"Купи си сопствена земја"

Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Ада им го остаиме тоа земјиште на корисниците, ако нема пари да го откупи ке треба куќа ли да руши
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ќе си плаќаш кирија за земјиштето.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ajde mal update posto trcam od salter na salter 2-3 nedeli tokmu na ovaa tematika :)

Prolongirano e so novite ceni do 2009 godina, taka da ima ama i nema vreme da si se resi postapkata, koja navistina trae ima edno cudo kancelarii da pominete dodeka ja zavrsite :)

Znaci ne mesaj babi i zabi ABC
, ne stanuva zbor za zgradite i kukite konkretno e za zemjisteto.. i ako si dzirnese vo imotniot list na dedo ti kako sto dzirnav jas kaj dedomi vidov deka e dedena na trajno koristenje (iako go ima plateno nekolkupati.. za toa navistina treba posebna tema :) ) i ne se mislev trk u katastar.. ke povtoram nekolku iljadi evra i bez glavobolka e mnogu podobra opcija otkolku da me boli glavata utre ili da im ostavam glavobolka i na sinovite i vnucite.
I normalno glasaj si ti za koj sakas ABC, ama kako i sekogas SDS nemal hrabrost da prevzeme nekoj konkreten cekor ama stom ednas cekorot e napraven od nekoj drug veruj ako dojdat oni na vlast ke trcaat so toj korak i toa maraton prijatele.. potseti se na DDV-to ako mislis da me negiras :)

AH da eden od potrebnite listovi e i dvizenjeto na imotot.. koga ke go dobies ke znaes se vo detalji gi ima diuri i site zakoni na lokalno nivo naredeni :)
Па за земјиштето и збориме оти зградите се минлива и променлива категорија а земјиштето останува дури и по атомска бомба.Значи сега си сигурен дека земјиштето ќе биде твоје откако ќе му лупниш на Миле и баграта неколку илјадарки во џеб?Па јас не би бил сигурен во тоа затоа што утре можеби ќе дојде Турчинот со тапијата на твојата земја и во интерес на добрите државни односи ќе мораш пак да му ја платиш и нему уште еднаш земјата и така во недоглед,со оглед дека ништо не е гарантирано во оваа земја каде владее беззаконие и корупција на секој чекор,каде министрите секојдневно измислуваат нови закони да дојдат до твоите а се разбира и моите пари дури и со продажба на земјата која си ја платил ти или некој твој близок роднина и по неколку пати.
Всушност јас не реков оти оние од СДСМ биле подобри,туку напротив можеби беа и полоши ама не се дрзнаа толку безобразно да посегнат по џебовите на се посиромашните граѓани во државава како што тоа го направија овие кој се обидуваат да ги протераат и најтврдокорните Македонци од своите огништа применуваќи различен аршин за плаќање на приватните имоти по којзнае кој пат.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
nene ne prijatele nema potreba od tolku drama, se slozuvam vo ovoj moment vo nemastija se mnogu ama veruj deka nikoj nema da se misli za da se snajde za ognisteto da si go obezbedi.. sepak cenata e mnooogu poniska otkolku pazarnata, i ova e moment sto neminovno ke sledese, sto mislis zosto tolku vristea od ZELS za decentralizacijata ? :)
Znaci vsusnost i ne bese tolku momentot koj tuku koga.. jas resiv da mu gi dadam na mile i kompanija i veruvam deka istite ke ni se vratat nazad i mene i tebe vo druga forma normalno, a jas ti ukazuvam po 5 pat.. apni i ti apce ko majka mi pa pod ruka so zenati vo katastar ne vredi da kines zivci, ednostavno prifati go kako aksioma i brkaj si ja rabotata bidejki ako te stegnat vremenskite rokovi i si primoran da baras uslugi od onie katastarski privatni firmi tek togas si go izgorel keseto, ovie vtorive nemaat milost nitu pak ti gi vrakaat parite, vo bilo kakva forma :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
nene ne prijatele nema potreba od tolku drama, se slozuvam vo ovoj moment vo nemastija se mnogu ama veruj deka nikoj nema da se misli za da se snajde za ognisteto da si go obezbedi.. sepak cenata e mnooogu poniska otkolku pazarnata, i ova e moment sto neminovno ke sledese, sto mislis zosto tolku vristea od ZELS za decentralizacijata ? :)
Znaci vsusnost i ne bese tolku momentot koj tuku koga.. jas resiv da mu gi dadam na mile i kompanija i veruvam deka istite ke ni se vratat nazad i mene i tebe vo druga forma normalno, a jas ti ukazuvam po 5 pat.. apni i ti apce ko majka mi pa pod ruka so zenati vo katastar ne vredi da kines zivci, ednostavno prifati go kako aksioma i brkaj si ja rabotata bidejki ako te stegnat vremenskite rokovi i si primoran da baras uslugi od onie katastarski privatni firmi tek togas si go izgorel keseto, ovie vtorive nemaat milost nitu pak ti gi vrakaat parite, vo bilo kakva forma :)

Tи верувам и потполно си во право за тоа,само јас немам баш многу поверење во Миле и компанија па токму затоа ја отворив дискусијава да видам колку другите имаат поверење,впрочем на крајот на сите ни се "резервирани" 2 метри квадратни кој зависно од категоријата можат да бидат и бесплатни,зошто и онака земјата не можеме да ја однесеме на "оној свет".Сепак останува прашањето дали мораме по којзнае кој пат да си ја платиме сопствената земја.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Да бе,или дедоти ти ја дава куќата поклон што ја наследил од неговиот дедо кој го платил местото на Турчинот со злато и на него изградил куќа која денес ти припаднала тебе.Е сега всушност стариот кој ја платил земјата со злато всушност ги фрлил парите оти неговиот внук денес пак треба да му плати на Миле Јанакиески за наследениот имот да биде во лична односно приватна сопственост.Абе ајде не заебавај,па толку ли мислите дека народов е малоумен,ебаго.?
Куќата не е воопшто спорна, а јас овде зборувам како правник по професија и ти велам дека правно е 100% чисто, а за морални и други аспектти не дискутирам, бидејќи правото не секогаш оди рака под рака со нив.
Значи...
Дедо ми ја купил земјата од некој Турчин за лири...ОК, на дедо ми е.
1945 комунистите го прогласуваат земјиштето (градежно) на целата територија на државата за државна сопственост и во трајно користење на сопствениците на изградените објекти. Правно исправна одлука, базирана на закон кој тогаш важел.
Паѓа комунизмот и се носи сега закон со кој таа земја треба да си ја откупиме. Пак правно исправно...И тоа е.
Оваа ситуација ја имам јас лично.
Но, ја имам и оваа:
1979 добил татко ми плац за изградба на куќа. Тој плац е доделен со услов за 3 години да се гради на него куќа, и ставил татко ми во рокот определен со Одлуката темели, и западнал во финансиски потешкотии, и останала куќата до ден денешен недовршена, и сега јас нешто работам на неа, и планирам за година-две да се вселам во неа...
И, поднесов барање да си купам земјата на која градам, според квадратурата од Одлуката од 1979...
Истото тоа земјиште некогаш биле ниви, и знам дека во процесот на денационализација поранешниот сопственик е обештетен со обврзници, како што и моето семејство е обештетено за одземен недвижен и движен имот по основ конфискација и национализација.
Законот можеби и не прави малоумни, но мораме да го почитуваме. Во спротивно, има свои механизми со кои ќе не натера да го почитуваме.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Уствари што пак јас да му се секирам за 300 квадрати земја,нека му ја мислат оние кој имаат 3000 квадрати и повеќе.То бе Мики,земај колку што можеш брат,претварај во евра и правец Грција,си велам ќе научиш подобро да "лафиш" и "пееш" по Грцки.:)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Уствари што пак јас да му се секирам за 300 квадрати земја,нека му ја мислат оние кој имаат 3000 квадрати и повеќе.То бе Мики,земај колку што можеш брат,претварај во евра и правец Грција,си велам ќе научиш подобро да "лафиш" и "пееш" по Грцки.:)
Тој што има 3000 квадрати градежно земјиште ич нема да му ја мисли
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
tokmu taka.. toj so 3000 m2 veke si ja naredil :)

btw toa so grobistata e osobena interesna tema :) neznam kako e vo Prilep ama veruj tuka vo Skopje toa definitivno ne ti e sigurno, nesto prosirija sega vo Butel ama problemot povtorno ke se javi za nekoja godinna.
Nasava crkva ovde vo karpos uspea da se izgrebe nekako za uste edna lokacija za grobista, i si kupivme za cela familija uste sega, jbg morbidno ama toa e :( eden clen koga izgubivme od familijata pred 2 godini bevme megju prvite pomini gore sega recisi celata parcela e polna :(
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Крематориум му е мајката, еден трошок засекогаш!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Крематориум му е мајката, еден трошок засекогаш!
Шпанците организираат на спратови,очигледно е дека одамна го имаат тој проблем.Се разбира дека повисоките катови се и поефтини со оглед дека никогаш немаше положено "свежо цвеќе".:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Jebote...kade otidovte..... :)
Se sekava li nekoj na filmot ZELENOTO SONCE ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom