Крис Корнел

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Американските, а бога ми и други светски музичари штом Johnny Cash им преработи песна, се спремни за да одат у гроб, со мисла дека „си ја завршиле работата овде“....колку и да звучи ова вулгарно што го напишав.
Еве го муабетот за преработката.... да бидам искрен, и мене ме изненади каков квалитетен текст извадиле, а ја знам песнава уше од 90ти кога ја вртеа MTV, a после и верзијата на Кеш. Една од нај-uplifting песни што сум ги чул у животот.

Сакав да пишам дека Крис Корнел и Soundgarden не ми биле у врв на интерес, ама сум ги ценел многу. Посебно Корнел, мислам дека е невидено харизматичен лик. Со Кобејн, Ведер и Стали од Алис беа опасна комбинација своевремено. Тогаш си ги земавме здраво за готово, ама ете, времето покажа дека и тоа си еба мајката и сега музиката од тој калибар е недостижна, барем за мене.
Каверот на Кеш е постиран на првата страна, само испуштив да го постирам и оригиналот. Не звучи вулгарно, напротив, реално да доживееш преработка на песна да ти направи "Човекот во црно" е ствар за голема почит и некакво ултимативно достигнување во кариерата. Лично и двете ми се допаѓаат. Да, таа четворка беше можеби и последната харизматична во поновата историја на рок-музиката. Има Корнел уште некој аплифтинг текст:







Поздрав!
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
@placeb, еве ти една од ЕдВед, што многу ми се свиѓа, да се искупам за мрчењето што го удрив пред некој ден.

pj.gif


 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530


Legenda. Soundgarden bese eden od najdobrite bendovi za svojata era. Pioneri na Seattle sound, tatkovi na cela grandz era...

Steta Kornel sekogas bese relativno odmeren i stabilen... Od site na kraj samo Eddie ostana mada ete toj ne ni bese od Seattle lol... Na kraj ke ispadne vistina ona koj posleden ke go napusti Seattle neka gi izgazi svetlata...

 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064


Legenda. Soundgarden bese eden od najdobrite bendovi za svojata era. Pioneri na Seattle sound, tatkovi na cela grandz era...

Steta Kornel sekogas bese relativno odmeren i stabilen... Od site na kraj samo Eddie ostana mada ete toj ne ni bese od Seattle lol... Na kraj ke ispadne vistina ona koj posleden ke go napusti Seattle neka gi izgazi svetlata...

Баш тоа и се случи. :)

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Common ruse dirty face
Pretty noose is pretty hate
And I don't like what you got me hanging from

Diamond rope silver chain
Pretty noose is a pretty pain
And I don't like What you got me hanging from

Mi bese edna od omilenite pesni na vremeto... Sega nemozam da ja slusam, epten jezivo nekako ispadna.
Автоматски споено мислење:

Баш тоа и се случи. :)


Toa e toa... Od DOWN ON THE UPSIDE nataka epten mracna energija ima... Pesnite se super ama sve bese nekako blow up the outside world... Se izgubi energijata na spoonman, my wave itn

Ako gi nemas slusano slusni gi Therapy? posebno Troublegum albumot od taa era isto...
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Се спореа судски СГ со неговата вдовица околу правата над каталогот на групата. Тажно. Човекот заслужи да биде запаметен подостоинствено.

Ruffling feathers and turning eagles
Into vultures...

Ќе ги чујам, фала! (y)
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Го читам кано и ми текна за Л7...
За убав ден.(на мала- та)
(воманско грунге)
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Мене па ми текна на царевиве, од кои и Нирван'та изгледа здиплиле некое влијание. L7 сефте ќе ги слушам сега, тенкс. ;)



Ако сакаш, чекерауцни го и ова. Епикнес левел гранџ цирка 90-ти. И многу тапа филмот "Самци", кој го спомена и Кано, во кој Крис, Еди и Лејн имаат (камео)улоги.

Singles (1992)




299928487-359637_1.jpg


evcclift.jpg
 

Attachments

Последно уредено:

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
За Ариел
Автоматски споено мислење:

Една од многуте причини зш 90 - те беа..90 -ти...
(ќе спамирам...шо ми можеш)
viva la revolucion
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Трибјут на Џеф Бакли, кој многумина го вбројуваат меѓу најдобрите машки вокали во историјата на рок-музиката, а со кого Корнел бил добар пријател.

tumblr_ozwaby269j1qdqzl4o1_500.gif

cc.gif

 
Последно уредено:
Член од
8 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
261
And with the early dawn moving right along
I couldn't buy an eyeful of sleep
And in the aching night under satellites
I was not received
Built with stolen parts, a telephone in my heart
Someone get me a priest
To put my mind to bed this ringing in my head

Is this a cure or is this a disease

Не знаев дека има специјално отворена тема за легендава. Audioslave ги заслушав негде коа почнав на факс и ми станаа омилена група, а Soundgarden почнав да ги слушам тек неодамна, не знам зошто, може дека повеќе почнав да се интересирам за музиката на Корнел откако почина човекот. Дефинитивно еден од најдобрите вокали, ако не и најдобриот, кога почина офф.нет имаа објавено некоја статија за него каде пишуваше дека “бојата на гласот му варирала меѓу шмиргла и свила“, и реално така е. Додека пак за неговиот кавер на Billie Jean има многу коментари како луѓето конечно обрнуваат повеќе внимание на текстот и длабочината на песната (без вреѓање на Michael Jackson).
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
And with the early dawn moving right along
I couldn't buy an eyeful of sleep
And in the aching night under satellites
I was not received
Built with stolen parts, a telephone in my heart
Someone get me a priest
To put my mind to bed this ringing in my head

Is this a cure or is this a disease

Не знаев дека има специјално отворена тема за легендава. Audioslave ги заслушав негде коа почнав на факс и ми станаа омилена група, а Soundgarden почнав да ги слушам тек неодамна, не знам зошто, може дека повеќе почнав да се интересирам за музиката на Корнел откако почина човекот. Дефинитивно еден од најдобрите вокали, ако не и најдобриот, кога почина офф.нет имаа објавено некоја статија за него каде пишуваше дека “бојата на гласот му варирала меѓу шмиргла и свила“, и реално така е. Додека пак за неговиот кавер на Billie Jean има многу коментари како луѓето конечно обрнуваат повеќе внимание на текстот и длабочината на песната (без вреѓање на Michael Jackson).
Па и нè нема премногу негови љубители тука, очигледно. Покрај како вокал, мене многу ми легнал и како текстописец. Аудиослејв третираа нешто помек и попопуларен звук од Саундгарден, а Корнел и Морело во комбинација беа незаборавни. И мене неговата верзија на Billie Jean ми звучи поубаво и поблиско, некако како да ѝ даде нова димензија пеејќи ја речиси во блуз фазон. Една од најпознатите на Аудиослејв, која, за жал, не доживеа видеозапис.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom