Крушево етно град

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Па си викам дека има повеќе ама не е баш многу забележително ама барем се случува нешто во градот, секако дека ќе се подобри во наредните години еве утре ми кажаа дека ќе иделе од би би си да снимаат. Само пак ќе речам ако сакаме да биди се како шо треба мора да се внимава на овие детали и да не се облекуваат деца од по 7 8 години, знајме дека нив парите му се најпотребни ама сепак за ваков проект треба професионализмот да биди на прво место.



Не знам дали нема да се брукаме јави се во хотелите и прашај шо ќе му понудат, неќам да навредувам никој и да си плукам по градот ама мислам дека уште не сме спремни да пречекаме такви елитни гости. За хотел најдобар се знае е Монтана и внатре е многу добро уреден ама за услугата не гарантирам. А ако сака да се одмори во супер природа со најчист воздух, убава глетка на природата а да не му е толку важна услугата тогаш нека иди.
Зошто да се брукаме...
И што значи елитен туризам...
За некој е елитно да дојде во еден град зад кој стои огромна историја , многу културни споменици, и во кој патем има манифестација преку која може подобро да се запознае со историјата на Македонија..
Монтана како што викат е реновирана а има и кралски апартман ако му е дојдено толку до елитен туризам...
А јас впрочем невидов дека некаде е наведено дека човекот сака елитен туризам..
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
За хотел најдобар се знае е Монтана и внатре е многу добро уреден ама за услугата не гарантирам. А ако сака да се одмори во супер природа со најчист воздух, убава глетка на природата а да не му е толку важна услугата тогаш нека иди.

1. тој меѓу монтана и панорама што се реновираше кога последен пат бев таму пред 2 зими - не е направен?

2. дали ќе трае и на 7 и 8ми август?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
до кога ќе трае?

имам соработник еден србин од Белград кој ќе оди на 7ми август за јонските острови на одмор. за да не му се фати многу возење, сака да спие некаде по пат, па јас му предложив во македонија. дали да му препорачам да спие 2 дена во крушево? (нема да се брукаме?)

каде да резервира?

http://www.montana.com.mk/

Мислам дека сега за сега е најдобра опција...
Препоставувајки дека на човек кој оди на јонските острови парите не му се пресудни...

1. тој меѓу монтана и панорама што се реновираше кога последен пат бев таму пред 2 зими - не е направен?

2. дали ќе трае и на 7 и 8ми август?

2.Колку што разбрав до 15 Август
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
1. тој меѓу монтана и панорама што се реновираше кога последен пат бев таму пред 2 зими - не е направен?

2. дали ќе трае и на 7 и 8ми август?

1. Илинден се вика хотелот уште се реновира, мислам дека не е уште пуштен во работа ама ако те интересира ќе се распрашам оти не сум сигурен.

2. Ќе трае барем до кај 10 ти август по моја логика ако не и повеќе.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Еве тука има некој податоци за хотелот илинден.

http://www.kralemarko.org.mk/?ItemID=F81F179744950E4495A3E2AE75902D41

А еве и 3д симулација:




На страната пишува дека на почетокот на Август се планира отварање но како и повеќето работи кај нас подобро е некој на лицеместо да се распраша...
И ако навистина излезе како што се планира навистина може да очекуваме препородба на Крушево во наредните години...
Малиот град со големо срце навистина тоа го заслужи...
И за тоа треба сите ние да придонесеме...
Алек 34 е добар пример за конкретен придонес....

И уште нешто за Крушево:

„Тие се надеваат дека првите гости кои ќе го исполнат хотелот ќе бидат токму многубројните љубители на екстремните спортови, кои од 3 до 9 август ќе учествуваат на Светскиот куп во параглајдинг.„


Дали некој знае нешто за овој параглајдинг куп???
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Лани имаше и светско првенство ама никој не разбра, тоа е проблемот фали реклама. А погоре не сум го прочитал твојот пост за елитен туризам. Тоа значи да не бара корпа за отпадоци 30 мин, кога ќе оди по пат да не стравува за својот живот ако го нападнат едно 20 кучиња во сезона за парење. Во кафич да не се поти како свиња зошто нема ни еден климатизер и единствена вентилација е пенџерето. Далеку е Крушево од туризам и тоа многу далеку. Историјата и убавината ја има ама младите луѓе освен историја ги интересира и ноќен живот излегување итн.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Проектот е одличен,а треба да се воведат и реконструкции на битки и сл.

Според мене нешто слично треба да се примени и во Прилеп за Пивофестот. Да служат келнери и келнерки во народна носија!!!

Прилеп и Крушево се многу блиску,35 км. и сметам дека треба заеднички да настапуваат и да се рекламираат !!! Да се врзи ПИВОФЕСТ со Крушево-Етноград и 10 дена Крушевска Република!!! странците ко че дојда да има зошто подолго да остана, 3-4 дена Прилеп, 3-4 дена Крушево со интензивни екскурзии на бројните историско-културно-археолошки локалитети во двата града и тоа не со возила туку со магариња!!!

Само тоа не спасува на туристички план, оти реално немаме капацитети да се споредуваме со Грција или Хрватска во класичниот туризам!!!
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.810
Луѓе дај кажувајте кај нудат приватен смештај во Крушево....само колку за на 2ри вечерта да преспиеме ни треба....и по можност дво креветна соба!!!
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Луѓе дај кажувајте кај нудат приватен смештај во Крушево....само колку за на 2ри вечерта да преспиеме ни треба....и по можност дво креветна соба!!!
Ај брат ќе прашам јас денес низ град ќе видам шо е како е... до кај колку пари бараш? :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Одлична идеја ова со етно градов.Па нека се развие туристички и остатокот од МК,а не само Охрид и Струга.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.810
Ај брат ќе прашам јас денес низ град ќе видам шо е како е... до кај колку пари бараш? :)
Абе шо знам шо да ти речам....па негде околу 200 -250 .....оти мене не ми треба сателитска и клима у собата :)....а гледам и на пазар3 издаваат соби по 300ден просек...ама тие се ептен опремени!

п.с брат ако ми завршиш работа имаш пиво од мене!
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Абе шо знам шо да ти речам....па негде околу 200 -250 .....оти мене не ми треба сателитска и клима у собата :)....а гледам и на пазар3 издаваат соби по 300ден просек...ама тие се ептен опремени!

п.с брат ако ми завршиш работа имаш пиво од мене!
Тешко да дај некој соба само за една вечер... ама ќе се потрудам до утре најкасно да најдам нешто :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Одлична идеја ова со етно градов.Па нека се развие туристички и остатокот од МК,а не само Охрид и Струга.
Стварно, ова е супер начин да се афирмира и Крушево. А бидејќи навистина има богата историја со која може да се пофали... Супер идеја, да се надеваме и реализацијата ќе продолжи со исто темпо..
Браво - само напред !! :helou:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
647
Поени од реакции
548
Многу добра репортажа, многу ми се допадна. Догодина помасовно нека биде !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom