Куба

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
936
Гледам сега по интернет некои протести, нешто #SOSCuba и слични случки.

Знае некој што поточно се случува? Дали е вистина тоа што зборат дека до толку е лоша ситуацијата во Куба? Па нели они имаа бесплатно здравство?

Или ова е уште една злонамерна работа на Америка, да кажат дека Кубанците не ги бива, видоа сега и вакцина дека направија Кубанците. Ама ако не се грешам, купа е и под санкции од западните земји, и особено оние капиталистичките кои што се отворено против социјализмот и комунизмот. Дали е можно тоа да е причината за оваа ситуација во Куба? Ако они имале направено вакцини против корона, ако они имале бесплатно здравство, тогаш зошто протестираат луѓето? Или и овие како оние од Black Lives Matter (btw не сум расист и немам ништо против црнците, ама BLM беше еден успешен обид на сорос и компанија да го бутнат Trump од игра), се дел од некаква валкана игра на глобалните елити, како Сорос да ја бутнат владата во Куба, и да си инсталираат нивен режим?

Да не му прпа на чичо бајден сега што во Јужна Америка се повеќе доаѓаат на власт социјалисти или лидери со слична идеологија, а?

Ајде дискусија. Не најдов друга тема за Куба, па еве направив овде.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.320
Поени од реакции
18.963
Американците само сакаат да им донесат подобар живот како што донесоа насекаде, не ми е јасно зошто овие се бунат, па зарем не сакаат да ги почуствуваат благодетите на преубавиот капитализам и светскиот поредок. Будали.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
936
Американците само сакаат да им донесат подобар живот како што донесоа насекаде
Гледам колку добар живот има во Либија, после тоа што се деси со Мохамед Гадафи, гледам колку добар живот има во Сирија, и гледам колку добар живот има во блискиот исток, каде што Американците дојдоа и разуништија се.

Добро да, требала Куба да се адаптира на промените не викам не, како што направи Кина и буквално се отвори за целиот свет (а едно време беше затворена комунистичка држава за време на Мао Ѕедонг), и еве сега скоро се е Made in China. Зошто имаат големи градови кинезите, со големи кули, патишта, паркови, и што ли не, се знае зошто. Кинезите изиграа убаво, и се адаптираа.

Или тато Фидел ги учел така, да се die hard only communists и ништо друго, како што беше Албанија на чело со Енвер Хоџа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
Tocno e deka nemaat nekoi slobodi, ama nekoi raboti mi se nekako preuveliceni.
Na primer gledav video od edna devojka, veli ako umrel covek im gi ostavale na familijata mrtovcite sami da se snaogaat.
Okej mozebi religijata e zabraneta rabota vo Kuba, ama da nema grobni mesta ili pogrebalno ili krematorium mi e nekako tesko za veruvanje.
Ne veruvam vo namerite na protestive.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.658
Поени од реакции
3.597
Класично сценарио на Сорос.

Појма немав што се случува додека не ми излезе пост со слики и видеа на Натали Махрандез на инста. Нормално кажува колку државата е назад, колку се сиромашни, колку им е тешко на локалците.
Веднаш ми стана јасно за што се работи затоа што така оперира сорос. Сеа наоѓа селебритис ги потикнува да пишуваат да прават помпа, да буцкаат, да паѓаат у транс за сопствениот народ, да изгледаат веднаш како спасители, одма измислија хаштаг SOSCuba, за тоа да стане брзо и лесно вирално и лесно препознатливо.

Сега ќе го потикнуваат народот на протести и борба за слобода и права. Ке почнат америте одма со изјави дека треба народот да се послуша и земјата да се ослободи од стегите на комунизимот, дека треба да владее демократија и дека тоа е добро за државата.
Ќе почнат протести. Ќе има видеа слики како народ се буни, како веќе им е преку глава да живеат у еднопартиски систем како сакаат избор, отворени граници и повисок стандард итн. Од народот ќе се јави новиот кубански Заев кој што ќе го обедини и ќе биде спремен да загине за својот народ. Тој ќе биде новата опозиција заедно со народот и ќе биде поддржан од САД и цела западна хемисвера. Потоа од опозиција тој ќе стане власт со малку војна.

Автоматски ќе се создадат две партии.

Кога ќе дојде новиот Заев на власт, ќе дозволи американските невладини организации да влезат во земјата. Така ќе почнат да ја контролираат Куба и да менуваат влади на копче.

Уште додека беше жив Кастро читав дека Народната Банка на Куба е единствената банка во светот која сеуште не е контролирана од САД односно длабоката држава. Се чека Кастро да умре за да се почне со таа операција.
И ова го бев заборавил, но веднаш се сетив кога ги прочитав случувањата за Куба.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Прочитајте за Хаити. Комшии им се, во каков благодет и раскош живеат! Во климатска зона каде бог дал се'. А за Куба Америте би, ама малку им фуфка! Не е прв пат да се зезнале со Куба. Проблемот е што се повлекоа од Авганистан, нема кај да ги лоцираат силите што им се дрогираа таму, уште поголем проблем е што Куба нема никакви позначајни природни ресурси, вредни за грабање. Сега чекај шарени кутрони од типот на кукумјавче и слични кои ќе ни објаснуваат како тоа доаѓа живот и на Куба.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Прочитајте за Хаити. Комшии им се, во каков благодет и раскош живеат! Во климатска зона каде бог дал се'. А за Куба Америте би, ама малку им фуфка! Не е прв пат да се зезнале со Куба. Проблемот е што се повлекоа од Авганистан, нема кај да ги лоцираат силите што им се дрогираа таму, уште поголем проблем е што Куба нема никакви позначајни природни ресурси, вредни за грабање. Сега чекај шарени кутрони од типот на кукумјавче и слични кои ќе ни објаснуваат како тоа доаѓа живот и на Куба.
kuba nema resursi ama ima plazi i potencijal za klub med drzava za amerite. ubav nacin da se prefrlat porocite na kuba kazina, droga, prostitucija pa mesto meksiko narod da ide tamu, em pobezbedno em ke go kontroliraat a i ke gi zauzdat meksikancite malku. strateski kuba im e bitna a ke i najdat model da fukcinoira ok... e sega koga ke padne i po koja cena e druga rabota.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Тој филм веќе е гледан! Неславно заврши. Да видиме како со оваа епизода. Белорусија ја утнаа , не е чудо и овде да попушат. Куба може нема пријатели, ама има држави на кои ова не им е во прилог. Прв е Мексико, па Русија Кина....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Тој филм веќе е гледан! Неславно заврши. Да видиме како со оваа епизода. Белорусија ја утнаа , не е чудо и овде да попушат. Куба може нема пријатели, ама има држави на кои ова не им е во прилог. Прв е Мексико, па Русија Кина....
apsolutno... mislam deka sarenite revolucii zavrsija. sega i na gruki mu e jasno deka trebase mater da im ebe koga pocnaa. od sega ocekuvam sekade da im se vlaga so klizaci uste u start i da se ide bezmilosrdno kon gomnava koj probuvaat da "butkaat rezim". ke bide interesno i koga kr se svrti trkaloto kako ke pominat revolucionerite i do koja mera ke bidat puseni niz voda od strana na zapadot, posto eve sekade kade se sluci "revolucija" dojde do raspad na sistemot
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.734
apsolutno... mislam deka sarenite revolucii zavrsija. sega i na gruki mu e jasno deka trebase mater da im ebe koga pocnaa. od sega ocekuvam sekade da im se vlaga so klizaci uste u start i da se ide bezmilosrdno kon gomnava koj probuvaat da "butkaat rezim". ke bide interesno i koga kr se svrti trkaloto kako ke pominat revolucionerite i do koja mera ke bidat puseni niz voda od strana na zapadot, posto eve sekade kade se sluci "revolucija" dojde do raspad na sistemot
Не верувам, многу "опулени прогресивци" има на јаки позиции, а народот е апла зависен и не му стиска да ги отера во три лепе. Плус правниот систем го држат под нивна контрола и секаков потег се третира како говор на омраза.
Единствено ќе се сменат работите ако се појави друга контра организација со поголема моќ и да почне да ги "јаде месечината" фронтмените, па останатите лигуши да сменат страна (најчесто ги поддржуваат поради лични интереси, кеш), или евентуално граѓански војни што е потешко бидејќи таква работа организираат тајни служби, а тие засега се на платен список од шарените.
Како и да е одиме од една во друга крајност, по паметот на психопати и социопати кои поседуваат моќ. Се троши многу енергија на срања и многу луѓе завршуваат како колатерална штета ради нечии интереси.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
apsolutno... mislam deka sarenite revolucii zavrsija. sega i na gruki mu e jasno deka trebase mater da im ebe koga pocnaa. od sega ocekuvam sekade da im se vlaga so klizaci uste u start i da se ide bezmilosrdno kon gomnava koj probuvaat da "butkaat rezim". ke bide interesno i koga kr se svrti trkaloto kako ke pominat revolucionerite i do koja mera ke bidat puseni niz voda od strana na zapadot, posto eve sekade kade se sluci "revolucija" dojde do raspad na sistemot
Реално не ја знам внатрешната ситуација на Куба и не би можел да повлекувам паралели со нашава шарена револуција! Мислам дека и последни бевме или Црна гора? Се’ после тоа однесе вода, затоа не верувам дека на Куба ќе направат нешто. Се надеваат на емигрантите од Куба, ама на нив да им се гинело ќе гинеле на островот, не бегале газ преку глава во јуесеј. Некни и некој од гувернерите на Флорида или таму некаде пројаде нешто на тема интервенција на војска, ама после пола саат дебело ретерираше! Значи САД не се заинтересирани за директна интервенција очигледно, а шарени теешко да пројдат таму. Таа држава има пролеано реки крв за независност и таму пропаганда за интернет и нови коли тешко дека ќе ги купи!
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.654
Поени од реакции
6.109
Кајгана е свет во кој Куба е Америка, а Америка е Куба. Сега се прочитав. Имале бесплатно здраство, иделе Сорос и црнците да им го одземат и да им донесат BLM. Да да, за истата таа Куба правиме муабет, онаа која сите ја знаеме. Цивилизацијата Куба е толку Гранде, а богами и Либре, е толку просперитетна, има колонии на најмалку 7 други Егзопланети. Од планетата 55 Cancri e, овај космички хегемот копа дијаманти. Наместо од бетон, замоците ги гради од дијамантски цигли, нив не може да ги сруши ни космички ласер испратен од друга непријателска планета - како злобната Америка на пример!!!!!
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Со еден збор кумунизам...
Надолго кажано, јасна работа е како се завршува секој комунизам, социјализам и слично...Нема леб од тоа, еден работи за десет, други десет трошат за 100... Видено во бившата Југа и на други места...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom