Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 август 2013
Мислења
23
Поени од реакции
122
Што мислите за Делта Крипто Инвест,дали има некој информации дали исплаќаат?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Kes
Член од
6 јули 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
Pi network, nekoja nova kripto valuta koja moze da se kopa od telefon besplatno. Ja simnav, mi ja kaza drugarce koj se naoga America i rece ke bide hit za godina dena dodeka dojde do 3 faza... taka da ako nekoj saka neka si ja simne od play store, ednas dnevno se pritiska mine, Pi network..
eve vi invitation code: Alek23s
 
Член од
12 декември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo
Nov sum na forumot i sakam da prasham vo vrska so kupuvanje na crypto valuti
koii platformi gi koristite i na koj nacin se otvoraat account
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Пред некој ден вујко ми дојде кај нас и ме убедуваше да купам некои криптовалути по име Ethereum (не сум сигурна за имево, ама вака нешто беше)...
Наводно според кажувањата на вујко ми една таква валута кошта 200 евра и доколку ги урочиш за 4 месеци ти стига прва камата, па после 4 месеци пак нова итн...И демек за една година ќе можеш од сметка да извадиш доста голема сума на пари...
Сето ова на ливче ми го црташе, не можам сега да го барам ливчето...
И пошто ние сме во фаза на купување на стан, вујко ми како намерно дојде да ме убедува за ова и да ми кажува дека за една година ќе можам дупло поголем стан да земам...
Јас секако дека нема шанси ова да го правам, имам пари за помал стан, ама ме занима дали некој вас видел аир од ова и дали ова кажување на вујко ми е точно?
Да си ги вложел тогаш парите сега ке си купел три пати поголем стан. ЕТХ моментално е 750$. :)
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
Vo Srbija se otvaraat menuvačnici i bankomati za bitcoini. Do kade sme nie vo vrska so toa. Mnogu bi se olesnele tranaskciite dokolku ima bankomat ili menuvačnica za krpitpovautui

Načini otkupa

Menjačnice za kupoprodaju kriptovalute vrše otkup bitcoina za tuđe ime i za tuđi račun, a za posredovanje uzimaju proviziju. Menjačnici dajete nalog za kupovinu BTC, i ostavljate joj vezu sa realnim tokovima plaćanja odakle će ona platiti kriptonovac. Možete otkupiti po trenutnoj ceni ili dati nalog za cenu koja vama odgovara pa ostaviti menjačnici da trguje u vaše ima.
Učestvovanje na bitcoin berzi nosi potpunu anonimnost, ali otkup BTC preko menjačnice ostavlja trag ka vašim ličnim podacima i računu u banci i to je nešto na šta treba obratiti pažnju ako vam je anonimnost bitna.
Bankomat za bitcoin vrši otkup bitcoina u samo nekoliko jednostavnih koraka za verifikaciju, a u zamenu se dobija ili gotov novac ili kod za otkup da bi se sačekala verifikacija transakcije pa tek onda sledi isplata.
Trgovanje mogu obavljati i pojedinci direktnim sastankom „peer to peer“. Na posebnim sajtovima se oglašavaju želje za prodajom i otkupom, dogovaraju sastanak i vrši direktna razmena – vlasnik bitcoina prebacuje jedinice, a lice koje vrši otkup prebacuje novac prodavcu. Reč je o vrlo rizičnoj kupoprodaji kriptovalute jer nema nikakve zaštite od posrednika pa su zloupotrebe često moguće.
Web sajtovi za otkup i prodaju bitcoina su takođe posrednici u kupoprodaji, ali često nose niže provizije uz veći nivo bezbednosti od hakerskih napada. Razlog za to se nalazi u tome što najbolji web sajtovi posluju na inostranim, proverenim platformama. Svojim klijentima pružaju visok nivo zaštite po povoljnim uslovima.

Kako izabrati najboji način otkupa?

Da bi trgovanje uspešno proteklo, pored cene treba dobro razmisliti i o kanalima kojima će se vršiti otkup BTC.
Posrednici - menjačnice i web sajtovi za kupoprodaju bitcoina, svoje usluge otkupa naplaćuju provizijom. Veća provizija ne znači i sigurniju kupoprodaju pa treba proveriti:
  • koliko godina posluje posrednik,
  • da li su klijenti zadovoljni,
  • sa kojom valutom može da se posluje. Bitno je da se primaju dinari jer se na taj način ne gubi dodatno na kursnoj razlici

Direktan otkup ne nosi troškove posredništva, ali obe strane moraju da otkriju svoje identitete i da budu obazrivi pri dogovaranju sastanka. Postoje čak i generalni saveti za razmenu pa: sastanak treba da bude na nekom javnom mestu, za prevoz ne treba koristiti javni transport, ne otkrivati previše detalja o sebi i ne davati lične podatke…
Dakle, svaki sistem ima svoje prednosti, ali i mane, ipak ako se pažljivije odabere otkup bitcoina će proći bez ikakvih problema i uz maksimalan broj jedinca za uložena sredstva.
Koliko god bilo kontraverzi, bitcoin nastavlja da postoji već 11 godina i nema naznaka da će dogoditi putpun slom. Svojim vlasnicima donosi ogroman profit i zato je najtraženije sredstvo za ulaganje.
Postoje razni kanali otkupa, a Srbija je bila među vodećim zemljama koja je ispratila sve trendove u oblasti trgovanja kriptovalutama. Bankomata za bitcoin je sve više, menjačince i web sajtovi iza sebe imaju godine rada pa je jasno kome pokloniti poverenje. Za one kojima je važno da ne plaćaju provizije i kursne razlike, tu je i kupoprodaja putem direktnog sastanka, pa ko je spreman na rizik može da proba ovaj način.


Objaveno na https://www.bitcoinkupovinaprodaja.rs/blog/otkup-bitcoina-7.html
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
Vo Srbija se otvaraat menuvačnici i bankomati za bitcoini. Do kade sme nie vo vrska so toa. Mnogu bi se olesnele tranaskciite dokolku ima bankomat ili menuvačnica za krpitpovautui
Ние сме светлосни години позади Србија на ова поле. Во Србија целиот крипто свет е регулиран од 01.01.2021 а кај нас не ни планираат закони ни да дискутираат ни да предлагаат камоли да донесуваат... без закони нема ни банкомати ни трансакции ни менувачници...
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,sakam da kupam Bitcoin od Makedonija,dali znaete na koja strana moze da go napravam toa?Imam probuvano na povekje strani ne uspeav.Vi blagodaram
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Дали некој користи SKRIL за купување/продавање крипто?
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Здраво. Просветлете ме, останав без работа, поим со немам од криптовалути и сега случајно на фб ми се појави нешто со ripple...
  • Здраво,
    Се викам проф. Томас Лаурен и за кратко ќе Ви покажам едноставен метод за заработување на навистина големи пари. Ќе дознаете како за еден ден да заработите 70-100 евра, за 7 дена да исплатите 1200 евра во кеш, а за еден месец дури 3500 евра. Буквално за неколку десетици секунди ќе Ви го откријам секој детаљ од начинот, којшто – дури, ако Ви даде само половина од тоа што ми го даде мене – ќе предизвика дека ќе почнете да заработувате навистина импозантни сми на пари. А што е најважно, тоа ќе го направите:
  • без да си ја загрозувате заштедата – за да почнете доволни ви се само 50 евра
  • 100% легално
  • без потреба од какво било знаење – ова не е инвестирање, па не мора да се разбирате од економија
  • без дополнителен труд – доволно е да одвоите само 10 минути на ден
  • без проблем – 97,3% од корисниците заработуваат благодарение на овој метод
  • и без провизии за банките, финансиските советници и инвестициските фондови!

Го гарантирам тоа, бидејќи самиот заработувам на овој начин. Им го покажав овој метод на моите пријатели и колеги научници. И конечно, што е најважно за мене, досега ја проверија над 800 илјади обични луѓе.Кога почнувале, немале заштеди, често не им стигнувале пари за да си ги платат месечните сметки, а сега може да живеат како што сакаат и не мора да се грижат за пари. Може да си дозволат одмор, да купат нова кола, да се иселат од кај родителите и да си ги купат сите бави работи, коишто претходно не им биле достижни.
Како да заработите 3500 евра за еден месец?
Веќе 15 години се занимавам со истражување на методите за заработување и за борба против нефер практиките на финансиските концерни. Моето професионално искуство ме научи едно нешто:
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
318
Здраво. Просветлете ме, останав без работа, поим со немам од криптовалути и сега случајно на фб ми се појави нешто со ripple...
  • Здраво,
    Се викам проф. Томас Лаурен и за кратко ќе Ви покажам едноставен метод за заработување на навистина големи пари. Ќе дознаете како за еден ден да заработите 70-100 евра, за 7 дена да исплатите 1200 евра во кеш, а за еден месец дури 3500 евра. Буквално за неколку десетици секунди ќе Ви го откријам секој детаљ од начинот, којшто – дури, ако Ви даде само половина од тоа што ми го даде мене – ќе предизвика дека ќе почнете да заработувате навистина импозантни сми на пари. А што е најважно, тоа ќе го направите:
  • без да си ја загрозувате заштедата – за да почнете доволни ви се само 50 евра
  • 100% легално
  • без потреба од какво било знаење – ова не е инвестирање, па не мора да се разбирате од економија
  • без дополнителен труд – доволно е да одвоите само 10 минути на ден
  • без проблем – 97,3% од корисниците заработуваат благодарение на овој метод
  • и без провизии за банките, финансиските советници и инвестициските фондови!

Го гарантирам тоа, бидејќи самиот заработувам на овој начин. Им го покажав овој метод на моите пријатели и колеги научници. И конечно, што е најважно за мене, досега ја проверија над 800 илјади обични луѓе.Кога почнувале, немале заштеди, често не им стигнувале пари за да си ги платат месечните сметки, а сега може да живеат како што сакаат и не мора да се грижат за пари. Може да си дозволат одмор, да купат нова кола, да се иселат од кај родителите и да си ги купат сите бави работи, коишто претходно не им биле достижни.
Како да заработите 3500 евра за еден месец?
Веќе 15 години се занимавам со истражување на методите за заработување и за борба против нефер практиките на финансиските концерни. Моето професионално искуство ме научи едно нешто:
Scam.
Запамти го ова, се што е маркетирано во ваков стил и ветува лесна пара е измама. А ripple е најголем scam коин.
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Дали би можеле да ми кажете која криптовалута е накдпбра, односно чреку која страна или програма мпже да се тргува? Некаде каде што би имала објаснување како да тргувам?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Kes
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom