Купирање уши / сечење опавче (општа дискусија)

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Ме интересира дали на Азијатите и Кавкаските Овчари што изгледаат како на сликиве им се сечени ушите ? Сите што сум ги видел досега изгледаат овака а на никој други раси не изгледаат ушите вака а пак азијатот и опавче има доста кратко.
Прегледај го приврзокот 115887
Прегледај го приврзокот 115888
Форумџииката @азијат ми се чини има азијат без купирани уши. Мене искрено многу послатки ми се без купирани уши, такви ми се поим за куче. Еве и Кавказ без купирани уши и Азијат без купирани уши:

 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.476
Форумџииката @азијат ми се чини има азијат без купирани уши. Мене искрено многу послатки ми се без купирани уши, такви ми се поим за куче. Еве и Кавказ без купирани уши и Азијат без купирани уши:

Значи со таков изглед купирани им биле... Се сомневав дека можеби се купирани но не бев сигурен зошто секое што го имав видено изгледаше така а и не типично купирање е, ушите личат како на мече кај сите други раси каде што се сечат ушите се сечат нагоре и остро... Опашката дефинитивно од авион се познава дека е сечена кај азијатите кај сите кучиња по природа си расте цела, долга до последниот прешлен. Иначе да се согласувам потполно дека без сечени уши и опавче двете раси се поубави.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.476
Мојата кучка е со сечени уши,ама опашот и е оставен и верувај ми дека не и стои баш убаво,доста поубава кје беше ако и беше скратен и опашот :)
Каква раса ти е кучката ? :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.476
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Жално е што повеќето ги малтретираат така животните ради естетика и подобар изглед...Меѓутоа расите со подолги уши имаат здравствени проблеми од причина што во увото има голема влажност па често се фаќаат инфекции и паразити кои му штетат на кучето. Затоа сметам дека за одредени раси е подобро да се исечат ушите токму од тие причини!
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.432
Поени од реакции
1.939
Ме интересира дали ги боли? Ќе бидат ли врзани ушите, колку време ќе бидат врзани, колку време трае операцијата, колку време потоа имаат болки доколку ги имаат?
 
L

Lu

Гостин
Ме интересира дали ги боли? Ќе бидат ли врзани ушите, колку време ќе бидат врзани, колку време трае операцијата, колку време потоа имаат болки доколку ги имаат?
Дали ги боли ... хммм, секако дека се под анастезија додека трае купирањето, али за потоа кога ќе се освестат, можно е да ги боли, сепак, тоа е тукушто сошиена свежа рана.
Мада вака по понашање, јас не забележав никаква болка кога и ги купирав ушите на мојата Доберманка.

Ушите ОБАВЕЗНО мора да бидат врзани во фишбани, во првите десетина дена додека да зарасне сечениот дел од увото.
Потоа се оди со секојдневни преврски :)

Јас точно 3 месеца изигравав доктор по дома, секоја вечер (а некад и преку ден) само врзи преврзи правев ... буквално експерт станав за преврски правење :D
Еден тон фластери потрошив, да ми кажеше некој претходно дека у живот толку фластери ќе се изнакупувам, буквално ќе му се изнасмеев во лице ... али ете и тоа го дочекав :)
Обавезно секоја вечер ушите мора да се врзани во фишбани, затоа што ако го оставиш ноќта да спие со неврзани увциња, можно е да го прецвика увото, и ко скршено да биде ... а тоа веруј нејќеш да ти се деси, бидејќи на ништо нема да личи кучето, џабе си му ги сечел ушите.

Добро додуша овој муабет што ти го кажав, повеќе важи за Доберманите, бидејќи Доберманите носат ептем високи уши, особено на мојава Доберманка, ушите скоро и да не и се воопшто скратени, можда 1 цм. само, значи ептен високо и се оставени, само се обликуваше увото во „ес“ форма ... или да се изразам у наш Доберманџиски жаргон, формата на увото се вика пламенче.

А што повисоко уво, толку е потешко да се крене ... затоа Доберманите се едни од најтешките раси за подигање на ушите, додека да им се зацврсти р'скавицата, затоа што носат ептем високи уши.

Значи пред се' на почетокот изгледа комплициран целиот тој процес на врзување и преврзување ... мене по 15 минути ми требаа на почетокот да и го преврзам само едното уво, по пола саат и ги преврзував двете уши ... али со тек на време, се' е до искуството, потоа буквално за 2 минути и ги преврзував двете уши.
Напорна работа ... која што подоцна за цел живот и тоа како се исплати (y)

Кај тебе ќе биде полесно, бидејќи Дого Аргентино носи куси уши, така да и подигањето ќе биде многу поедноставно, побрзо и полесно.

За останати прашања, бујрум.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Дали ги боли ... хммм, секако дека се под анастезија додека трае купирањето, али за потоа кога ќе се освестат, можно е да ги боли, сепак, тоа е тукушто сошиена свежа рана.
Мада вака по понашање, јас не забележав никаква болка кога и ги купирав ушите на мојата Доберманка.

Ушите ОБАВЕЗНО мора да бидат врзани во фишбани, во првите десетина дена додека да зарасне сечениот дел од увото.
Потоа се оди со секојдневни преврски :)

Јас точно 3 месеца изигравав доктор по дома, секоја вечер (а некад и преку ден) само врзи преврзи правев ... буквално експерт станав за преврски правење :D
Еден тон фластери потрошив, да ми кажеше некој претходно дека у живот толку фластери ќе се изнакупувам, буквално ќе му се изнасмеев во лице ... али ете и тоа го дочекав :)
Обавезно секоја вечер ушите мора да се врзани во фишбани, затоа што ако го оставиш ноќта да спие со неврзани увциња, можно е да го прецвика увото, и ко скршено да биде ... а тоа веруј нејќеш да ти се деси, бидејќи на ништо нема да личи кучето, џабе си му ги сечел ушите.

Добро додуша овој муабет што ти го кажав, повеќе важи за Доберманите, бидејќи Доберманите носат ептем високи уши, особено на мојава Доберманка, ушите скоро и да не и се воопшто скратени, можда 1 цм. само, значи ептен високо и се оставени, само се обликуваше увото во „ес“ форма ... или да се изразам у наш Доберманџиски жаргон, формата на увото се вика пламенче.

А што повисоко уво, толку е потешко да се крене ... затоа Доберманите се едни од најтешките раси за подигање на ушите, додека да им се зацврсти р'скавицата, затоа што носат ептем високи уши.

Значи пред се' на почетокот изгледа комплициран целиот тој процес на врзување и преврзување ... мене по 15 минути ми требаа на почетокот да и го преврзам само едното уво, по пола саат и ги преврзував двете уши ... али со тек на време, се' е до искуството, потоа буквално за 2 минути и ги преврзував двете уши.
Напорна работа ... која што подоцна за цел живот и тоа како се исплати (y)

Кај тебе ќе биде полесно, бидејќи Дого Аргентино носи куси уши, така да и подигањето ќе биде многу поедноставно, побрзо и полесно.

За останати прашања, бујрум.
Јас на мојата не и врзував фишбани, и ми се случи токму тоа, ми прекрши едно увце. Меѓутоа со добра доза на калциум почна да го поправа увцето.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
На колку денови старост може да им се скрати опаш на кутрињата? Многу ми се допаѓаат Ердели со скратен опаш. Џовал Ерделс, шампионска одгледувачница од каде што е дедото на Беки им ги кратат опашите на нивните Ердели и вака изгледаат:

Се мислам дали да ги кратам опашите на кутрињата на Беки, иако има цела година додека стигнеме до кутриња.:D
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.432
Поени од реакции
1.939
Која возраст е најдобра за купирање уши или има разлика меѓу расите?
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Која возраст е најдобра за купирање уши или има разлика меѓу расите?
За доберман колку што знам е од 8-12 недели старост. Претпоставувам и за останатите е сличен период !
 
L

Lu

Гостин
Јас на мојата не и врзував фишбани, и ми се случи токму тоа, ми прекрши едно увце. Меѓутоа со добра доза на калциум почна да го поправа увцето.
Епа јас ти кажав да ме прашаш се' што не ти е јасно, ќе ти ја објаснев убаво до најситен детал процедурата на подигање на ушите :)

Ништо сега, веќе биднало ... глеј спаси што може да се спаси, колку толку ди и ги исправиш ушите како што треба.
Која возраст е најдобра за купирање уши или има разлика меѓу расите?
На Астра и ги купирав ушите на 2.5 месеци ... значи 10 неделна возраст ќе му дојде тоа.

Најдобро е баш тој период, на 9 - 10 недела ... значи околу 2.5 месечна возраст ... еве и до 3 месеци максимум нека биде.
Тој период е најдобар, затоа што, што помладо кученце, толку рскавицата е помека, и полесно е да се оформи да се зацврсти во нагорна позиција.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Епа јас ти кажав да ме прашаш се' што не ти е јасно, ќе ти ја објаснев убаво до најситен детал процедурата на подигање на ушите :)

Ништо сега, веќе биднало ... глеј спаси што може да се спаси, колку толку ди и ги исправиш ушите како што треба.

На Астра и ги купирав ушите на 2.5 месеци ... значи 10 неделна возраст ќе му дојде тоа.

Најдобро е баш тој период, на 9 - 10 недела ... значи околу 2.5 месечна возраст ... еве и до 3 месеци максимум нека биде.
Тој период е најдобар, затоа што, што помладо кученце, толку рскавицата е помека, и полесно е да се оформи да се зацврсти во нагорна позиција.
Тоа е...Него ако има некој собир кажи ми, да ја донесам да ја видиш, или пак да организираме еден кајганџиски кучкарски собир :)
 
L

Lu

Гостин
Тоа е...Него ако има некој собир кажи ми, да ја донесам да ја видиш, или пак да организираме еден кајганџиски кучкарски собир :)
Ти кажав, ние сме секој ден во парк :)

А за кајганџиски кучкарски собир, у секое време може да се организираме :) ќе се собереме ние кучкарите од форум со кучињата, јас, @ZeenaK9, @wiksa, @Redhead, @SnowDOG, @Papillon.Papi, @SaltNPepa и др. ... и плус љубителите на кучиња @Velvet She, @blue ladybug, @kooperativa, @AceCaleb, @arakenx, @Шкорпион, @Несериозен ... и многу други.

И ете плус ти и @Acohipmk со најмладите кученца (y)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.849
Поени од реакции
2.405
Се убаво...ако се организирате да се повозете во Кочани на браната ќе биде супер дружба.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
На врв Bottom