброј теретани кои имаат мувла на ѕидовите, 'рѓа по справите и што не...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Какви услови се потребни идниот бизнисмен да обезбеди, за да се отвори теретана или фитнес центар? Дали се врши контрола на безбедноста на справите во теретаните почнуваќи од старосниот век, сајлите, модификациите на справите? Дали се врши контрола на хигиената и условите во теретаните, има безброј теретани кои имаат мувла на ѕидовите, 'рѓа по справите и што не...
Условите за отварање на спортски клуб/теретана се пропишани со законски регулативи. Колку тоа се почитува и применува е прашање и проблем за институциите кои треба да постапат според тие законски регулативи.
Контрола за безбедност на справите, нивна моеификација, тоа незнам дека воопшто постои некаде во светот.
За котрола од типот на хигиена, стручни лица и слично, истотака си постојат инспекциски служби. Колку се способни и кадри по основ на број на вработени и стручни лица сето тоа да го контролираат, искрено неџнам но мислам дека е многу тенко.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Плочки метални од 5кг и 2.5кг каде можам да најдам освен во ранерс?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Ти се кажа веќе ... ја читаш темава ? Пазар3 и слични на нив
150 ден за кило бараат за половни. Нема шанси да им платам астрономски цени. Прашувам каде има плочки по нормални цени.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
150 ден за кило бараат за половни. Нема шанси да им платам астрономски цени. Прашувам каде има плочки по нормални цени.
Понуда и побарувачка ... Да помини кризава ќе видиш како за 60ден ќе ги даваат. Требаше да купиш пред почетокот на карантинот. Вака за уште недела две незнам што ти менува освен 4-6 бона вдупка.

Крај краева не можиш да се стрпиш уште десетина дена ? Еве србија најавуваат отварање. Сигурно не ти зависи заработувачката од ова.
За два месеци ќе се вратиш на старата форма без проблем.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Понуда и побарувачка ... Да помини кризава ќе видиш како за 60ден ќе ги даваат. Требаше да купиш пред почетокот на карантинот. Вака за уште недела две незнам што ти менува освен 4-6 бона вдупка.

Крај краева не можиш да се стрпиш уште десетина дена ? Еве србија најавуваат отварање. Сигурно не ти зависи заработувачката од ова.
За два месеци ќе се вратиш на старата форма без проблем.
Седиме во карантин појше од месец дена, апелираат да се биде одговорен и да се седи дома и сега одеднаш ќе ги отвораат теретаните? Кафичите ќе ги отвараат тек од 15-ти мај и тоа со 20% капацитет, плус задолжително носење на маска. За жал тоа е реалноста, јас не верувам дека во скоро време ќе ги отворат, а дури и да направат таква глупост мислам дека барем до септември не е паметно да се стапне во теретана.

На темата, каде има ефтини подлоги за вежбање? Не ми треба многу голема димензија, само колку за правење стомачни.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Седиме во карантин појше од месец дена, апелираат да се биде одговорен и да се седи дома и сега одеднаш ќе ги отвораат теретаните? Кафичите ќе ги отвараат тек од 15-ти мај и тоа со 20% капацитет, плус задолжително носење на маска. За жал тоа е реалноста, јас не верувам дека во скоро време ќе ги отворат, а дури и да направат таква глупост мислам дека барем до септември не е паметно да се стапне во теретана.

На темата, каде има ефтини подлоги за вежбање? Не ми треба многу голема димензија, само колку за правење стомачни.
Некој дома ќе седи некој ќе протестира и ора ќе врти, ама ај не е темата за то
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
150 ден за кило бараат за половни. Нема шанси да им платам астрономски цени. Прашувам каде има плочки по нормални цени.
Гледам бидифит од вчера продаваат НОВИ МЕТАЛНИ плочки за 150 денари кило. Купечки ова е најевтино до сега што сум видел. Гумираните им се фиксни еднорачни тегови.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Некој дома ќе седи некој ќе протестира и ора ќе врти, ама ај не е темата за то
Некој и се фрла од зграда, ај сите да се фрлиме?
Будали и несовесни има секогаш, поентата е ако си свесен да не си го загрозуваш твоето и здравјето на твоите дома ради курчење (да теретаната и дуење како балон има една и единствена поента, курчење како паун), за обликувано тело и одржување може и со своја тежина (погледни им ги телата на гимнастичари, калистеникс).
Рачунај ако го закачиш гомното ковид има да те оштети за воопшто да не вежбаш со месеци или години и далеку повеќе од мускулите што ќе ги изгубиш со одржување со своја тежина или не вежбање воопшто (белите дробови како биено сирење ќе ти бидат после вирусот и капацитетот намален може и над 30%).
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Некој дома ќе седи некој ќе протестира и ора ќе врти, ама ај не е темата за то
Па добар е муабетот за да помогне да одлучиме дали да купуваме опрема за вежбање или не. Јас зборувам за официјални одлуки на властите, а индивидуално (доколку ги отворат) некој ако се одлучи да оди тоа си е негова лична одлука и одговорност.

Покрај подлога за вежбање барам и dip bars, ако некој знае каде има нека сподели.

Annotation 2020-04-21 122749.png
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Некој и се фрла од зграда, ај сите да се фрлиме?
Будали и несовесни има секогаш, поентата е ако си свесен да не си го загрозуваш твоето и здравјето на твоите дома ради курчење (да теретаната и дуење како балон има една и единствена поента, курчење како паун), за обликувано тело и одржување може и со своја тежина (погледни им ги телата на гимнастичари, калистеникс).
Рачунај ако го закачиш гомното ковид има да те оштети за воопшто да не вежбаш со месеци или години и далеку повеќе од мускулите што ќе ги изгубиш со одржување со своја тежина или не вежбање воопшто (белите дробови како биено сирење ќе ти бидат после вирусот и капацитетот намален може и над 30%).
Курчење за кој како. Јас што работам седечка работа пред комп, 7 дена неделата по 10 часа на ден, целиот сум вкочанет и подгрбаен, башка од тоа седење и неактивност два пати сум опериран од пилоидална циста, башка тоа и столицата ми страда од неактивност, желудникот ми е попара месец дена.
А за ковидот, нели нема да се искорени, ќе си биди тука како сезонскиот грип ... Да не излегваме од дома ич сега? Колку што разбрав карантинот е да не се преоптеретат здраствените установи
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Курчење за кој како. Јас што работам седечка работа пред комп, 7 дена неделата по 10 часа на ден, целиот сум вкочанет и подгрбаен, башка од тоа седење и неактивност два пати сум опериран од пилоидална циста, башка тоа и столицата ми страда од неактивност, желудникот ми е попара месец дена.
А за ковидот, нели нема да се искорени, ќе си биди тука како сезонскиот грип ... Да не излегваме од дома ич сега? Колку што разбрав карантинот е да не се преоптеретат здраствените установи
Решенија за дома има: јога, burpees, squats, jumping jerks, mountain climbers, стомачни милион комбинации, склекови еден куп варијации, lunges...
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Кога ќе се дозволат спортски тренинзи групни или инвидуални, ќе се отворат и теретаните т.е фитнес центрите. Не може се да остане запечатено, и колку навистина е присутен вирусот е прашалник. Но како и да е, кој што сака може да тренира кој не сака немора... Секако и предходно, можеше да се заболи во теретана и од вируси и од бактерии ништо ново само сега малце е излезена работата од контрола...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom