Куманово, кумановци, кумановки

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
За кога ќе гласамо на локални? Ја за дечка од Левицу,забрави му га име..93 ту роден(y)
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Па Левица само за советници поднела кандидатуру, а искрено кој сака нека тепа само не онј сељак од Банево Трло, какв и да е Костур за њега е измислен, за Максу не ми се прави муабет, иако нема да искачам. Едино ако дојде до втор круг, пошто не треба да се дозволи сељак да биде градоначалник по било коју цену.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Па Левица само за советници поднела кандидатуру, а искрено кој сака нека тепа само не онј сељак од Банево Трло, какв и да е Костур за њега е измислен, за Максу не ми се прави муабет, иако нема да искачам. Едино ако дојде до втор круг, пошто не треба да се дозволи сељак да биде градоначалник по било коју цену.
Кој сељак од Банево Трло?
 
Член од
26 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Може ли некој да ми објасни зашто кумановски е нај супериоран дијалект у државу? Никој ама никој не може да држи свеќу до како зборимо, комбинација на авторитет и хумор..Кд каже кумановац нешто знае се од куде е и што сака да каже и тачка. Едн пут скара се сс еднога од скопје и човек почна да пцуе, не знам што ми бидна али слушам га и смеју се на како му искачав навреде од уста..мамицата твоја, ти ебам матер!! На онј пичкаст скопски тон. Нека ми простив али не можу да ги сфату сериозно кд пцуев утепав ми гу нервозу и почну да се смеју. :ojeaa:
 
Последно уредено:

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.038
Поени од реакции
12.459
Може ли некој да ми објасни зашто кумановски е нај супериоран дијалект у државу? Никој ама никој не може да држи свеќу до како зборимо, комбинација на авторитет и хумор..Кд каже кумановац нешто знае се од куде е и што сака да каже и тачка. Едн пут скара се сс еднога од скопје и човек почна да пцуе, не знам што ми бидна али слушам га и смеју се на како му искачав навреде од уста..мамицата твоја, ти ебам матер!! На онј пичкаст скопски тон. Нека ми простив али не можу да ги сфату сериозно кд пцуев утепав ми гу нервозу и почну да се смеју. :ojeaa:
Постов е баш печат на онаа старана мисла - Од селото може да избегаш ама селото од тебе никако ;)



Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Постов е баш печат на онаа старана мисла - Од селото може да избегаш ама селото од тебе никако ;)



Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Не знам брат али ја не сам крив што лингвистични работе су поставени овакој.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Очигледно не знаеш да комуницираш нормално. Твојата реторика се сведува само на навреди. Верувам дека и други помислија дека на Шанац се однесува тоа. Плус и Шанац е по потекло од таму, требаше подобро да прецизираш. А не може друг да биде глуп, ако ти не знаеш убаво да објасниш. :D
Не, не се ја лошо изрази, него ти сакаше да се направиш паметан, па се излете. И да шанац има потекло од тамо, ама шанац е дијаспорац, а кандидат на сдс е сељак од Банево Трло. :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не, не се ја лошо изрази, него ти сакаше да се направиш паметан, па се излете. И да шанац има потекло од тамо, ама шанац е дијаспорац, а кандидат на сдс е сељак од Банево Трло. :)
Што е приказната со Максим? Не може да се помири што не е пак кандидат на СДС? Стварно има голема подршка од луѓето?
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
874
Поени од реакции
2.658
Па Шанац иде тамо често иако седи у Скопје, татко му, мајка му и брат му седив у Банево трло.
Оливер Илиевски комшија му, сувишно да се коментира како кандидат за градоначалник, толко слаб кандидат нема што да се коментира, Тони за њега е интелектуалац..

Неподнасање на Оливера(Спасовски) и Максу не е од сга, веќ од много поодамна, затој што Максо мисли сс своју главу и прави како мисли дека треба, а тој не одговара на политички партиие и њини влијателни људи.
Затој и пуно време пробуев да га тргнев на страну и играв игре сс њега, едно време кд се буташе власт на ВМРО, a и тамо беше Максо у први редови, он беше у игру за министер за одбрану, не да беше у игру веќ он требаше да биде, ама тој се смени како што и сами знаете, како што и сга се чекаше до заѓан момент кој ќе биде кандидат на СДСМ, затој што Мартин Костовски водеше своју агенду, па Оливер Илиевски другу, а Максо трету, и на крај чекасва заѓан момент за да нема време Максо да собере потписи, ама и он не е глуп човек.

И да ја мислу дека конечно Куманово како град треба да им покажe среѓан прст на политички партиие и да гласа за независнога кандидата.

А у Куманово е Максо градски човек, а овија двоица сељаци, такој су чаршиски муабети, поделбе, и да, Максо има голему поддршку ама на муабет, у праксу ќе биде тешко, пошто политика е улегната много длабоко у живот на граѓани, па они ќе гласав како им се нареди.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.091
Поени од реакции
4.927
Што е приказната со Максим? Не може да се помири што не е пак кандидат на СДС? Стварно има голема подршка од луѓето?
Има, иако ќе се играв тешки и прљави игре до избори и тој очекују здружено СДС И ДПМНЕ. Тони мене како ми изгледа од страну не се ни замара много ни па очекуе да победи.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Само дебил може да веруе и да гласа за сдс на нашу земју и после сви дриблинзи 30 године.Само неписмен може да веруе у тија бајке од квази комуњари и даље да га лжев сс лижавче.Ама има ги много такви зелени у лејку за жал.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.524
Поени од реакции
7.115
Само дебил може да веруе и да гласа за сдс на нашу земју и после сви дриблинзи 30 године.Само неписмен може да веруе у тија бајке од квази комуњари и даље да га лжев сс лижавче.Ама има ги много такви зелени у лејку за жал.
Мала исправка не за сдс да гласа уопште сви су исти к** само гледав да си наместив гз на фотељу и да крадев.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom