Куба

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Ниту имала Куба ресурси ниту ќе има освен можда пури, рум и туризам и проституција...а колку згрешија што ги одбраа русите доволно е само да се направи споредба со Порторико, слична клима, сличен народ е само со Америте се тие и просечен човек од Порторико живее ко цар во споредба со просечен Кубанец.


Од комунизмот и Кина се откажа,,,пред 45 години :pos:
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.654
Поени од реакции
6.109
Че Гевара сакал да и чукни нуклеарки на Америка. Предлогот бил исмејан и од Русија. Гобачов и другите руски комунистички прдешки го дочекале индеферентно, со игнорирање. Со такви далечни пријатели, кому му требаат непријатели.
Америка ги тапша, само затоа што и се сосед. А на својот континент таа не сака конфликти. Ги посматрала тие во Европа како со векви си ги копаат очите и си рекле ние знаеме подобро.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Муабетов: Оти Тито не му ја дал Македонија на Гоце Делчев?
Автоматски споено мислење:

Ниту имала Куба ресурси ниту ќе има освен можда пури, рум и туризам и проституција...а колку згрешија што ги одбраа русите доволно е само да се направи споредба со Порторико, слична клима, сличен народ е само со Америте се тие и просечен човек од Порторико живее ко цар во споредба со просечен Кубанец.


Од комунизмот и Кина се откажа,,,пред 45 години :pos:
Имаш пример со Хаити, уживај!
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.654
Поени од реакции
6.109
Муабетов: Оти Тито не му ја дал Македонија на Гоце Делчев?
Муабетот е скрос на место. На вашата ултра јака Русија не и стискаше да фрли нуклеарки. Пошто ако ги фрлеше знаеше што ја чека. Имено, како што знаеме Америка веќе има искуство со овај тип на оружје.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
Муабетот е скрос на место. На вашата ултра јака Русија не и стискаше да фрли нуклеарки. Пошто ако ги фрлеше знаеше што ја чека. Имено, како што знаеме Америка веќе има искуство со овај тип на оружје.

Ima i Rusija, so najmoknata nuklearka vo istorijata. Samo ne e testirana vrz civilno naselenie.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Муабетот е скрос на место. На вашата ултра јака Русија не и стискаше да фрли нуклеарки. Пошто ако ги фрлеше знаеше што ја чека. Имено, како што знаеме Америка веќе има искуство со овај тип на оружје.
Ај завчера и порано да го кажеше ова ќе мислев дека ти е од жешкото, ама на оваа лезет температура, да тресеш вакви е у најмала рака загрижувачко! Русија нит била нит е моја, што мешаш баби и жаби!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.398
Поени од реакции
46.906
Беа едни другари пред две три лета. Очекуваа егзотика, црнкињи и провод, добија Кенија на стероиди.
Жртви на географијата се браќата Кубанци, Опција еден - Ел Дорадо за Сем Џианкана и останатиот амерички крими џган( што и сега не би им гинело ), опција два- беда и многу аутосугестија дека е благородно да се биде беден.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.734
Беа едни другари пред две три лета. Очекуваа егзотика, црнкињи и провод, добија Кенија на стероиди.
Жртви на географијата се браќата Кубанци, Опција еден - Ел Дорадо за Сем Џианкана и останатиот амерички крими џган( што и сега не би им гинело ), опција два- беда и многу аутосугестија дека е благородно да се биде беден.
Колега беа со невестата на меден месец, вика нарачуваш 2 нескафиња и келнерот се враќа ти вика можеме да ви направиме само едно :D - немаме повеќе кафе.
Ова генерално било голем проблем, дури и продавниците биле апла слабо снабдени, имам слушано за во Југославија слична работа кога се ределе да чекаат ред за леб/млеко и сл. пред продавница.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сето тоа е резултат на ембаргото што овие што сакаат да ги ослободат им го спроведуваат! Едно не ми е јасно, чекаат да умрат или да ги викнат да ги ослободат? И овде некои шарени ми продаваат демократија :facepalm:
Автоматски споено мислење:

имам слушано за во Југославија слична работа кога се ределе да чекаат ред за леб/млеко и сл. пред продавница.
Во Југа беше друг проблем, имаше повремени недостатоци на основни производи, ама не секаде се’ да нема! Рецимо прашок нема, ама во Штип и Кочани, во Скопје има! Кафе нема, ама во Ресен и Битола има. Ред за леб беше за полубел, кој беше 30% од цената на белиот, инаку бел имаше цел ден! Млеко исто, она пресното во најлончиња кое беше со заштитена цена го снемуваше во 6.00, другото си стоеше со денови во фрижидерот. Фингирана сиромаштија за да се направи атмосфера на незадоволство и растурање на државата, во што и се успеа. Парадокс е кога успееја да направат поделба и распадот беше договорен, СФРЈ пливаше во изобилство на сите производи!
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.914
Поени од реакции
17.726
Сето тоа е резултат на ембаргото што овие што сакаат да ги ослободат им го спроведуваат! Едно не ми е јасно, чекаат да умрат или да ги викнат да ги ослободат? И овде некои шарени ми продаваат демократија :facepalm:
Колку што е работата окулу куба, т.е да и докажат на популацијата дека прави грешен избор, толку е и ради останатите земји таму, како пример да не тргнат по тој пат. Така да нема да умрат, ама ќе живеат помизерно од другите про амерички држави таму.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Колку што е работата окулу куба, т.е да и докажат на популацијата дека прави грешен избор, толку е и ради останатите земји таму, како пример да не тргнат по тој пат. Така да нема да умрат, ама ќе живеат помизерно од другите про амерички држави таму.
Од кого? Од Доминикана, Хаити....? Слуга си е слуга, а америте имаат таква намера, некој го спомна Порторико, тоа па ни држава не е!
 
M

Macedon1um

Гостин
Сето тоа е резултат на ембаргото што овие што сакаат да ги ослободат им го спроведуваат! Едно не ми е јасно, чекаат да умрат или да ги викнат да ги ослободат? И овде некои шарени ми продаваат демократија :facepalm:
Да ги ослободат како што ги ослободија Ирак, Афганистан, Либија и најново Украина што буквално живеат се помизерно откако им „помогнаа“ америте
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.320
Поени од реакции
18.962
Гледам колку добар живот има во Либија, после тоа што се деси со Мохамед Гадафи, гледам колку добар живот има во Сирија, и гледам колку добар живот има во блискиот исток, каде што Американците дојдоа и разуништија се.

Добро да, требала Куба да се адаптира на промените не викам не, како што направи Кина и буквално се отвори за целиот свет (а едно време беше затворена комунистичка држава за време на Мао Ѕедонг), и еве сега скоро се е Made in China. Зошто имаат големи градови кинезите, со големи кули, патишта, паркови, и што ли не, се знае зошто. Кинезите изиграа убаво, и се адаптираа.

Или тато Фидел ги учел така, да се die hard only communists и ништо друго, како што беше Албанија на чело со Енвер Хоџа.
Сето тоа е резултат на ембаргото што овие што сакаат да ги ослободат им го спроведуваат! Едно не ми е јасно, чекаат да умрат или да ги викнат да ги ослободат? И овде некои шарени ми продаваат демократија :facepalm:
Автоматски споено мислење:


Во Југа беше друг проблем, имаше повремени недостатоци на основни производи, ама не секаде се’ да нема! Рецимо прашок нема, ама во Штип и Кочани, во Скопје има! Кафе нема, ама во Ресен и Битола има. Ред за леб беше за полубел, кој беше 30% од цената на белиот, инаку бел имаше цел ден! Млеко исто, она пресното во најлончиња кое беше со заштитена цена го снемуваше во 6.00, другото си стоеше со денови во фрижидерот. Фингирана сиромаштија за да се направи атмосфера на незадоволство и растурање на државата, во што и се успеа. Парадокс е кога успееја да направат поделба и распадот беше договорен, СФРЈ пливаше во изобилство на сите производи!
Ова со кафето го зема онака рандом или се случувало и тоа? Јас знам дека немало многу работи во помалите градови ама не и продукти од типот на кафе.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.654
Поени од реакции
6.109

Ima i Rusija, so najmoknata nuklearka vo istorijata. Samo ne e testirana vrz civilno naselenie.
Не ти неможиш да го разбериш мојот концепт. Можеле комотно да си фикнат со нуклеарките во 20ти век и да му стават крај на нашето 6000 годишно мизерно битосување на планетава. Пошто бетер од диносаурусите сме.

Е сега има земји и народи за кои би ми било жал, кои се вистински прекрасни, а помоќни на 1.000.000 начини. Швајцарија на пример. Луксембург. Чешка. Ама ти не би разбрала. Немаат нуклеарки ко Русија или САД. Не следат идеал слепо ко Куба. Нивната посебност е во 1000 други работи кои се тешки да се објаснат. А јас би ги симплифицирал со само еден збор - култура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom