Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Нормално дека ќе продолжи проектот треба нови маркици на да се даваат сега на нови играчи.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
41
Поени од реакции
9
Здраво.Сакам да прашам.Имам веќе постоечка ,легална куќа. Која ќе треба да ја рушам и на нејзино место да градам нова.Извафив дозвола за градба,проект се од документација, ме интересира дали мора да градам со фирма, и ако да до која фаза?Фала
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Пак го активираа владиниов проект. Има ли некои кои ја искористиле меркава и можат да дадат насоки во однс на инвеститори, градежници, расположени за продажба на станови, у централно градско подрачје?
До сега сите што ги исконтактирав, кога им кажав преку која мерка сакам да лупам стан, благо речено ме откачија сместа
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Пак го активираа владиниов проект. Има ли некои кои ја искористиле меркава и можат да дадат насоки во однс на инвеститори, градежници, расположени за продажба на станови, у централно градско подрачје?
До сега сите што ги исконтактирав, кога им кажав преку која мерка сакам да лупам стан, благо речено ме откачија сместа
Кои те откачија? Не гледам причина, они секако си го добиваат парите од банката, немаат контакт со државата.

Во централно подрачје становите се над 900 евра, а со купи куќа купи стан треба да биде макс 900 по квадрат
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Здраво.Сакам да прашам.Имам веќе постоечка ,легална куќа. Која ќе треба да ја рушам и на нејзино место да градам нова.Извафив дозвола за градба,проект се од документација, ме интересира дали мора да градам со фирма, и ако да до која фаза?Фала
Мораш со Градежна Фирма, неможе тебе директно да ти ги префлат парите. И договорот што ќе го склучиш со фирмата мора да биде "клуч на рака" (барем мене така ми кажаа).

Горе-доле документи што ќе ти требаат:

1. Одобрение за Градба (правосилно) од Општината
2. Имотен Лист од земјата (катастар)
3. Лист за предбележување (катастар)
4. Договор со Изведувач (заверен на нотар)
5. Предмер-Пресметка пополнета и потпишана од Изведувач
6. Заверени пресметки за плата од работодавач со административна забрана (за тебе и за сопругата) (од работа, по ново барат и М1 обрасци)
7. Ако веќе си почнал со градба или поминале скоро 2 години од правосилност на Одобрението: Документ дека си ја известил општината дека почнуваш со градба (се вади во општина)
8. Ако си го купил плацот од државата (на лицитација) ќе ти бараат и копија од Солемнизацијата
9. Уплатници (ПП30, неможе ќеш да му даваш пари). Доказ за уплатено учество 25% на изведувачот (Ова се рачуна од сумата што ја имаш склучено со изведувачот, Пр. Ако си се договорил 50000 евра, -25%, треба од сопствени средтсва да уплатиш 12500 евра)
10. Проценка од Овластен проценител (банката ќе ти каже кај кој) (Од 5000 денари па нагоре)
11. Изјави заверени на нотар, дека немаш друг имот, друг стамбен кредит и дека нема да го издаваш, продаваш или дополнително ставиш под хипотека имотот во период од 12 години.
12. Матични броеви од твоите и родетителите на сопругата (за да проверат финансиска состојба) (мене ми го бараа, незнам дали за сите важи)
13. Венчаница (оригинал, ти треба за нотар кога ќе потпишуваш договор) (ти ја враќаат назад)
14. Манипулативен трошок на банката 1% од одобрена сума (освен ако не фатиш некоја промоција) (Макс. 500 евра) Битно: ГИ ПЛАЌАШ ОД ТВОИ ПАРИ, неможе да се одземат од сумата како кај другите кредити!
13. Нотарот зима околу 300 евра.
14. Челични нерви! Најверојатно најбитното нешто :)

Гарант сум пропуштил нешто, пошто мене ми требаа скоро 2 години да го добијам :)

Со среќа!
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Некој добро запознаен околу проектов ако може да ме контактира да ми појасни некои работи нека ми пише во приватна порака би му бил многу благодарен.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Некој добро запознаен околу проектов ако може да ме контактира да ми појасни некои работи нека ми пише во приватна порака би му бил многу благодарен.
Пиши што те интересира, јас веќе почнав да го отплаќам.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Drugar Ako go isplatis 12 godina dali ke imas penali kon drzavata
Мислам дека ваков кредит повеќе не постои,
а оние што земале, државата и плаќа дел од ратата првите неколку години (заборавив на деталите, сигурно е објаснето првите страни),
подоцна откако ќе поминат тие субвенционирани години кредитот и го плаќаш само на банката, значи пенали само на банката, зависи што сте се договориле при склучување на договорот за кредит.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
https://friday.mk/povtorno-zapochnuva-proektot-kupi-kukja-kupi-stan/
Новини во Законот за субвенции на станбен кредит.


Министерството за финансии предложи да се намалат каматните стапки.

Проектот кој беше почнат од претходната гарнитура продолжува а и опозицијата вели дека тие проекти вреди да бидат продолжени.

Она што се променува е намалувањето на каматите. Како што е соопштено ратите за првите три години ќе се намали на 2,9, наместо 3,95 отсто, како што беше досега а растат и субвенциите на 70, наместо 50 проценти за месечна рата.



„Купи куќа, купи стан“ и „Купи куќа за млади“ беа доста критикувани од актуелната власт за време на подемот на овие проекти но сепак СДСМ продолжи да ги поддржува.
https://faktor.mk/pagjaat-kamatite-shto-kje-se-smeni-vo-proektot-kupi-kukja-kupi-stan
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Drugar Ako go isplatis 12 godina dali ke imas penali kon drzavata
Можеш да го исплатил во целост по 12 година и не враќаш ништо.

Ако го затвориш или плаќаш појше него што е предвидена ратата пред 12 година, е тогаш ја враќаш субвенцијата.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Можеш да го исплатил во целост по 12 година и не враќаш ништо.

Ако го затвориш или плаќаш појше него што е предвидена ратата пред 12 година, е тогаш ја враќаш субвенцијата.
Другар мене ми иде рата од околу 1800/900 ден месечно, јас направив налог на2100 секој месец, онака по некој денар плус чисто да има нешто во случај на трансакција за провизија и слично, и сакаш да ми кажеш дека ради тоа јас можно е да ја вратам субвенцијата на државата?
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Другар мене ми иде рата од околу 1800/900 ден месечно, јас направив налог на2100 секој месец, онака по некој денар плус чисто да има нешто во случај на трансакција за провизија и слично, и сакаш да ми кажеш дека ради тоа јас можно е да ја вратам субвенцијата на државата?
И јас така го враќам потрошувачкиот кредит ама колку што знам за субвенционираниот не смееш предвреме да го отплаќаш.

Најдобро препрашај си во банка.
 

Richie_81mk

United 4life
Член од
4 март 2010
Мислења
173
Поени од реакции
3
Има ли нешто ново во врска с проективе? Нов закон? И доколк сум клиент на охридска банка дали ќе можам да аплицирам за овој проект?
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Ne uspeav da najdam dali e uslov da si vo brak za apliciranje subvencinirano kupuvanje na stan???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom