Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Член од
29 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, Морам да прашам подетално.

- Колку би ме коштало градежен плац до 200m2 околина на Скопје (пр. Волково, Бразда, Глуво, Горно Оризари).

- Колку би ме коштале комуналии за (Волково - (Ѓорче Петров), Бразда/Глуво (Чучер Сандево), Горно Оризари (Шуто Оризари)).

- Колку би ме коштало изградба на карабина (основа 50м2). подетално - Темелна плоча, Приземје и Кров (
од лим).

- Колку би ме коштало внатрешно да ја завршам сам? (дали е дозволено да е однадвор карабина или според закон мора и надворешно да се заврши до крај, бидејќи НЕСАКАМ да ја завршам надворешно, секако ако е според закон.

Моја фигуративна проценка е плац - 5000€
Вода, Струја и Канализација - 1500€
Геодет, Проект, Надзор - 1500€
Дополнителни документации - 1000€
Дополнителни Трошоци - 1000€
Градење Карабина (со фирма - во цената вклучени работна рака и материјали) - 10000€
Внатрешно сам ќе си ја завршам - 5000€
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Субвенциите важат и за годинава или ги укинаја?
 
Член од
16 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Јас поднесов во Феб и ми одобрија после 20 дена.
Јас прашував во Министерство за финансии и ми рекоа дека не може да се аплицира, односно се одобруваат оние до 31.12.2021.
Те молам, може ли да посочиш подетални информации ?
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
Јас прашував во Министерство за финансии и ми рекоа дека не може да се аплицира, односно се одобруваат оние до 31.12.2021.
Те молам, може ли да посочиш подетални информации ?
Да, јас поднесов пред 31.12, во Февруари е пратено од банката кон Мин. за Финансии.

Жално ќе е ако се укине проектов, нема најави ниту за укинување ниту за продолжување оваа година...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Важи уште проектов?

Гледам кај сите банки стои како опција за аплицирање, но мислам дека заврши пред еден месец.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Важи уште проектов?

Гледам кај сите банки стои како опција за аплицирање, но мислам дека заврши пред еден месец.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Anyone?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Anyone?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Па прашај во некоја од банкиве еве пример во Стопанска банка
Другар мој изгуби една година со ова и на крај дигна раце, долга процедура е и многу се чека
 

Kajgana Shop

На врв Bottom