Купатило - уредување

Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Ми треба помош за уредување на купатило. Ширината е 2 ипол метри а должината 2 метри.
Внатре ми треба туш-кабина, машина за перење, лавабо, шоља и се разбира некоја комода.
Вратата е на средина. но има шанса за преместување на лево или десно.
Дајте идеи.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Одлични се идеиве, ти благодарам многу. Е сега не саккам бела, плава или зелена боја. Се мислам помеѓу кајсија или беж.
Не знам која од овие би дала повеке визуелно зголемување. Гледав некои со црвени елементи, ама премногу е нападно, нема некое релаксирање. Зелената и плавата ми се ладни бои, а белата монотона.
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Одлични се идеиве, ти благодарам многу. Е сега не саккам бела, плава или зелена боја. Се мислам помеѓу кајсија или беж.
Не знам која од овие би дала повеке визуелно зголемување. Гледав некои со црвени елементи, ама премногу е нападно, нема некое релаксирање. Зелената и плавата ми се ладни бои, а белата монотона.

Кајсија за у купатило? :confused:
Кајсија боја ние дневната ја кречевме. Ја би у купатило сина, да си замислувам море, вода. Али како сакаш, твој избор.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Што се однесува до бојата ако сакаш беж, тогаш искомбинирај го со сиви плочки и така ем ќе биде по твој вкус, ем нема купатилото да ти биде монотоно.

Прво, вратата на средина ти е дефинитивно најголем проблем и мислам дека треба да ја преместиш. Второ не ни кажа на кој ѕид ти е вратата..........., дали на оној со должина од 2 или на оној со должина од 2,5 метри.

Јас би го направил вака, т.е. ова ти го препорачувам..........:)

1.jpg

1. Туш кабина
2. Шоља и казанче
3. Лабаво
4. Машина за перење
5. Полици
6. Врата

Вратата обично има ширина од 70 центиметри, а шољата со казанчето околу 60 - 70 центиметри. Што значи дека кај ѕид со ширина од 2,5 метри ти останува метро и нешто празен простор (во случај кога вратата е отворена). Туш кабината убаво е од страната која е свртена кон лабавото да ја преградиш (со цигла, гипс картон...), а од страната кон шољата да има завеса за туш кабина или лизгачка врата. Машината и лабавото да бидат едно до друго поставени, а одозгора затворени со мермер или некоја иверица (како оние што се за во кујна). Кај лабавото имаш ставено огледало, а над машината можеш да ставиш некои полици. Измеѓу туш кабината и лабавото имаш простор од пола метро или нешто помалку од пола метро.

Има еден куп начини за како да ги поставиш работите/елементите во купатилото. Ова што јас ти го предложив е еден од нив.

:)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Белата не е монотона ако ја комбинираш со друга боја. Едноставен изглед, бели ѕидови и плочки само на два ѕида и на подот. Ако сакаш кајсија боја, подобри земи си такви крпи, слики, цвеќе, украси.... Кога ќе ти здосади ќе комбинираш со друга боја. :D

Како овие две со зелено и виолетово.
10487592_879933572056706_2258712576869517200_n.jpg
10943681_879933562056707_1838714295093557903_n.jpg
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Vratata mi e na onoj del od 2,5, ama moze da se premesti levo i desno.
Praska boja sakam zosto elementite ke bidat beli, pa da razbie monotonija, ama sepak se dvoumam
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Кајсија за у купатило? :confused:
Кајсија боја ние дневната ја кречевме. Ја би у купатило сина, да си замислувам море, вода. Али како сакаш, твој избор.
Според фенг шуи не се става плава у купатило :)
Нека балансира со кафена или зелена или др, само плава не...........
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Според фенг шуи не се става плава у купатило :)
Нека балансира со кафена или зелена или др, само плава не...........
http://www.lushome.com/feng-shui-home-bathroom-decorating-secrets/2749

Ancient Feng Shui is the art of creating balance and harmony. Feng Shui bathroom ideas are simple. Bathroom interiors should be clean, comfortable and relaxing. Light blue colors, functional layout and pleasant atmosphere are the main elements of Feng Shui bathroom decorating. Before decorating your bathroom Feng Shui style make sure it is shiny clean and tidy.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Одлични се идеиве, ти благодарам многу. Е сега не саккам бела, плава или зелена боја. Се мислам помеѓу кајсија или беж.
Не знам која од овие би дала повеке визуелно зголемување. Гледав некои со црвени елементи, ама премногу е нападно, нема некое релаксирање. Зелената и плавата ми се ладни бои, а белата монотона.
Не знам точно на каква кајсија мислиш ама мајка ми има нешто како на праска -црвенкаста боја и да ти кажам искрено ама баш пријатна е за во вц, одмора очи.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Праска боја делува убаво , но посветла нијанса баш како на сликата .
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Vratata mi e na onoj del od 2,5, ama moze da se premesti levo i desno.
Praska boja sakam zosto elementite ke bidat beli, pa da razbie monotonija, ama sepak se dvoumam
Ако мислиш на ваква праска еднобојна интересно би изгледало но можеш и да ја направиш бањата двобојна како на сликава подолу.



е сеа што се однесува до фенг шуи (без навреда кон почитувачите) дали плава боја во бања или не според мене не се става само ако го почитуваш тој систем. Ако ништо не ти значи можеш да ставиш baby blue во комбинација со бела, royal или byzantine blue.



за јагодата на шлагот лед светла ако сакаш романтики :X3: па нешо лед позади огледало ова она, лед славини има сега од еднобојни до мултиколор итн итн...

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.592
Јас ќе правам нешто слично на ова:


па почекај, ќе имаш можност да видиш слика од реално македонско купатило. Интернет сликиве само ствараат нереални фантазии.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Ми треба помош за уредување на купатило. Ширината е 2 ипол метри а должината 2 метри.
Внатре ми треба туш-кабина, машина за перење, лавабо, шоља и се разбира некоја комода.
Вратата е на средина. но има шанса за преместување на лево или десно.
Дајте идеи.
Па кажи ни кај ти е вертикалата на канализацијата!!! Кај може аспиратор да се стави, дали има можност за прозорец?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Па кажи ни кај ти е вертикалата на канализацијата!!! Кај може аспиратор да се стави, дали има можност за прозорец?
seuste e vo izgradba gorniot kat a utre ke go zemam proektot pa ke go postiram tuka[DOUBLEPOST=1442567253][/DOUBLEPOST] 12023245_1192160804132805_595419129_n.jpg


Е сеа цевките има можноста да бидат од три страни, освен од страна на вратата[DOUBLEPOST=1442567476][/DOUBLEPOST]Пуно ти вака како електричар слободно можеш да дадеш мислење за струја каде и колку да се постави во кујната[DOUBLEPOST=1442567579][/DOUBLEPOST]Ке има фрижидер, шпорет, мокробранова, аспиратор
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom