Културен Марксизам, QAnon, the red pill и инфериорност на жената...

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.980
Во последниве неколку години сме свесни за апсурдите на Крајната Десница. Од Култ Здруженија формирани во Силиконската Долина кои имаат за цел да го ограничат бројот на жени на работни позиции во Информатички и Машински професии, до нападот на Капитол Хил од Викинзи кои јадат само Органска Храна и се крстат во тајниот спасител QAnon. На прв поглед колку и да ни звучи смешно и наивно, најчесто не е, затоа што во овие глупости и ексцеси на крајната десница често пати паѓаат и човечки жртви.
Темава ја отварам за во неа да ги постираме сите вести и сите глупости поврзани со Крајната Десница и нејзините теории на заговор од типот на Културен Марксизам - спас од Евреите само преку Капитализмот, QAnon - врвно таен владин оперативец и пророк на екстремистичката идеологија QAnon, лице за кое се шпекулира дека бил и самиот Трамп под псевдоним во обид да ја спаси Америка од педофилија, The red pill - инспирирана од филмот Матрикс оваа теорија тврди дека белите мажи се угнетени посебно во интелектуалните сфери, во Мај 2020 Илон Маск му твитна на своите 30 милиони следачи - Take the red pill, иронично милијардерскиот могул потекнува токму од Силиконската Долина - men only друштва.



Идентитетот на Q, претпоставениот врвно таен владин оперативец и пророк на екстремистичката идеологија QAnon, со години е жестоко дебатирана мистерија.
Воткинс и неговиот татко, сопственикот на веб страната 8kun Џим Воткинс, беа единствените луѓе кои можеа да се пофалат со дијалог зад-сцената со безимениот пророк, а подемот на QAnon движењето му служеше на бизарното дуо за да добие едно ново ниво на внимание во кое што се чинеше дека и двајцата уживаат во видео преносите во живо и објавите на Интернет.
Суштинската анонимност и работење на страната 8kun, сепак, се чинеше дека го прави идентификувањето на пророкот Q невозможно, дури и покрај тоа што движењето тежнее кон насилство и носење на оружје. Истото беше цитирано како инспирација од многу приврзаници на Трамп кои го нападнаа Капитол на 6 јануари.

 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
A kade e vklucena inferiornosta na zenata ovde?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Би сакал да читам за сатансистиве повеќе, препорачајте некоја книга
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Temava e nepotrebna povrakjanica od poimi..osven oportunisticko seirenje ko demek vidi gi ovie demek seriozna kabala se (sho nema veze). nikoj serozno ne se zamara so toa.Izborite zavrsija,seto ova e kopanje leshovi.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.980
Temava e nepotrebna povrakjanica od poimi..osven oportunisticko seirenje ko demek vidi gi ovie demek seriozna kabala se (sho nema veze). nikoj serozno ne se zamara so toa.Izborite zavrsija,seto ova e kopanje leshovi.
Брат зошто одма ваква офанзива? Ако оваа тема е провокација, тогаш што е ова:
Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Ова е одделот Философија, двете политички доктрини Либерализам и Конзервативизам се дел од неа. Во последниве неколку години забележавме ескалација во поимањето на овие две доктрини. Добивме Екстремен Либерализам и Екстремен Конзервативизам. Двата се крајно гадни (за мене барем). Тргни настрана тоа што се гадни - истите се и опасни за општеството.

Јас сум далеку од Либерализам (го паднав тестот кој одредува каде си на политичката мапа :icon_lol: ). Сепак ако некој застане и ми каже:
1. Евреите ни подметнуваат Марксизам за да не уништат како Западна Цивилизација - ќе се згазам од смеа.
2. QAnon е лидерот кој ќе не спаси од педофилија, се шушка дека Трамп е позади никот на пророкот - ќе се згазам од смеа.
3. Сите треба да земеме red pill и да сфатиме дека жените не смеат ни да се осмелат да учат Електро и Информатика, пошто ова е домен во кој мора да доминираат мажите - ќе се згазам од смеа.


Edinstvenoto nesto sho gi sprecuva zenite da napreduvaat vo silikonska dolina se trans licata koi im ja zimaat rabotata.
Муабетите за трансиците носи ги во другата соодветна тема за екстремите на Либерализмот. Овде истите се offtopic. Овде кажи ми дали сметаш дека жена (вистинска, не трансица) треба да стои настрана од доменот Електро само затоа што е традиционално доминиран од машки? Дури и ако истата има IQ 200 и животен сон, дали треба и мора да биде спречена да влези во овој домен само заради тоа што меѓу нозе нема колбас? Толку барам да ми одговориш.
Во идеален свет би имале merge на двете теми и би се смееле на глупостите кои е спремен да ги направи еден екстремист. Веројатно моето мото е, ок е да си Либерален и ок е да си Конзервативен. Само не биди Екстремист, не му штети на општеството.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Овде кажи ми дали сметаш дека жена (вистинска, не трансица) треба да стои настрана од доменот Електро само затоа што е традиционално доминиран од машки? Дури и ако истата има IQ 200 и животен сон, дали треба и мора да биде спречена да влези во овој домен само заради тоа што меѓу нозе нема колбас? Толку барам да ми одговориш.
Ova e tolku non-issue, koj ti kazal deka ima luge sho se zamaraat so ova.
Ko nema sto da se diskutira na ova, ne postoi kako problem.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
@Византиецот Iskreno i direktno ti pisuvam,si gi izmeshal brzinite so tocki i podtocki.Ispagja vrshish post mortem nuzda na nesto sho ima efekt kako promaja.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.980
Ova e tolku non-issue, koj ti kazal deka ima luge sho se zamaraat so ova.
Ko nema sto da se diskutira na ova, ne postoi kako problem.
Ние живееме во Македонија, немаш претстава каква е состојбата на жената во САД.
Се дразнуваме да коментираме феномени на Американското општество од типот на cancel culture, social justice warrior и слични. Иако истите немаат блага веза со нас како земја и со нашите општествени проблеми. Тука е апсурдноста на нас како народ и на мене самиот како дел од истиот.
 
J

joli1

Гостин
Каква врска има крајната десница со red pill?

Состојбата на жената во САД е најдобра во светот, не постои земја во светот каде што жените имаат повеќе права, повеќе слободи, повеќе шанси за успех и просперитет од САД.

Нема потреба да се креираат некои смешни култ движења во Silicon Valley се со цел да се ограничат работните позиции на жените во сектори, кога само ептен мал процент од жените ги запишуваат тие струки на факултет/колеџ.

Интересно е што секое ново движење кое ќе се појави и кое се коси со тоа што мејнстрим медиумите го сервираат, тогаш тоа одма е креација на КРАЈНАТА десница, само сеуште не знаеме која е таа КРАЈНА десница и како таа КРАЈНА десница има толкаво влијание :pos: .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Јас сум далеку од Либерализам (го паднав тестот кој одредува каде си на политичката мапа :icon_lol: ). Сепак ако некој застане и ми каже:
1. Евреите ни подметнуваат Марксизам за да не уништат како Западна Цивилизација - ќе се згазам од смеа.
2. QAnon е лидерот кој ќе не спаси од педофилија, се шушка дека Трамп е позади никот на пророкот - ќе се згазам од смеа.
3. Сите треба да земеме red pill и да сфатиме дека жените не смеат ни да се осмелат да учат Електро и Информатика, пошто ова е домен во кој мора да доминираат мажите - ќе се згазам од смеа.
Ова ти е тебе (ќе го употребам твојов израз) екстремен конзервативизам?

Мене ми личат на глупости.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ова ти е тебе (ќе го употребам твојов израз) екстремен конзервативизам?

Мене ми личат на глупости.
У овој наратив, границата за екстремниот конзерватизам се има поместено многу... На лево. :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
1. Евреите ни подметнуваат Марксизам за да не уништат како Западна Цивилизација - ќе се згазам од смеа.
2. QAnon е лидерот кој ќе не спаси од педофилија, се шушка дека Трамп е позади никот на пророкот - ќе се згазам од смеа
.
3. Сите треба да земеме red pill и да сфатиме дека жените не смеат ни да се осмелат да учат Електро и Информатика, пошто ова е домен во кој мора да доминираат мажите - ќе се згазам од смеа.
da11cabba93751860526b680d7c8f902.gif
 

Kajgana Shop

На врв Bottom