"Купи си сопствена земја"

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Во Англија све што ќе купиш пак си е во сопственост на кралицата и го имаш на користење 300 гидини. После тоа сопственоста мора да се обнови и пак да си платиш.
И доколку го препишеш имотот на твоето поколение, иако во наредни 200 години е твое, сепак, поколението за да го добие, мора да плати 40% од вредноста.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
И доколку го препишеш имотот на твоето поколение, иако во наредни 200 години е твое, сепак, поколението за да го добие, мора да плати 40% од вредноста.




???????????????????????????? :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Se cudish? :) Da nabrojuvame kako e vo svetot? :) Ne e Anglija edinstvena. :)
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Да, во Франција е и оној „убавион“ закон што кога тогаш ќе мора да дојде, да платиш за наследството што го добиваш од твоите:)
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
neli vo komunizmot sevkuponoto zemjisteto bese vo drzavna sopstvenost?bez razlika sto poseduvas i kolku poseduvas.ednostavno zemjisteto treda da pomine vo privatna sopstvenost a ne vo drzavna kako stoe dosega.imame zakon prepisan od socijalizmot:),zemjisteto treba da se denacionalizira.ima mnogu nejasnotii ama kese rascistat.:smir:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
И доколку го препишеш имотот на твоето поколение, иако во наредни 200 години е твое, сепак, поколението за да го добие, мора да плати 40% од вредноста.
Да, во Франција е и оној „убавион“ закон што кога тогаш ќе мора да дојде, да платиш за наследството што го добиваш од твоите:)
Дечки покроце малку, вие да не го имате смешано ова со терминот "estate income tax return"? Бидејќи, секој кога ќе се чекира за на оној свет, му се подготвува последна т.н. "estate" даночна пријава. И според нејзе, точно е дека се плаќа данок на имотот пред истиот да се префрли на име на наследниците. И тоа нема никаква врска со повторно плаќање на државата за да кушиш сопствено земјиште.

Во "estate" даночна пријава мора да се плати данок на капитална добивка, а пораст на вредноста на земјиштето спаѓа во таква. Значи, се зема вредноста на имотот (куќа, стан, земја) кога била купен и вредноста на имотот кога дотичниот починал. Разликата е капитална добивка и на нејзе се плаќа данок. Но, тој данок не го плаќаат наследниците, туку оној што починал, кај него се рачуна добивката што ја стекнал. Идејата е откога ќе се плати данокот, наследниците да го добијат имотот по сегашната вредност и таа вредност да биде базата која ќе се земе кога ќе треба тие да го препишат на своите наследници.

Не знам дали ова го има во МК, ама ова ти е слично на следнава ситуација. Купуваш стан за 50,000, после три години го продаваш за 80,000. На разликата од 30,000 треба да се плати данок на добивка. За државата е исто дали сопственикот е жив или мртов, во моментот кога имотот се продава (односно препишува/поклонува на друг) тој е со зголемена вредност и на таа разлика се пресметува данок.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Дечки покроце малку, вие да не го имате смешано ова со терминот "estate income tax return"? Бидејќи, секој кога ќе се чекира за на оној свет, му се подготвува последна т.н. "estate" даночна пријава. И според нејзе, точно е дека се плаќа данок на имотот пред истиот да се префрли на име на наследниците. И тоа нема никаква врска со повторно плаќање на државата за да кушиш сопствено земјиште.

Во "estate" даночна пријава мора да се плати данок на капитална добивка, а пораст на вредноста на земјиштето спаѓа во таква. Значи, се зема вредноста на имотот (куќа, стан, земја) кога била купен и вредноста на имотот кога дотичниот починал. Разликата е капитална добивка и на нејзе се плаќа данок. Но, тој данок не го плаќаат наследниците, туку оној што починал, кај него се рачуна добивката што ја стекнал. Идејата е откога ќе се плати данокот, наследниците да го добијат имотот по сегашната вредност и таа вредност да биде базата која ќе се земе кога ќе треба тие да го препишат на своите наследници.

Не знам дали ова го има во МК, ама ова ти е слично на следнава ситуација. Купуваш стан за 50,000, после три години го продаваш за 80,000. На разликата од 30,000 треба да се плати данок на добивка. За државата е исто дали сопственикот е жив или мртов, во моментот кога имотот се продава (односно препишува/поклонува на друг) тој е со зголемена вредност и на таа разлика се пресметува данок.
hahah nene nema tuka:))
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Од дискусиите предходни произлегува дека власта сака да изврши повторна и "присилна" денационализација на државниот имот итоа на "мала врата" со тоа што ќе ги присили сопствените граѓани да платат за приватната сопственост по којзнае кој пат во овој век на ДПМНЕ овски начин,што не е гаранција дека кога ќе дојде друга власт тоа истото да го повтори или потрети на свој начин со малку поинаков пристап ама исто во суштина.
Мое мислење е дека оваа власт се спрема за малку предвремени избори и сака да ја наполни партиската каса чепкајќи ја приватната сопственост затоа што знае дека тоа е најосетливата точка каде за кратко време може да одземе од граѓаните најмногу пари.Впрочем затоа законот ќе трае 1 година,во кое време ќе се соберат барем окулу 1 милјарда евра во партиските каси на владеачките партии што морате да признаете и не е така мала сума за добро купување гласови од граѓаните кој во спротивно ни под разно не би гласале за постоечката власт.
Токму затоа ни преостанува да си ја платиме сопствената земја по којзнае кој пат за да може сами да си ја финасираме сопствената агонија спроведувана од дволичната "демократска" олигархија која практично и до вчера беше "крвопиец" на сопствените граѓани представена од родителите на министрите кој се обидуваат како по генетски код да цицаат од сопствениот народ за да приграбат што е можно повеќе власт па и пари а со тоа и моќ во државното управување на земјава.Нам ни преостанува со зголемен интезитет да ја напуштаме оваа земја затоа што според цените за откуп на земјата од симболични 200 денари во Арачиново се зголемува на завидни 1600 денари во деловите каде егзистираат Македонци.Токму тоа е горката вистина за предложениот закон која навлегува директно во принципите кон деградација на Македонија штитеќи некои други Грчки интереси каде актуелните усвојувачи на законот купуваа универзитетски дипломи од парите што ги крадеа нивните родители-директори во општествените предпријатија низ Македонија.:(
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
ABC , mislam deka i tekstot vo A1 e tendeciozen , namerno spomnuvaat nekoi albanski ruralni opstini, i nekoi opstini od glavniot grat , za da se sozdade vakvo nezadovolstvo kaj nekoi sto mislat isto kako i ti .
Ako vo istocna Makedonija sepak bile 720 denari, tuka spagjaat i opstini kako Radovish, Strumica , Berovo... e zosto ovde da bide 720 a vo Skopje 1600 ?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Поентата е во тоа зошто во Арачиново и Заес да биде 200 денари,или таму земјата е "заштитна зона" па е толку ефтина,или Албанскиот лекторат ќе им го сврти грбот на коалиционите партнери на ДПМНЕ доколку цената е како во Скопје или другите места низ Македонија па коалиционите партнери можат да го попушат,зошто трето нема.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
АБЦ, купуваш земјиште на кое никогаш не си бил сопственик, туку си го имал правото на користење на истото. Грешка ја сфаќаш работата!
Имаш куќа...таа е во твоја сопственост, но плацот не е...некогаш, по прописите на СФРЈ добиваш државно земјиште и во рок од три години мора да изградиш нешто (макар и само темели на идната куќа), за да не ти биде одземено. Тоа е сета филозофија. Тогаш некој ја платил само комуналната такса, но не и земјиштето.
За другото земјиште, како на пр. земјоделското, спомнав погоре. Воопшто не плаќаш двапати или стопати, бидејќи никогаш не ни било твое. Си бил само корисник.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ, купуваш земјиште на кое никогаш не си бил сопственик, туку си го имал правото на користење на истото. Грешка ја сфаќаш работата!
Имаш куќа...таа е во твоја сопственост, но плацот не е...некогаш, по прописите на СФРЈ добиваш државно земјиште и во рок од три години мора да изградиш нешто (макар и само темели на идната куќа), за да не ти биде одземено. Тоа е сета филозофија. Тогаш некој ја платил само комуналната такса, но не и земјиштето.
За другото земјиште, како на пр. земјоделското, спомнав погоре. Воопшто не плаќаш двапати или стопати, бидејќи никогаш не ни било твое. Си бил само корисник.
Да бе,или дедоти ти ја дава куќата поклон што ја наследил од неговиот дедо кој го платил местото на Турчинот со злато и на него изградил куќа која денес ти припаднала тебе.Е сега всушност стариот кој ја платил земјата со злато всушност ги фрлил парите оти неговиот внук денес пак треба да му плати на Миле Јанакиески за наследениот имот да биде во лична односно приватна сопственост.Абе ајде не заебавај,па толку ли мислите дека народов е малоумен,ебаго.?
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
ajde mal update posto trcam od salter na salter 2-3 nedeli tokmu na ovaa tematika :)

Prolongirano e so novite ceni do 2009 godina, taka da ima ama i nema vreme da si se resi postapkata, koja navistina trae ima edno cudo kancelarii da pominete dodeka ja zavrsite :)

Znaci ne mesaj babi i zabi ABC
, ne stanuva zbor za zgradite i kukite konkretno e za zemjisteto.. i ako si dzirnese vo imotniot list na dedo ti kako sto dzirnav jas kaj dedomi vidov deka e dedena na trajno koristenje (iako go ima plateno nekolkupati.. za toa navistina treba posebna tema :) ) i ne se mislev trk u katastar.. ke povtoram nekolku iljadi evra i bez glavobolka e mnogu podobra opcija otkolku da me boli glavata utre ili da im ostavam glavobolka i na sinovite i vnucite.
I normalno glasaj si ti za koj sakas ABC, ama kako i sekogas SDS nemal hrabrost da prevzeme nekoj konkreten cekor ama stom ednas cekorot e napraven od nekoj drug veruj ako dojdat oni na vlast ke trcaat so toj korak i toa maraton prijatele.. potseti se na DDV-to ako mislis da me negiras :)

AH da eden od potrebnite listovi e i dvizenjeto na imotot.. koga ke go dobies ke znaes se vo detalji gi ima diuri i site zakoni na lokalno nivo naredeni :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom