Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 ноември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Najubavo nikoj da ne ti soli pamet sam da si odlucis zemi vo predvid imas dve opcii nova oprema i koristena oprema, potoa zemi vo predvid kolicina, prostor, struja kolku plakas, i oprema kolku ke te kosta i sve ova iskalkuliraj go so momentalnata tezina na kopanje i so sto model ke kopas na asic ili kakov mining rig.

Momentalno rig so 6 karti 580 4 ili 8gb ti pravi 150$ cisti mesecno spored momentalna cena i teskotija na kopanje , i spored cena na struja od 5 do 5.5 mkd kw/h, na ethereum classic, a ne etheruem ti pravi 106.9$. So novite karti 5700 xt 8gb so 6 takvi ti pravi 292.8$ mesecno po rig na etc a na eth ti pravi 217.2$. Koristeni 580 4gb rig tie od 600-800 eur momentalno a 8 gb ti e od 1100-1200 eur megutoa 8ci nikoj skoro ne prodava zadnji 8m, 5700 xt 8gb rig ti e od 3000-3200 eur nov. So asic miner z15 420k zcash kopa ti e momentalno najisplatilv i ke te fati pomegu 4-5000 eur, 926$ mesecno pravi, posle nego ti e a10 pro 500 mhs eth kopa ti pravi 638$ a ke te cini pomegu 4000-4100 eur, s19 110 ths pro kopa btc i pravi 236 $ mesecno, ke te cini pomegu 3500-4100 eur, koristen t17 53 ths kopa btc i ti pravi 226$ bez struja a so regular struja ti pravi 17$ kosta 850-900 eur, vakov ti se isplati poveke ako imas eftina struja :)

Ako slucajno ti treba da kupis ili naracas tuka sumw

Moze da me add na fb - Tasmir Tasmiri
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.060
Поени од реакции
10.505
Дали може да се рудари Sögur ?
Има некој искуство ?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.421
Поени од реакции
13.883
Почетник сум, а сакам да си направам wallet и да купам по некој БТЦ за потоа да тргувам на маркетот.
Ќе ми препорачате платформа која најдобро работи за Македонија со депозит од нашиве банкарски сметки?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
117
Поени од реакции
79
Почетник сум, а сакам да си направам wallet и да купам по некој БТЦ за потоа да тргувам на маркетот.
Ќе ми препорачате платформа која најдобро работи за Македонија со депозит од нашиве банкарски сметки?
За трговија би ти ги препорачал Binance и Bittrex но за тоа каде да го купиш немам одговор. Најчесто преку луѓе оди овој процес, но можеби можеш дирекно да купиш и од сајтови како овие.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.872
Поени од реакции
11.280
Почетник сум, а сакам да си направам wallet и да купам по некој БТЦ за потоа да тргувам на маркетот.
Ќе ми препорачате платформа која најдобро работи за Македонија со депозит од нашиве банкарски сметки?
да ти шитнам од моите ако сакаш :D


сега не е за купување, прескапо е....по мое мислење, дека и ја не се разбирам нешо. Ја купив пред две години мислам дека беше. Сеа ќе чекам да се остварат прогнозите, декември 2021 300.000 долари ќе била цената :P
 
Член од
7 март 2009
Мислења
991
Поени од реакции
639
Сите понзи шеми даваат на почеток
Бегај од се што ти вика вложи и за еден месец ќе имаш дупло заработка без разлика во каква форма е дали ТАТ штедилница, Лајонес или Битконект.
Понзи шемите постоеле, постојат и ќе постојат во најразлични форми и видови, но едно што е јасно дека никој не спечалил од тоа и не само што не спечалил туку може и кривично да се одговара.
Изборот сепак на крајот е на индивидуата
Еве србинов вели дека заработува и тоа повеќе од солидно,дали е ова вистина не знам ама ме заинтригира,дури има и коментари па и докази од задоволни муштерии >

 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
380
Поени од реакции
127
Pušti go ti nego, ne se znae koga zboruva vistina a koga laže. Najgolem prihod ima od vlasta koja mu dava pari da gi reklamira.
Za kriptovaluti treba čovek dobro da e informiran, sega momentalno se vo trend, ama ne stavajte gi site pari tamu.
Za čitanje
https://www.bitcoinkupovinaprodaja.rs/kriptovalute-blog.php

Može da se zaraboti, ama postoi rizik, po mene podobro e da e rudari, možebi pomala zarabotka i pogolema početna intervencija, sega tie mašini teško i se nabavuvaat zaradi koronava, ama poisto i posigurno.
Kupi prodaj so bitkoinot e poveča kako lotarija na berza
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
2.981
Поени од реакции
5.709
Еве србинов вели дека заработува и тоа повеќе од солидно,дали е ова вистина не знам ама ме заинтригира,дури има и коментари па и докази од задоволни муштерии >

Сите кои после војна стануваат генерали и кажуваат како зарадити милиуни, таа шема веќе е во пропаѓање.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
991
Поени од реакции
639
Сите кои после војна стануваат генерали и кажуваат како зарадити милиуни, таа шема веќе е во пропаѓање.
Сигурно,овие бројкиве на дневна заработка на србинов ептен сомнителни ми се видоа,такви цифри не заработуваат ни акционери у некој реномиран авто бренд а камоли овие биткоинци,за рударење веројатно е друга приказнава
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
15
Поени од реакции
5
Здраво друштво. Имам еден риг, сакам да земам уште еден. Не се разбирам многу во тоа .
Читам по интернетов дека ETH ке може да се копа уште 1 год. Што е работата, точно е тоа?
Ако е вистина да не ги вложувам парите за џабе.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
117
Поени од реакции
79
Здраво друштво. Имам еден риг, сакам да земам уште еден. Не се разбирам многу во тоа .
Читам по интернетов дека ETH ке може да се копа уште 1 год. Што е работата, точно е тоа?
Ако е вистина да не ги вложувам парите за џабе.
Етериум ке може да се копа горе-долу уште 16 месеци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom