Кронова болест?

Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Барав во Здравје ама не најдов, тема за Кронова болест. Дали некој овде има таква болест? Дали некој се има излечено од болеста?

Тие што знаете, би било навистина од помош да споделиме искуства.

Јас ја имам скоро 3 години. Кој не му е пријатно, нека ми пише пп.

Има група на ФБ таму споделуваме искуства.

Поздрав
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Ако не се лажам во сеќавањата, Кронова болест не се лечи и повеќе наликува на состојба, која, сепак, може да се контролира, т.е. да се живее релативно нормално, т.е. вообичаено квалитетно... Се разбира со соодветна терапија и добро воспоставен режим на исхрана.
Ова чисто како забелешка на прашањето дали некој се излечил...
Поздрав
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Ако не се лажам во сеќавањата, Кронова болест не се лечи и повеќе наликува на состојба, која, сепак, може да се контролира, т.е. да се живее релативно нормално, т.е. вообичаено квалитетно... Се разбира со соодветна терапија и добро воспоставен режим на исхрана.
Ова чисто како забелешка на прашањето дали некој се излечил...
Поздрав
мислам дека си донекаде во право. има повеќе видови на крон и со терапија и исхрана може да се контролира.
--- надополнето: 15 декември 2012 во 02:31 ---
лекувањето од оваа болест во Македонија е ужасно!

од лично искуство и од искуство на познати други заболени зборам.

ремикаде е лекот кој се користи најчесто за лечење од оваа болест. има висок процент на успешно делување, над 75%. лекот е имуносупресив.

во Македонија лекот е на приватно и е некаде 1500 евра. се прима на секои 8 недели, а првите 3 дози се примат почесто.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
мислам дека си донекаде во право. има повеќе видови на крон и со терапија и исхрана може да се контролира.
--- надополнето: 15 декември 2012 во 02:31 ---
лекувањето од оваа болест во Македонија е ужасно!

од лично искуство и од искуство на познати други заболени зборам.

ремикаде е лекот кој се користи најчесто за лечење од оваа болест. има висок процент на успешно делување, над 75%. лекот е имуносупресив.

во Македонија лекот е на приватно и е некаде 1500 евра. се прима на секои 8 недели, а првите 3 дози се примат почесто.
1500 евра???Мноогу е тоа...ааауууу,а знам и доста луѓе што го имаат проблемов,но дел од нив го надминуваат проблемот со соодветна исхрана...варен зеленчук,млечни производи,варено месо,супи...но луто,зачини тоа не,а и газирани пијалоци не...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Мајка ми ја има многу одамна, живее со неа, и да ви кажам..воопшто не е лесно, бидејки знам дека диетата за тоа е строга, таа и така е слаба ко сучка, па уште кога и ја читав диетата за глава се фатив. Знам дека пиеше некои лекови за смирување на дигестивниот тракт, и помагаа, а сега дали ги пие искрено не знам(не сум дома). Инаку болеста не се лекува, терапијата е доживотна.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
1500 евра ? па со 1500 евра кола ќе купиш ,а не лек многу е тоа.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Барав во Здравје ама не најдов, тема за Кронова болест. Дали некој овде има таква болест? Дали некој се има излечено од болеста?
Тие што знаете, би било навистина од помош да споделиме искуства.
Јас ја имам скоро 3 години. Кој не му е пријатно, нека ми пише пп.
Има група на ФБ таму споделуваме искуства.
Поздрав
Живееш со неа, умираш со неа. За жал нема решение, ова е ужасна болест, во моите очи погадна од ракот. Барем од рак ќе умреш и маките ти се скратени. Со лајново треба цел живот во агонија да го минеш. Диетата е неверојатно строга, не смееш да јадеш скоро ништо а и тоа што ќе ти го дозволат е обично некаква безлична храна која нит има вкусови нит хранлива вредност, па треба да јадеш ко стока и пак никаков аир нема да и видиш.

Ги жалам тие што ја имаат оваа болест, познавав тројца кои ја имаа од кои еден си го одзема животот пред 6 години. Не можеше да издржи и целосно го разбирам. Не се случува секој ден во најубавите години од животот да дознаеш дека имаш неизлечива болест која ќе ти го претвори животот во пекол.

Јас си имам слична мака со стомакот барем од поглед на јачината на болките, закажан сум за експериментална операција за замена на ткиво со некое си синтетичко, растено во лабораторија. Ризична е ама ме боли ташак, или ќе си имам нормален живот или ќе го оставам истиот на операциона маса, either way works fine for me.

Пред година ипол читав за некој револуционерен лек кој наводно би требал, пази го ова.. ДА ЈА ИЗЛЕЧИ болеста. Се работи за некаков си неуроинхибитор што ќе го врати мозокот во колосек и како резултат на тоа имуниот систем ќе престане да го напаѓа цревото. Сеуште се експериментира со него ама стискам палци за вас дечки, кај и да е за година-две би требало да има некои новости. Ќе побарам повеќе информации па ќе ви пуштам, ако треба прифатете да ги тестираат лековите на вас, полошо ионака не може да биде од што веќе е.

И јас бев на едно такво тестирање на Швајцарски лекови, во државна на ГЕХ. Наводно, требало да ги контролираат стомачните болки. Две капсули беа, една за претпладне, една за навечер. Скептик бев оти сепак се работи за експеримент, но знаете што? Од капсулите болка не осетив во следните 3 години, а тестирањето траеше 2 месеци. За повеќе информации околу ова тестирање кај Андреевски може да се обратите, на ГЕХ.

Дај линк до фејсбук групата, ќе пружам поддршка од Емагаре колку што можам бидејќи сочувствувам со вашите маки, знам низ што поминувате секојдневно.

1500 евра ? па со 1500 евра кола ќе купиш ,а не лек многу е тоа.
Не туку јади лајна, не си ја почувствувал болката и најмалку имаш право да зборуваш. На болните од Крон ни за коли ни за било што на памет не им паѓа, последниот денар би го дале за еден ден да им помине во мир.
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
1500 евра ? па со 1500 евра кола ќе купиш ,а не лек многу е тоа.
стај си ја у анус таа кола кога не си здрав... здравјето пред се. Не викам дека не се многу пари 1500 евра на секој 8 недели тоа се 750 евра месечно што ретко кој може да си ги дозволи но ако се мора..
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
стај си ја у анус таа кола кога не си здрав... здравјето пред се. Не викам дека не се многу пари 1500 евра на секој 8 недели тоа се 750 евра месечно што ретко кој може да си ги дозволи но ако се мора..
Па тоа и ја викам кој може да си го дозволи тоа ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па тоа и ја викам кој може да си го дозволи тоа ?
Има нешто што се вика хуманост и кругот на луѓе околу тебе помага.
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Па тоа и ја викам кој може да си го дозволи тоа ?
во нашава држава посебно на прсти можат да се избројат тие. Сега ако може да се намали тешкотијата со диети барем до некој степен за да можеш да се осеќаш да речам нормално и да се избегнат лековите
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Живееш со неа, умираш со неа. За жал нема решение, ова е ужасна болест, во моите очи погадна од ракот. Барем од рак ќе умреш и маките ти се скратени. Со лајново треба цел живот во агонија да го минеш. Диетата е неверојатно строга, не смееш да јадеш скоро ништо а и тоа што ќе ти го дозволат е обично некаква безлична храна која нит има вкусови нит хранлива вредност, па треба да јадеш ко стока и пак никаков аир нема да и видиш.

Ги жалам тие што ја имаат оваа болест, познавав тројца кои ја имаа од кои еден си го одзема животот пред 6 години. Не можеше да издржи и целосно го разбирам. Не се случува секој ден во најубавите години од животот да дознаеш дека имаш неизлечива болест која ќе ти го претвори животот во пекол.

Јас си имам слична мака со стомакот барем од поглед на јачината на болките, закажан сум за експериментална операција за замена на ткиво со некое си синтетичко, растено во лабораторија. Ризична е ама ме боли ташак, или ќе си имам нормален живот или ќе го оставам истиот на операциона маса, either way works fine for me.

Пред година ипол читав за некој револуционерен лек кој наводно би требал, пази го ова.. ДА ЈА ИЗЛЕЧИ болеста. Се работи за некаков си неуроинхибитор што ќе го врати мозокот во колосек и како резултат на тоа имуниот систем ќе престане да го напаѓа цревото. Сеуште се експериментира со него ама стискам палци за вас дечки, кај и да е за година-две би требало да има некои новости. Ќе побарам повеќе информации па ќе ви пуштам, ако треба прифатете да ги тестираат лековите на вас, полошо ионака не може да биде од што веќе е.

И јас бев на едно такво тестирање на Швајцарски лекови, во државна на ГЕХ. Наводно, требало да ги контролираат стомачните болки. Две капсули беа, една за претпладне, една за навечер. Скептик бев оти сепак се работи за експеримент, но знаете што? Од капсулите болка не осетив во следните 3 години, а тестирањето траеше 2 месеци. За повеќе информации околу ова тестирање кај Андреевски може да се обратите, на ГЕХ.

Дај линк до фејсбук групата, ќе пружам поддршка од Емагаре колку што можам бидејќи сочувствувам со вашите маки, знам низ што поминувате секојдневно.


Не туку јади лајна, не си ја почувствувал болката и најмалку имаш право да зборуваш. На болните од Крон ни за коли ни за било што на памет не им паѓа, последниот денар би го дале за еден ден да им помине во мир.

јас имам крон кој прави фистула. иам болки кај што е фистулата, на десната нога. во стомак не сум имал болки и не држам строга диета.

јадам се што ми одговара, освен нели не луто, зачинето, грав... млеко.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Чекај де, тазе си ти, има време дур да те изеде болеста. Жал ми е ако сурово звучам ама вистината е таа, нема што да ти мачкам очи.

И да, не смееш луто. Било што луто, вклучувајќи 80% од сосовите на светот, а сосовите се клучен дел за скоро секое јадење.
Не смееш грав, ниту пак било кој мешункаст зеленчук што има кожичка. Грашок, боранија и слично...
Не смееш млеко сега за сега, а за година-две нема да смееш ни млечни производи, вклучувајќи сирења, пудинзи..
Ќе ти забранат и јатки ако веќе не ти забраниле. Ореви, бадеми - ништо од тоа.
Ќе ти забранат исто така и семенца и нивни производи, како што е сончоглед и негово масло. Сусамот е веќе табу за тебе, тоа ни во сон немој да го консумираш.

Кога болеста ќе земе замав, помалку или повеќе ќе бидеш на бајат леб (никако тазе), бистри супи процедени од тестенини, лиснат зеленчук но никако со долги влакна (нема зелка, моркови, тиква) а истото важи и за овошја со влакна. Банани, киви, јаболка, портокали и слично. Нема ни јаготки ниту пак боровинки и слични онакви зрнести шумски овошја. Нема ни храна што создава гасови, поради ова ти е забранет гравот но во таква храна спаѓа и кромидот. Никаква пржена храна не смееш, а од месо само пилешки гради (без масно ткиво) и само ако е добро проварено без зачини.

Е сега удри му математика што смееш да јадеш... Пире од компири правено со вода, мед, бајат бел леб без зрнца, без сусам и поретко варено стекче.

Со други зборови, you're fucked. Мој совет ти е, внимавај на исхраната дур можеш а чим почувствуваш дека станува неподносливо, одма на операција. Знам дека звучи страшно ама ќе си купиш 7-8 години мир по операцијата. Подобро средна диета со операција од што да гладуваш и да се сториш костур.

Јас бидејќи сум тврдоглав, арогантен, на моменти сум убеден дека сум најпаметен и секогаш одам по некаква своја логика, решив да пристапам поинаку на мојата ситуација - едноставно си ги спржив цревата комплетно со се што ми беше забрането (алкохол, газирани пијалоци, пржена и многу зачинета храна - се пропратено со многу анестетици ) дур не отрпнаа од болка, веќе не чувствувам болка ама лошата страна е што нема бегање, сакал-неќел морам на операција. Нешто како екстремен спорт му доаѓа тоа, или плукање во фаца на смртта, како повеќе љубиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom