Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drima94

Гостин
Ко за со средно добар си. :D

Купувајте NXT, и некаде пред католички Божиќ кога ќе крене продајте ги токените и со нив купете Ardor.

Free tips.
I jas planiram da kupam Ardor i mislam deka ima golem potencijal (short-term & long-term) so ogled na toa sto ke imaat fully operational 3 gen blockchain platforma od Jan 01, 2018.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Гледам десетина члена побараа помош најосновно да им се објасни како да отворат сметка и да тргуваат, но никој не им одговори. ПС, ако споделите малку знаење нема да изгубите ништо, туку баш напротив, со тоа што се повеќе луѓе купуваат криптовалути, нивната вредност расте, а така и вашата инвестиција. Башка тука е и морално-етичкиот параметар кој што многу го имаат заборавено.
Значи вака, не сум експерт, ама ќе се обидам да појаснам. На оваа страна може да се регистрирате и да купувате со картичка, не мора да ставате реална адреса, а како држава може да наведете на пр. Словенија,( во МК уште не е дозволено) добриот дел е што до 2 биткоина (~36.000$) не мора да потврдите идентитет. Ако сакате да продадете плаќањето може да се изврши на пејпал (или ако имате сметка во државите кадешто трговијата е легална) https://www.coinbase.com/join/5940b72b9fb68001acea54f6.
На странава се тргува само со биткоин BTC, етериум ETH и лајткоин LTE. Ако сакате, а би требало да сакате да тргувате со помали криптовалути (кои имаат голем потенцијал, а некои се поевтини и од 10 центи) треба да се регистрирате на други страни како www.binance.com, со тоа што ќе си испратите криптовалута од coinbase на binance и од таму ќе може да купувате алткоини (алтернативни криптовалути, или стартапи, обично со многу мала цена, но голем потенцијал. Од binance мислам дека не може да си платите на пејпал, но може да направите трансфер назад на coinbase и од таму да си платите себеси за продаденото како што реков преку пејпал, или ако имате сметка во странство. Секако, не се само овие берзи, има голем број на страни, видете која ви одговара, јас имам сметка на овие две и досега вложив купив 15 разни криптовалути. Ако има некој прашања, нека ги поставува јавно, за да може сите заинтересирани да дознаат, па се надевам ќе има и други како Игор Св со доблест да споделат искуство и помогнат на другите.
Точно, ни требаат насоки, знам дека на бинанс мојме да тргуваме. Али од каде да купиме етериум или литле коин за да мојме да ги префрлиме? Не можит веќе на coinbase?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Koj ve"sta"cki hype.... ne mi se veruva. Na "sto se bazira ovaa cena? na potencijal? Cardano ne e ni blisku do zavr"sen produkt. "Spekulativen market poln so eden kup idioti.
На хајп се базира, но хајпот има основа. Мисламдека АДА-та е најамбициозен проект од сите криптовалути. Далеку е од завршен продукт, всушност на самиот почеток е. Јас искрено мислам дека Карданото до крајот на следната година ќе достигне многу висока цена, и мислам дека како долгорочна инвестиција е најдобар избор.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Најперспективен проект којшто сеуште не е кренат, а веќе има договори и реализирани проекти во позадина со многу сектори од Јужна Кореја е ICON (ICX). Се работи дефакто за државен блокчејн провајдер за Јужна Кореја, неверојатно голем потенцијал и пазар.

https://coinmarketcap.com/currencies/icon/

Ќе почне да се трејда за некој ден, има 400м коини, иницијално беа по цена од 0.12 usd, се под 1usd е премија, некоја си објективна проценка е дека ќе чинат по 100usd за 2 години од сеа.[DOUBLEPOST=1513473646][/DOUBLEPOST]
Точно, ни требаат насоки, знам дека на бинанс мојме да тргуваме. Али од каде да купиме етериум или литле коин за да мојме да ги префрлиме? Не можит веќе на coinbase?
spectrocoin
 
Последно уредено:

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
334
Поени од реакции
323
Се регистрирав преку твојот реферал, дужиш пиво.;)[DOUBLEPOST=1513454554][/DOUBLEPOST]
Изгледа не може да наведеш држава Словенија, автоматски препознава од каде е ИП адресата.
Има опција да се смени државата, но бара лична карта, пасош или возачка.
Ова би значело дека од Македонија преку тој сервис не може.
Пиво имаш, ајде сега и некое милионче вложи па и јас да земам некој процент :LOL: Јас за среќа се регистрирав од странство, така да и таа финта може да запали, одиш Бугарија, Грција, Хрватска или каде и да е дозволено и правиш сметка со IP од таму. Мене не ми бара лична карта за трговија до 2 BTC, а купувам со картичка. Но, еве имало и други опции, spectrocoin.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Пиво имаш, ајде сега и некое милионче вложи па и јас да земам некој процент :LOL: Јас за среќа се регистрирав од странство, така да и таа финта може да запали, одиш Бугарија, Грција, Хрватска или каде и да е дозволено и правиш сметка со IP од таму. Мене не ми бара лична карта за трговија до 2 BTC, а купувам со картичка. Но, еве имало и други опции, spectrocoin.
Ме неми бара личма карта, пасош или возачка. Едино со VPN не сум пробал, тоа може ќе функционира.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
334
Поени од реакции
323
Јак авторитет цитираш, бивш затвореник.
Еее таа измама да ја купевме пред некоја година сега ќе си бевме богати. Инаку измама е исто колку што се измама сите берзи на светот, вклучувајќи ја и Вол Стрит, но факт е дека ако имаш барем еден биткоин можеш во моментот да го продадеш и да инкасираш 18 бона, ова е проверено, не е фикција![DOUBLEPOST=1513523021][/DOUBLEPOST]
Ме неми бара личма карта, пасош или возачка. Едино со VPN не сум пробал, тоа може ќе функционира.
Пробај или па скокни до ЕУ, еве кај е одма до нас. Дечките горе пишаа и други алтернативи, но како што гледам спектрокоин има доста поголеми провизии.
 
Член од
16 октомври 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Точно така!
Криптовалутите се нестабилни затоа инвестираш мали пари добиваш профит и реинвестираш во други криптовалути и го пратиш пазарот. Бројките што ги наведов погоре се реалност и нема назад. Не можи некој да биди успешен ако не реинвестира и не прати како се движи светот. Затоа ја започнав оваа тема да го споделам моето искуство а верувам дека и други кои ке ке го сторат истото.
Моментално 200,000,000,000 $ со 0,5% од популацијата на светот.
Што мислите ке остани на 0,5% ???

Прегледај го приврзокот 180205
Игор како може да стапам во контакт со тебе ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom