Куба

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
29.001
Не ти неможиш да го разбериш мојот концепт. Можеле комотно да си фикнат со нуклеарките во 20ти век и да му стават крај на нашето 6000 годишно мизерно битосување на планетава. Пошто бетер од диносаурусите сме.

Е сега има земји и народи за кои би ми било жал, кои се вистински прекрасни, а помоќни на 1.000.000 начини. Швајцарија на пример. Луксембург. Чешка. Ама ти не би разбрала. Немаат нуклеарки ко Русија или САД. Не следат идеал слепо ко Куба. Нивната посебност е во 1000 други работи кои се тешки да се објаснат. А јас би ги симплифицирал со само еден збор - култура.
Covekot postoi mnogu podolgo od 6000 godini.
Nikoj ne moze da odluci koga da ni dojde kraj osven samiot Gospod.
Kako gi mesas drzavive, svajcarija, luksemburg i ceska be.
Turli tava.
Stvarno ne razbiram.

Ama edna od moite idealni zemji bese 2 pati bombardirana so atomska, i sho sea?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.047
Covekot postoi mnogu podolgo od 6000 godini.
Nikoj ne moze da odluci koga da ni dojde kraj osven samiot Gospod.
Kako gi mesas drzavive, svajcarija, luksemburg i ceska be.
Turli tava.
Stvarno ne razbiram.

Ama edna od moite idealni zemji bese 2 pati bombardirana so atomska, i sho sea?
tie nemaat dovolno kultura, a boga mi ni onie sto gi bombardirale nemale dovolno kultura, barbarians at the gates... luksemburg, svajcarija i ceska imale :pos:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Да ги ослободат како што ги ослободија Ирак, Афганистан, Либија и најново Украина што буквално живеат се помизерно откако им „помогнаа“ америте
Мислам дека идеата со Куба не е како Либија, Ирак и Украина! Овде е покомплицирано, не е само сфера на влијание, тие ионака ги држат за јајца и за гуша! Тука е преусмерување на патот на наркотици и избегнување на уцените и маржите на Мексико. Неколку хотели и бордели нив не им се интересни!
Автоматски споено мислење:

Не ти неможиш да го разбериш мојот концепт. Можеле комотно да си фикнат со нуклеарките во 20ти век и да му стават крај на нашето 6000 годишно мизерно битосување на планетава. Пошто бетер од диносаурусите сме.

Е сега има земји и народи за кои би ми било жал, кои се вистински прекрасни, а помоќни на 1.000.000 начини. Швајцарија на пример. Луксембург. Чешка. Ама ти не би разбрала. Немаат нуклеарки ко Русија или САД. Не следат идеал слепо ко Куба. Нивната посебност е во 1000 други работи кои се тешки да се објаснат. А јас би ги симплифицирал со само еден збор - култура.
Ако @Darling не може да го разбере твојот концепт, до концептот е биди сигурен!
Автоматски споено мислење:

Ова со кафето го зема онака рандом или се случувало и тоа? Јас знам дека немало многу работи во помалите градови ама не и продукти од типот на кафе.
83 та немаше кафе вистина. Јас бев на терен во Ресен и носев по 5-6 пакетчиња по 200 грама на секое идење дома. Фактор бев :ROFLMAO: Истата година носев и прашок за перење од Ц Гора. Мислам во Тиват имаше фабрика. Јас работев во Бар, па се наогаше.
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Со еден збор кумунизам...
Надолго кажано, јасна работа е како се завршува секој комунизам, социјализам и слично...Нема леб од тоа, еден работи за десет, други десет трошат за 100... Видено во бившата Југа и на други места...
so imas be videno ti sedi ama eden rabotel za 10 sega 1 na 10 ima rabota ito za plata 15 000
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
so imas be videno ti sedi ama eden rabotel za 10 sega 1 na 10 ima rabota ito za plata 15 000
Ако те интересира што сум видел и како сум видел повели кај мене на работа. Досега неколку луѓе ми дадоа отказ пошо не можеле со моето темпо да работат...Многу им било, па тешко, па одговорно било...
Толку во врска со тоа.
А за комунизам тоа е рајот за неспособни, кои во нормални услови си добиваат отказ и лекција дека треба да научат да работаат.
Е сеа во масовна бројка кога ги има премногу се дешава Куба.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
781
Поени од реакции
1.013
Ако те интересира што сум видел и како сум видел повели кај мене на работа. Досега неколку луѓе ми дадоа отказ пошо не можеле со моето темпо да работат...Многу им било, па тешко, па одговорно било...
Толку во врска со тоа.
А за комунизам тоа е рајот за неспособни, кои во нормални услови си добиваат отказ и лекција дека треба да научат да работаат.
Е сеа во масовна бројка кога ги има премногу се дешава Куба.

Ти си од оние типови шо сметаш дека 3ца треба да работат за 5 души?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ти си од оние типови шо сметаш дека 3ца треба да работат за 5 души?
Најде со кој да се докажуваш. Со денешните средства за работа еден работник да работи со 60-70% е сосема доволно да биде во плус и он и целиот колектив. Значи 5 да работат за 3 ца е пуна капа. Средства, машинерија и програми колку ти душа сака, лесно се постигнува 100%.
Куба е гушена 60 години и уште е жива, а противник и е најмоќната економија, кои наскоро ќе бидат поголеми комунисти од сите комунисти заедно.
Не е до декларирањето на општеството, до фактичките дела е.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Ако те интересира што сум видел и како сум видел повели кај мене на работа. Досега неколку луѓе ми дадоа отказ пошо не можеле со моето темпо да работат...Многу им било, па тешко, па одговорно било...
Толку во врска со тоа.
А за комунизам тоа е рајот за неспособни, кои во нормални услови си добиваат отказ и лекција дека треба да научат да работаат.
Е сеа во масовна бројка кога ги има премногу се дешава Куба.
За жалење сте сите вакви.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.978
Поени од реакции
35.944
Zapadna Evropa odi nakaj 4 rabotni dena, 6 rabotni casa, ama rmbaj batko, za tugji beli dvorovi kopaj si crni grobovi.
Западна Европа оди, оти преку 50% од работата е фрлена на аутсорс во земјите од втор и трет свет за 1/10тина од тоа што земаат тие, или пак влечкаат за уши работници од истите тие земји за минималец.
Најде со кој да се докажуваш. Со денешните средства за работа еден работник да работи со 60-70% е сосема доволно да биде во плус и он и целиот колектив. Значи 5 да работат за 3 ца е пуна капа. Средства, машинерија и програми колку ти душа сака, лесно се постигнува 100%.
Куба е гушена 60 години и уште е жива, а противник и е најмоќната економија, кои наскоро ќе бидат поголеми комунисти од сите комунисти заедно.
Не е до декларирањето на општеството, до фактичките дела е.
Се согласувам дека е доста напредната технологијата, ама истата и кошта. Ако направиш добра математика (лиценци, инструменти секои 3 години најнов модел и роботски да не те гази времето, џипови да не се ебаваш со дефекти секој месец ќе видиш дека тоа што го вадат е малку едвај за опремата). Колку фирми кај нас ги фрлија лајка тцр 407ките и слични антиквитети и имаат земено лајки тс16, тс60 и сл? Колку фирми имаат земено ласерски скенери (надвор секој вор тим ги има во гепек и ги користи), колку имаат земено профи дронови со двофрекфентни антени кои ти вадат модели со сантиметарска точност со неколку саати обработка?
Речи вадат да закрпиш плата и некој денар да остане за ризикот, инаку сибало мамата.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Zapadna Evropa odi nakaj 4 rabotni dena, 6 rabotni casa, ama rmbaj batko, za tugji beli dvorovi kopaj si crni grobovi.
Не се работи само и за западна европа, се рмба многу и тука, луѓе од типот на овој иделе тука со ставот, "абе плата као премиери зимаме тука"
па сме влегувале во расправии за работата, као они не плаќале, леб ни давале и не знам што. Мојот дел го обработувам колку што можам, никој пат у живот не сум се пожалил на работа или на останување и работење повеќе ама мислата ми е чиста и не правам лажна преставва за капитализмот. Луѓето не си ја знаат класата и автоматски не знаат ни како живеат ни за што живеаат. Работникот треба да го задржал ставот на неговите предходници, Рацин треба да е симбол на македонските работници денес ама јбг као што кажав, не се победува лукавоста со глупавост или со ликови као овој што работел многу јако и другите биле мрзи.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
29.001
Западна Европа оди, оти преку 50% од работата е фрлена на аутсорс во земјите од втор и трет свет за 1/10тина од тоа што земаат тие, или пак влечкаат за уши работници од истите тие земји за минималец.
Ako, stom pocnuva kaj nas da ide toa, ke bide sekade.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.978
Поени од реакции
35.944
Ako, stom pocnuva kaj nas da ide toa, ke bide sekade.
Ние сме доајени во ова, во државни институции имаме 1 работен ден а 4 одмор во последни 30 години.
Тие треба да учат од нас :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
29.001
Ние сме доајени во ова, во државни институции имаме 1 работен ден а 4 одмор во последни 30 години.
Тие треба да учат од нас :D
Bogami vo pravo si, ne mi tekna na drzavnoto :D
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.156
Ama edna od moite idealni zemji bese 2 pati bombardirana so atomska, i sho sea?
тоа што таа ти е омилена, wait what, идеална? земја зборува многу повеќе за тебе одколку било кое мое натегање со тебе.
Иначе за турлитавата од Чеси, Швајцарци и Луксембурци земи читај повеќе за оние кои вистина вредат во Европа. Ќе видиш дека Чешкото Кралство е исповрзано со Луксембуршкото уште од Среден Век. Бохемија и Моравија владееле и делови од Баварија и Швајцарија.
Ама фак Моравија, ние припаѓаме кон Русија. Фак Кирил и Методиј.
Да Чесите, можеби не се богати ко Луксембург и дер Швајц. Ама, едно големо АМА, се сепак едни од најкул, а богами и најзгодни Словенски народи. Чешка и Словакија се секогаш на правата страна на историјата.
ПС, по некоја разгледница од Моравија. Доволно ја идеализираш нацијата која го презира белиот човек од дното на душата. Пошто чинам рече дека ти била најидеална. Ох боже во кои заблуди живееш ти. Јапонците не мразат Евреи. Јапонците ја мразат Западната Цивилизација и белиот човек како колектив, Евреите само како дел од неа. Така да пред да мислиш на тоа колку се јаки, помисли што би ти направиле кога би можеле. Trust me when I say it, сум запознал јапонци во живо, огорчено ги мразат белите луѓе. Љубомора.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom