Куба

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.156
Ајде, ако ја имаш таа среќа еден ден и ти ќе запознаеш Јапонци up-close and personal, иако и не некоја среќа, некако се грдички.
Со тебе можи ќе се пофини, ќе направат исклучок шо си бела.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
29.001
Ајде, ако ја имаш таа среќа еден ден и ти ќе запознаеш Јапонци up-close and personal, иако и не некоја среќа, некако се грдички.
Со тебе можи ќе се пофини, ќе направат исклучок шо си бела.
Take your meds.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.046
Ајде, ако ја имаш таа среќа еден ден и ти ќе запознаеш Јапонци up-close and personal, иако и не некоја среќа, некако се грдички.
Со тебе можи ќе се пофини, ќе направат исклучок шо си бела.
ke ti pisev da trknes do japan u prva prilika ama bolje nemoj, so tvojot pamet garant u nekoe sushi ke zavrsis.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Ако те интересира што сум видел и како сум видел повели кај мене на работа. Досега неколку луѓе ми дадоа отказ пошо не можеле со моето темпо да работат...Многу им било, па тешко, па одговорно било...
Толку во врска со тоа.
А за комунизам тоа е рајот за неспособни, кои во нормални услови си добиваат отказ и лекција дека треба да научат да работаат.
Е сеа во масовна бројка кога ги има премногу се дешава Куба.
нема тешка работа, само доволно неплатена
Автоматски споено мислење:

Чешка и Словакија се секогаш на правата страна на историјата.
During World War II, Slovakia was a client state of Nazi Germany and a member of the Axis powers. It participated in the war against the Soviet Union and deported most of its Jewish population.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.156
Не секој што не се вклопува во твојот Платон, бел, софистициран, јапонско-технолошки свет, треба да земи медс.
But oh jee, thank the lord for the Jews. ;)
They sure seem to have just the right meds, for everyone.

#ЕврејскиХегемот
Автоматски споено мислење:

ke ti pisev da trknes do japan u prva prilika ama bolje nemoj, so tvojot pamet garant u nekoe sushi ke zavrsis.
My point exactly, сега засега никој од САД не завршил во нивно суши.

Anyways, сте чуле за тоа дека еден Јапонец патописец во времето на Луевците ја посетил Франција? Шетал низ цела Европа и саркастично запишувал колку е поган и расипан белиот човек. И пред веднаш да се согласите со giddy климање, Русија ја окарактеризирал како трипати поодвратна од Англија и Франција заедно. Зато чутете и читајте. Е сега, Јапонски обичај било дури се сериш да те чува Самурај, посебно ако си лорд, богат приватник. Па така лордов, со остар јазик за тоа колку европјаните се инфериорни, се наведнал да сери во Франција. Вратата била отворена и пред неа стоел Самурај. Замислете кога Французинките ја виделе оваа сцена? Французите се газеле од смеа кога посведочиле на чинот. На земја се тркалале. Со недели зборувале за тоа. Низ цела Галија одекнал олеснувачкиот чин. Којзнае можи и до Грманија се чуло.
 
Последно уредено:

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.156
Ваљда Самурајот го набодил гомното со меч и го метнал низ прозор. Акт на софистицирано витештво.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Серел Јапонецот, а го чувал самурај.

Пресмешно. Не моажм да се смирам од смеење и вчудоневиденост.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.156
Добро ти си бугар. Човек не можи од тебе да очекува да размислуваш ко Ottavio Ranieri.
Вас и в раце да ви се посери човек сеедно е.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.046
Не секој што не се вклопува во твојот Платон, бел, софистициран, јапонско-технолошки свет, треба да земи медс.
But oh jee, thank the lord for the Jews. ;)
They sure seem to have just the right meds, for everyone.

#ЕврејскиХегемот
Автоматски споено мислење:My point exactly, сега засега никој од САД не завршил во нивно суши.

Anyways, сте чуле за тоа дека еден Јапонец патописец во времето на Луевците ја посетил Франција? Шетал низ цела Европа и саркастично запишувал колку е поган и расипан белиот човек. И пред веднаш да се согласите со giddy климање, Русија ја окарактеризирал како трипати поодвратна од Англија и Франција заедно. Зато чутете и читајте. Е сега, Јапонски обичај било дури се сериш да те чува Самурај, посебно ако си лорд, богат приватник. Па така лордов, со остар јазик за тоа колку европјаните се инфериорни, се наведнал да сери во Франција. Вратата била отворена и пред неа стоел Самурај. Замислете кога Французинките ја виделе оваа сцена? Французите се газеле од смеа кога посведочиле на чинот. На земја се тркалале. Со недели зборувале за тоа. Низ цела Галија одекнал олеснувачкиот чин. Којзнае можи и до Грманија се чуло.

cekaj, cekaj... ovoj od japan dosol so jahtata i samurajot, slobodno setal megu belcive, prosetal tamu rusija, anglija, germanija i na kraj se posral u francija u dvojot na luj 16ti dur nekoj gardist mu cuval straza i sve so napravile kulturnite francuzi e se smeele i jadele gomna dur do germanija? ti niv gi branis? dosol im se posral i si otisol bez vlakno da mu fali?

moze ne mu se svigale evropskite toalti, u azija si cucat lugeto, pogogovo u taa era taka bilo... ne e tajna eve i denes na primer imaat razlicen toalet, ne korsitat toalet hartija posto go smetaat za primitivazam i glupavo koristenje na drvo (hartija).... nivnata skolka ide so bide i miljarda opcii od greaci do fenovi i nesporno e deka e pohigienska od taa sto se koristi u ceska, moravija, slovacka ili svicarska... spored site parametri ova gi pravi najnaprena wc nacija taka da moze trebale malku poseriozno da go sfatat serachot na vremeto mesto da se smeat dur do njemacka...

eve u stil na bjons da vidis kako idat u wc u tokio...

1626780989930.png

a eve i javno wc u tokio... ima li nesto pokul od toa ti da si seres a luge naokulu da proagaat i dur ti se opustas bez samuraj... vakvo nesto u moravija, slovacka, svici i francija tesko (e u praga moze, oni se malku poludi)...

1626781108208.png
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Западна Европа оди, оти преку 50% од работата е фрлена на аутсорс во земјите од втор и трет свет за 1/10тина од тоа што земаат тие, или пак влечкаат за уши работници од истите тие земји за минималец.

Се согласувам дека е доста напредната технологијата, ама истата и кошта. Ако направиш добра математика (лиценци, инструменти секои 3 години најнов модел и роботски да не те гази времето, џипови да не се ебаваш со дефекти секој месец ќе видиш дека тоа што го вадат е малку едвај за опремата). Колку фирми кај нас ги фрлија лајка тцр 407ките и слични антиквитети и имаат земено лајки тс16, тс60 и сл? Колку фирми имаат земено ласерски скенери (надвор секој вор тим ги има во гепек и ги користи), колку имаат земено профи дронови со двофрекфентни антени кои ти вадат модели со сантиметарска точност со неколку саати обработка?
Речи вадат да закрпиш плата и некој денар да остане за ризикот, инаку сибало мамата.
Ок е согледувањето, ама и со ТЦР 407 се постигнува 100% продуктивност без проблем, е сега малку планирање треба, кај што треба ласер не оди он, ама пак 80% од работата ја врши. Нашата економија не може да издржи најнови модели, едноставно на прсти можеш да изброиш колку роботици има во Мк, остај Штрабаг што си донесе свои. Плус расцветот на нашата професија помина, а нова ветка не се гледа, како да речеме 3Д катастар и слично. Ласерски скенери има 3-4 во цела Мк и тие се незапослени, едниот отиде дури во Данска да вади леб! За РТК Дронови немеме фронт, не оти не можеме да си дозволиме, ете јас имам П4 Про и се думам дали да го надоградувам до ППК, нема резон и со маркери врши работа на 2 хектари. Ај далеководи и слично да работиш па држи, вака е ковање на жабата!
Мене муабетот не ми беше за Мк, туку за нормален пазар! Ние во ништо не сме нормални и не сме предмет за споредба, па ни со Куба!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.978
Поени од реакции
35.942
Ок е согледувањето, ама и со ТЦР 407 се постигнува 100% продуктивност без проблем, е сега малку планирање треба, кај што треба ласер не оди он, ама пак 80% од работата ја врши. Нашата економија не може да издржи најнови модели, едноставно на прсти можеш да изброиш колку роботици има во Мк, остај Штрабаг што си донесе свои. Плус расцветот на нашата професија помина, а нова ветка не се гледа, како да речеме 3Д катастар и слично. Ласерски скенери има 3-4 во цела Мк и тие се незапослени, едниот отиде дури во Данска да вади леб! За РТК Дронови немеме фронт, не оти не можеме да си дозволиме, ете јас имам П4 Про и се думам дали да го надоградувам до ППК, нема резон и со маркери врши работа на 2 хектари. Ај далеководи и слично да работиш па држи, вака е ковање на жабата!
Мене муабетот не ми беше за Мк, туку за нормален пазар! Ние во ништо не сме нормални и не сме предмет за споредба, па ни со Куба!
И фичо врши работа, т.е оди од точка А до точка Б ама никој не го вози :D

Разбирам јас каква е приказната, поентата ми беше дека сме ненормален пазар и затоа веројатно се жалеше и членот погоре. Инаку и јас имам мислење дека дури и во многу приватни бизниси не се работи колку што треба, а причините се разновидни: незадоволни од плата, „турни ме да кинисам“ ликови, полуписмени т.е не се трудат да научат ни 2 команди повеќе од тоа што некој им кажал и т.н.

Бетер сме и од Куба само што мислиме дека сме поарни, кај нас е онаа: „видела жабата дека го коваат коњот, па и таа ја свртила ногата“. Правиме види што се случува на запад и пробуваме да копираме, ама јбг, капитализам без капитал не бива!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom