"Купи си сопствена земја"

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Мене ми е јасно тоа. Јас имам земјиште кое е купено 82, и имам и објект на него со поседовен и имотен лист и нема потреба ништо пак да плаќам. Но на едни пријатели, дадено им е земјиште на трајно владение за изградба на објект во Тафталиџе - Нерези (не е барака) како замена за експропирано земјиште на место на денешната универзаитетска библиотека и пак им бараат да го купат. Тука нешто не ми е логично.
Информирај се подобро затоа што и ти ќе го платиш земјиштето што си го купил како и пријателите на кој им е дадено во замена за експропријација доколку не сакате да плаќате кирија на државата односно властите во оваа земја.:
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AFED51F3570818438C4C15ACA7A9B10B
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ова истото го пробаа да го направат и пред три-четири години, општините примаа барања за откуп на земјиштето(дворовите) но ништо не бидна од тоа.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ова истото го пробаа да го направат и пред три-четири години, општините примаа барања за откуп на земјиштето(дворовите) но ништо не бидна од тоа.
Да само што тогаш немаа дефинирано цени па ги оставија на морониве сега да им ја продадат сопствената земја на Македонските граѓани,се рабира по "разумна цена" или да им ја дадат под кирија земјата која им ја оставиле нивните родители во наследство.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Да само што тогаш немаа дефинирано цени па ги оставија на морониве сега да им ја продадат сопствената земја на Македонските граѓани,се рабира по "разумна цена" или да им ја дадат под кирија земјата која им ја оставиле нивните родители во наследство.
Цените беа слични на овие
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па веќе од утре очекувајте да почнат да ни го продаваат и воздухот што го дишеме,се разбира не оној Скопскиот оти е многу загаден иако можеби и за него ќе определат некоја вака пригодна цена.Абе господ да чува и да брани од вакви бубашваби.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
ABC jas i bev poveke od revoltiran koga za zemja sto e dosega platena 4 (so zborovi cetiri :) ) pati radi nekoi administrativni majmunlaci vo socijalizmot..koga konecno se rascisti sega pak da plakame ama toa e :)
Koga ke dzirnes vo imotniot list pisuva mislam dadena na trajno koristenje.. bez isklucok kaj site..jbg postapkatae taa i mora da se istera.. tepanje e pred katastarite bidejki cenite posle 31 Januari ke bidat uzas nekolkukratno poskapi.
Sto e tuka e, pre ke gi prezalam nekolku iljadi evra sega i da ne me boli glava trajno otkolku da teram inat i da gi izgoram i decata i vnucite neli ? :)
I ne e moronski zakonot iako i mene ne mi e vo prilog ama site drzavi go imaat istiot ii slicen :(

P.S sto se odnesuva do vozduhot nad kukata, tamu izmeni vo zakonot nema .. do 2 km mislam bese nad tebe e tvoe , se nad 2km prpagja povtorno na drzavata :)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.800
Интересно е што владата како и секој пат на Албанцските доселеници им овозможува да си ја купат земјата на која се населиле за многукратно пониски цени одколку на Македонците.

Министерството за транспорт и врски го донесе ценовникот и условите по кои граѓаните ќе можат државното земјиште да си го откупат за себе.
Најскапо ќе се плаќа во скопските населби Аеродром, Бутел, Центар, Гази Баба, Карпош, каде метар квадратен чини 1.600 денари.

Најниска цена на државното земјиште од 200 денари за метар квадратен е во приградскиот регион - Арачиново, Зајас, Сопиште, Желино, Липково.
Zarem sakas isti da bidat cenite i vo nekoe selo 20 km daleku od gradot, so onie sto se primer kako opstina Centar ??
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Еден правнички лаф на темава:

По 1945 година со тогашните прописи е конфискувано или национализирано сето земјиште кое било во приватна сопственост.
Земјоделското земјиште имало режим на земјишен максимум, т.е. определена квадратура која може да биде во приватна сопственост, а остатокот оди во државна.
За градежното земјиште важело дека се дава на користење, но не и во сопственост. Сега се приватизира токму тоа земјиште, градежното по градовите и селата.
Прописи, луѓе...сакале или не, тоа е тоа.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Zarem sakas isti da bidat cenite i vo nekoe selo 20 km daleku od gradot, so onie sto se primer kako opstina Centar ??
Поентата е во тоа дали треба да има воопшто цени за земјата која од памтивек си ја купил или ти припаднала во наследсто.

Еден правнички лаф на темава:

По 1945 година со тогашните прописи е конфискувано или национализирано сето земјиште кое било во приватна сопственост.
Земјоделското земјиште имало режим на земјишен максимум, т.е. определена квадратура која може да биде во приватна сопственост, а остатокот оди во државна.
За градежното земјиште важело дека се дава на користење, но не и во сопственост. Сега се приватизира токму тоа земјиште, градежното по градовите и селата.
Прописи, луѓе...сакале или не, тоа е тоа.
Значи може да дојде пак `45 и пак да биде земјиштето вратено на државата,и така во круг од генерација на генерација.Тапиите во оваа држава никогаш нема да важат,сигурноста е рамна на 0 или помалку од нула,а пораката со овој чин е таа дека секоја власт добро се офајдува од тоа што некој морон ќе се сети да заработи пари од приватниот имот на граѓаните на ваков или сличен начин.

Спремај пари и отварај паричник
Или оштри се за нови избори каде ќе гласаш за онаа опција која мислиш дека нема да те принудува да го отвораш паричникот за нивни потреби и лични богатења.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Денес, АБЦ, Уставот не штити од случувањата од `45 -`51.
Треба да се промени Уставот во делот за гарантирањето и неповредливоста на приватната сопственост, па да се појави будала како Чавез на пр. и да национализира, т.е. конфискува.
Тапиите од пред `45 престанале да важат, токму со национализацијата, за пак да бидат доказ во процесот на денационализација, а остатокот...ќе си платиш!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па затоа ли оние од СДС го споредуваа Гвујо со Чавез едно време,јас мислев дека тоа му е само поради носот.:)
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Добар си е законот, сегде во светот се плажа замок за земјиштето де (да, за своето, нема белким и на комшијата да му плаќаш... уствари што знам).
Ај можда и ќе се вратат национализираните имоти, некогаш! Сакам да ги видам фаците на дедовциве од моја зграда кои по заслуга земале стан, викендица и што уште не, кога ќе им одземат се!:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Добар си е законот, сегде во светот се плажа замок за земјиштето де (да, за своето, нема белким и на комшијата да му плаќаш... уствари што знам).
Ај можда и ќе се вратат национализираните имоти, некогаш! Сакам да ги видам фаците на дедовциве од моја зграда кои по заслуга земале стан, викендица и што уште не, кога ќе им одземат се!:)
На дедовците од твојата зграда(која повеќе нема да биде твоја) нема да им одземат ништо туку тие спремно ќе го дочекаат законот па дури можат да ти го купат и "твојот стан" со високите боречки пензии.
А за оние кој се помируваат со оваа политика на владава да им порачам дека иако секаде во светот е така како што тие мислат дека е точно дека е ама последниве 500 години никој ја нема двојно платено земјата која ја купиле неговите предци.Овде се случува тоа и по 4-5 пати во еден век да се плаќа откуп на сопствената земја.Ова е резил невиден досега барем,а од утре веќе ќе биде резил виден.
 
Член од
29 октомври 2007
Мислења
129
Поени од реакции
1
Во Англија све што ќе купиш пак си е во сопственост на кралицата и го имаш на користење 300 гидини. После тоа сопственоста мора да се обнови и пак да си платиш.

А за дедовците што ги спомнавте, од такви бивши војни лица неможе оваа држава глава да дигне. Све се некои комуњари и на избории гласаат за СДС. Нема што да им се нервираме многу ќе се истребат и ќе дојдат млади свесни генерации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom