Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Член од
22 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво,
Ме интересира дали овој проект важи исклучиво за нови градби на станови или може и за купување на старо?
Фала однапред.
Знам дека е задоцнет одговор ама ако уште не си разбрал, само за нови градби е или нов стан што треба да го купиш од фирма
Автоматски споено мислење:

дали некој има искуство за време на градбата на куќа дали може да се прават измени на внатрешноста и на кровот ,пример кај мене е со керамиди а би сакал да го направам со лим-панел , и имам во проектот баџа но сакам да не ја правам ,дали може помош
Се додека не излегуваш од границите на дозволената градба за ширина должина висина не е проблем да преправаш и внтарр да преградеш поинаку од планот, исто шо треба да ти напоменам е дека ако градбата не е повеќе од 300м2 мислам дека беше не иди комисија за проверка и не е задолжително да имаш надзор, ако надминува оваа квадратура тогаш сепак треба да запазиш и да имаш надзор, а повеќето од нив си ја знаат работата :)
 
Член од
28 април 2009
Мислења
711
Поени од реакции
492
@Lurtz доколку можеш да ми пишеш ПП, да ми дадеш некои информации во врска со купување на стан.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
6
Поени од реакции
2
ima li nekoj dobieno godinava jas cekam od januari mesec i nisto seuste'???
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
225
Поени од реакции
183
ima li nekoj dobieno godinava jas cekam od januari mesec i nisto seuste'???
Мислам дека треба да помине на Влада -- со оглед на тоа што до денес немаше формирано Влада, не изненадува фактот што си чекал 8-9 месеци. Сепак, јави се во Мин. за финансии и во банката преку која аплицираше и побарај повеќе информации.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.635
Поени од реакции
726
Јас го зедов пред речиси 6 години ова и одобрувањето одеше парарелно со одобрувањето од банката.

Сега се чудам што ве читам дека сте чекале по година дена одобрување.

Иначе, превара тешка беше тоа тогаш. Сите компании даваа анекс на договор да си доплатите разлика во цената, анекс на договор за балконите (купи куќа купи стан даваа 50% за логии и балкони), ...и се тоа си го поминаа легално, иако сите што зедоа таков кредит пријавија во Мин за Финансии. Таму креваа раменици...

Имаш некој ќар на крајот на денот ама далеку е од сумите кои се спомнуваат.
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
И јас го зедов кредитот пред 6 години. И немаше никаква превара или игра како што велите погоре. Како прво на инвеститорот воопшто не му е гајле од каде ми се парите, дали од банка или од држава. Битно да му се исплати колку што му кошта. Второ на банката не и е гајле од каде јас ќе го најдам учеството (во случајот пола учество ми беше од државата). Битно е да се почитуваат законските правила. Главни ограничувања се 5 години да не го отугуваш станот/куќата и 10 години да не го затвораш кредитот. Ако ти одговара тоа, земај ги парите. Секоја помош е сепак добродојдена
 
На врв Bottom