Купатило - уредување

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
seuste e vo izgradba gorniot kat a utre ke go zemam proektot pa ke go postiram tuka[DOUBLEPOST=1442567253][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 128743


Е сеа цевките има можноста да бидат од три страни, освен од страна на вратата[DOUBLEPOST=1442567476][/DOUBLEPOST]Пуно ти вака како електричар слободно можеш да дадеш мислење за струја каде и колку да се постави во кујната[DOUBLEPOST=1442567579][/DOUBLEPOST]Ке има фрижидер, шпорет, мокробранова, аспиратор
Чим цевките можат да бидат на сите страни освен на онаа кон вратата, повторно распоредот во купатилото може да ти остане онака како што ти пратив, само што вратата ќе се отвара кон празниот простор/кон шољата:)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
seuste e vo izgradba gorniot kat a utre ke go zemam proektot pa ke go postiram tuka[DOUBLEPOST=1442567253][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 128743


Е сеа цевките има можноста да бидат од три страни, освен од страна на вратата[DOUBLEPOST=1442567476][/DOUBLEPOST]Пуно ти вака како електричар слободно можеш да дадеш мислење за струја каде и колку да се постави во кујната[DOUBLEPOST=1442567579][/DOUBLEPOST]Ке има фрижидер, шпорет, мокробранова, аспиратор
Електричната инсталација зависи од каква кујна планираш да направиш, ако сакаш груба проценка, стави по еден штекер за секој апарат, по можност за плочите на шпоретот трофазен, и 2 нека се на висина на работната површина.
Untitled.jpg
Наместо тушот комотно можеш да си ставаш голема када.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Када ми е многу гломазна работа за тоа и сакам туш кабина.
А за штекериве да ги ставам во висинаа на работната маса, со оглед на тоа дека повремено ке се вклучува тостер, блендер, миксер.
Е сеа сакав да прашам оние заштитни штекери што се ( за деца да не ги отворат) каде се најдуваат и како се викаат?[DOUBLEPOST=1442614271][/DOUBLEPOST]
Чим цевките можат да бидат на сите страни освен на онаа кон вратата, повторно распоредот во купатилото може да ти остане онака како што ти пратив, само што вратата ќе се отвара кон празниот простор/кон шољата:)
Овој распоред највеке ми одговара.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Сум видел штекери со капак, веројатно за тоа мислиш, не знам дали има некоја друга варијанта за заштита за деца, барем јас не сум видел.
Можеш и кај обичните штекери да си ставиш капаци. А можеш да ги најдеш у било која продавница за елчектрика.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Е сеа сакав да прашам оние заштитни штекери што се ( за деца да не ги отворат) каде се најдуваат и како се викаат?
Штекерите со заштита можат да бидат со капак или со затварач (специјално пластично капаче се става во штекерот, а се става и се вади со едно како кукица). Мене лично повеќе ми се свиѓаат оние со капак.

Иначе се продаваат во сите продавници за електрика, т.е. каде што се продаваат и обични штекери:)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Предлог за лепак за плочки, обичен и за плочка-на-плочка? Ми нудат еден за плочка на плочка го препорача и мајсторот, ја имал ознаката С2ТЕ, што демек значело дека е меѓу подобрите, а цената е 400 ден. Кога прашував по продавници сегде ми кажуваа цени од 500-700 ден.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Предлог за лепак за плочки, обичен и за плочка-на-плочка? Ми нудат еден за плочка на плочка го препорача и мајсторот, ја имал ознаката С2ТЕ, што демек значело дека е меѓу подобрите, а цената е 400 ден. Кога прашував по продавници сегде ми кажуваа цени од 500-700 ден.
Јас пак ќе си кажам дека лепењето плочка на плочка не ми се свиѓа, но како и да е, врз старите плочки се премачкува прајмер, па исто се лепат како и на ѕид.

Јас би ти препорачал да си земеш Церезит, кој и да е лепак од Церезит, сепак има одлична трајност и квалитет. Е сега за кој вид лепак ќе си се договориш со мајсторот, затоа што сепак тука станува збор за каков вид плочки ќе се користат, на каква површина ќе се лепат........., јас лично би ти го препорачал CM 12 FLEX.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Јас пак ќе си кажам дека лепењето плочка на плочка не ми се свиѓа, но како и да е, врз старите плочки се премачкува прајмер, па исто се лепат како и на ѕид.

Јас би ти препорачал да си земеш Церезит, кој и да е лепак од Церезит, сепак има одлична трајност и квалитет. Е сега за кој вид лепак ќе си се договориш со мајсторот, затоа што сепак тука станува збор за каков вид плочки ќе се користат, на каква површина ќе се лепат........., јас лично би ти го препорачал CM 12 FLEX.
Јас пак ќе си кажам дека лепењето плочка на плочка не ми се свиѓа, но како и да е, врз старите плочки се премачкува прајмер, па исто се лепат како и на ѕид.

Јас би ти препорачал да си земеш Церезит, кој и да е лепак од Церезит, сепак има одлична трајност и квалитет. Е сега за кој вид лепак ќе си се договориш со мајсторот, затоа што сепак тука станува збор за каков вид плочки ќе се користат, на каква површина ќе се лепат........., јас лично би ти го препорачал CM 12 FLEX.
Пак ќе кажам...вадењето на старите плочки е скоро невозможно. Дури и со хилта, работата е нонсенс. Претешко се вадат, се прави многу ѓубре и голема површина е. Дел се практично од циментото/малтерот позади. Да не заборавиме, зградата е градена во екс-ју, па се е направено да трае. Мајсторот рече дека ќе направи се што е по процедура за да легнат убаво новите плочки. А штом има специјални лепаци за таа намена, мислам нема што да се плашиме. Поубаво е да лепиш на чист ѕид али јебига, што е тука е. Инаку зедов убави плочки, шпански од Keros, од Шате Керамика. Со нив во смисла на квалитет, контакт со површината и издржливост не би требало да има проблем. За лепаци читав сега, најбитна е ознаката, на која класа припаѓа, односно за која намена е. Овој од 400 ден е С2ТЕ, како што прочитав тој е лепак со подобрени перформанси во однос на нормалните кои се С1, така да за таа цена веројатно ќе одам со тој лепак, па што ако не е Цересит.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Предлог за лепак за плочки, обичен и за плочка-на-плочка? Ми нудат еден за плочка на плочка го препорача и мајсторот, ја имал ознаката С2ТЕ, што демек значело дека е меѓу подобрите, а цената е 400 ден. Кога прашував по продавници сегде ми кажуваа цени од 500-700 ден.
Ќе си земаш лепак што е флекс,а јас би ти препорачал Певалит или Кнауф.Овие две фирми ги имаат моментално најдобрите лепаци.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Mi proteche od kaj sholjata na komshijata nad mene! Davajte aber od nekoj vodovodzija zosho maf mi e rabotava...gleam i vo pretsobjeto mi probilo!
 
S

silmarillion

Гостин
Една работа, стаклото на тушкабината мат боја обавезно. Иначе ќе се утепаш од бришење со крпа. Него отприлика средна класа санитарии и материјали за 6 квадрата купатило од корен рушење и правење ново колку би коштало со се све?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom