Кромберг и Шуберт (Индустриска зона Жабени)

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Chaplin Modern Times - Factory Scene , sanmo ova naajdete go na yt, i ke vidite sho se raboti vo kromberg i shuberth , tri godini rabotam tamu, poslednata plata mi bese 15000 so samo 6 slobodni dena vo mesecot ,so 4 pokacuvanja na plata (a namaluvanje na satnici , bonusi (bonusite se namaleni zaradi ne odrzuvanje na higiena i ne timska rabota,mnogu banalni stvari koi se na mnogu povisoko nivo od pred edna godina na primer) i namaluvanje na mnogu dr rabototi za da dojdime pak na isto ,znaci sramota ) pocnav so 11000 preku sila, za da zemam 15000 preku sila,so UNAPREDUVANJE od obicen rabotnik vo logistika, so 6 dena rabotni vo nedelata vo TRI smeni,od koi psihofizicki vekje ne znam kaj teram,oslaben 10 kila od ko pocnav da rabotam,i moite drugari vekje 3 godini gi nemam videno i nz sto mu se slucva vo zivotot, zosto koga ke se vratam doma sum nesposoben za nisto zosto sum pod neonki cel den , vo prepridusen prostor, vo trka da se napravi norma koja ne e realna da rabotat roboti, ,a ne lugje,sekoj den ponekoj covek namaluvaat za da ti ja zemat dusata i da ti recat deka nemesto 30 dusi sega treba da rabotite 28, zosto taka trebalo , duri da go postignat maksimumot, a zenite si pagjat na liniite so visoki pritisoci , so trista bolesti so gi kacat , ama MOZAT ;) ,ne daj boze da pobaras den za domasna slava so ja cekat eden VEK so generacii i generaciii , pa ke treba mazot bez zenata (koja by the way nema pobarano sloboden den edna godina, ama sega nemozi da go dobie zaradi sho bila bolna pred dva meseci celi dva dena i soBOLOVANJE plus ,i ne mozi da dobie sloboden den zaradi to oti znajs , "vo kromberg mnogu imame izbrkano koj zele bolovanje od edna nedela(cista vistina :eek:) , nema veze dali tie bile na smrtna postlea, dali imale nekoja kiznaj kakva bolest,ama ne se produktivni ;) " abe bolna rabota . 90% posto od lugjeto imame izgubeno totalno socijalizacija, ne znajme so se desava okolu nas , osven vo Kromberg (jas nitu vo Kromberg oti pokje ne mom nikoj da gledam ,oti se BEDNI ), i tek tuk doma , vo Bitola i sirokk sokak ,ne znajme deka postoj ! POZDRAV
не знам зошто се жалиш, а редовните примања,пензиско и здравствено навремено платено исто плата навреме стигната,К15 , бесплатен превоз,бесплатен оброк + десерт, па не знам зошто младината ја напушта државата кога западот е веќе тука
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Админ:
Избришани неколку мислења заради офтопик, држете го фокусот на темата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Потслушнав дека е во тек изградбата на уште една хала на Кормберг одма до старата каде дополнително ке се вработат отприлика уште 1500 души. Би требало да биди пуштена во употреба некаде околу нова година или тука некаде. Да не се имаат збунето, нели ке ја затвораја уште лани или преклани ( ова од ептен сигурни извори тука на Кајгана). И кај ке најдат уште 1500 души ? Кој ли ке им се нафати за таква плата да им работи? Кој е будала од коњ на магаре да слези и наместо за 1000 евра да им работи за 200-300 евра. Па на спортска луѓето повеќе вадат месечно и тоа со лежење и пиење кафе. Не стварно незнам со кој ум ова Германците се глупираат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
ќе се крати администрацијата, превработените во администрацијата и РЕК Битола ќе бидат усмерени во погоните на К&Ш
Најверојатно, и јас на тоа прво помислив. Било како било, дали од администрацијата, рековци или лица моментално кои се без работа битно уште 1500 ке вадат парче леб. Секако мислам на оние несреќници кои абер си немаат од спортска и се генерално неспособни да се снајдат за подобро. Овие другите топ не ги бие. И 1000 евра да им дадат плата џабе е, ке бараат 1005 евра пошто за 1000 не се исплаќа да се наведнат на улица да ги земат. Шо викаме по битолски шо се 1000 евра,кафепари. Исто во Битола овој муабет најчесто ке го слушниш од некој голич кабадаја ама ај нека ви биди.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
државата е најголем работодавач . подобро да се изградат уште административни згради и да се вработат уште 30-40.000 луѓе.
платата во администрација е поголема. зошто за 200еур во фабрика кога за помалку труд може да земаш 400 евра во администрација.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Вистина е дека 3та смена ќе ја укинувале а прва и втора смена по 12 часа ќе работеле? Исто така платите му ги намалиле ...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Вистина е дека 3та смена ќе ја укинувале а прва и втора смена по 12 часа ќе работеле? Исто така платите му ги намалиле ...
Значи втора и трета во едно..... дури е кризата нема бонуси
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Огласите за оператор се на 18 000 Се друго оди на поголема плата
 
Член од
28 февруари 2013
Мислења
58
Поени од реакции
90
Zdravo.

Kade se pravi medicinski pregled za vo Kromberg - Ilinden?

Mi kazaa nekoi "Eli Medikal" vo Ilinden, ama ne mozev da gi najdam na mapa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom