Куманија

  • Креатор на темата PS
  • Време на започнување

PS

Се вчитува...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
44
Поени од реакции
2
Моментално се емитува на Сител, по којзнае колку време.
Хумуристична краткометражна серија снимена одамна на кумановски дијалект во Куманово.
Еве некои клипчиња од YouTube:


Инаку се сеќавам како мал со нестрпление чекав да почнат. :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829

Најјак клип од Куманија,има и други добри..добри беа пред некои 10 години,ама слабо организирани,немаа нешто спонзори као К-15, а можеа уште доста време да гураат
 
J

JOEY JORDISON

Гостин
Ме Наврати у 1999 Бро ....Коа ги глеав се пукав од смеење Мн ми беа Лудница типциве Само Незнам зошто прекина:( Ваљда тоа што ги дават сеа на Сител да не значи дека нешто пак ќе почнуват да снимат некој Нов Почеток или ....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Ме Наврати у 1999 Бро ....Коа ги глеав се пукав од смеење Мн ми беа Лудница типциве Само Незнам зошто прекина:( Ваљда тоа што ги дават сеа на Сител да не значи дека нешто пак ќе почнуват да снимат некој Нов Почеток или ....
Тешка работа..сите се веќе оматорени :) Кој вози такси,кој едно , кој друго..кој пие пред кафана :)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
се распаднаа зашто немаа спонзори и (за жал) нема теоретски шанси пак да се соберат. баш ми се интересни и знаат убаво да ме насмеат, едно од малкуте нешта што вредат да се гледаат на нашите телевизии.

--- надополнето ---

Тешка работа..сите се веќе оматорени :) Кој вози такси,кој едно , кој друго..кој пие пред кафана :)
кој отишол за Авганистан:smir: бар така слушнав...
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
К-15 се закон а ови ми се смешни ама за разлика од првите Куманија некако е многу аматерски и повеќе се вадат на смешниот кумановски акцент отколку на нивните Хумори
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Другариве ми се чудеа кога им реков дека не се сеќавам на дечкиве, ама шо гледав клипчиња стварно се откачени :):)
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
Најдобрата серија... колку само ги чекав да почнат кога првпат ги даваа. :)

Инаку овие клипчиња погоре се краткометражни, секое со различна содржина. Имаа и 2 серии, доста голем број на епизоди имаа. Едната беше и така и така, ама другата беше лом, исто на Сител ја даваа. Се надевам дека пак ќе ја даваат, дај Боже да им текне. :)
Некои од глумциве се често заедно, ги сретнувам понекогаш низ Куманово. :)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
^ Тоа што не ги разбираш не ме изненадува.
Иначе, кога учев во Скопје, секој понеделник кога доаѓав, школските ме пречекуваа со овие заебанции и уживаа да ги гледаат. Сите се трудеа да поднаучат нешто и да ми зборуваат кумановски. Исто и на факс.

Кумановскиот дијалект си е најинтересен, сакате да признаете или не.:toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: PS
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Ме Наврати у 1999 Бро ....Коа ги глеав се пукав од смеење Мн ми беа Лудница типциве Само Незнам зошто прекина:( Ваљда тоа што ги дават сеа на Сител да не значи дека нешто пак ќе почнуват да снимат некој Нов Почеток или ....
Исто и јас. Многу ги сакав и ептен се израдував коа видов дека пак ги даваат на Сител. Мислам дека и на времето на Сител ги даваа.. Ме изненадува тоа што ги памтам скечовите како вчера да сум ги гледала. Имаа и мини шпанска серија мислам со еден замок беше...Ваљда и тоа ќе го даваат :vozbud: :vozbud:
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284

Kajgana Shop

На врв Bottom