Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 мај 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Читајќи ги коментариве видов дека има луѓе кои навистина се разбираат во криптовалути, па би замолил за мислење :
Дали криптовалута, базирана на blockchain технологија, која е прифатена од 400.000+ трговци низ целиот свет и која официјално би се "пуштила" на берза следната година, би била интересна за луѓето од цел свет? Односно, дали мислите дека вредноста на таа криптовалута би пораснала преку порастот на нејзиното користење кај тие 400.000+ трговци? Колку повеќе се зголемува нејзиното користиње, односно колку повеќе луѓе ја користат за онлајн и офлајн пазарење, дали мислите дека вредноста на таа криптовалута би се зголемувала на берзите?
Ви благодарам.
Знам за која валута точно зборуваш, збунет сум премногу откако дознав, знам дека ќе излезе на берза со вредност од 1€, а понатака дали ќе порасне, дали ќе падне не можеме да знаеме можеме само да нагаѓаме, но голема е веројатноста да порасне (според мене!!!) затоа што ќе имаат луѓето каде да ја користат истата валута, во моментов е 400.000+ трговци, за 5 години од сега сигурно би било над 1.000.000 :)[DOUBLEPOST=1525842541][/DOUBLEPOST]
Пошто мислам дека знам за што збориш, сигурен си дека сите трговци ќе ја прифатат? Како на пример ќе ја прифатат оние во земјите каде што е тоа забрането? Еве кај нас на пример?
Работата е во тоа што јас и ти како трговци, ако сакаме можеме да се договориме и во пиво да си плаќаме :)) хаха, муабетот ми е, се работи за платформа преку која ќе може да се наплаќа во таа валута
 
Последно уредено:

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Фатив кратко на Бизнис 365 на МРТ еден тип збореше за крипто. Жал ми е што нецели 30 секунди фатив, него муабетот ми е дали тоа следи нова политика различна од Богов тупаџијата Биткоин нелегален, илегален, онекоин, понзи, бегајте подалеку?
Пошо сепак МРТ е државна телевизија...дали следи некаков пресврт кон Биткоин и крипто, или тоа само новинарката си нашла занимлива тема несвесна дека до сега крипто е баба рога за мали деца во МК.

Да беше паметна минатата и оваа власт, па да земат бар ако не промовирање бар да не се демонизираат криптовалутите, па како секоја нормална држава да имавме АТМ за крипто, а не да влагаме во ризик да не знаеш на кој ќе налеташ па да останеш и без крипто и без пари а може и без жива глава :D
А да не збориме да се донесеа либерални, напредни регулативи па да се привлечеа берзи да имаат седишта во Македонија. Научна фантастика. Зошто некој да биде иновативен, кога најлесно е дигни даноци, крени акцизи, казнувај фирми и граѓани..

И то. Приштина има 2 АТМ и ние како глувци по форуми и ФБ групи ко дрога да диламе (n)
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Фатив кратко на Бизнис 365 на МРТ еден тип збореше за крипто. Жал ми е што нецели 30 секунди фатив, него муабетот ми е дали тоа следи нова политика различна од Богов тупаџијата Биткоин нелегален, илегален, онекоин, понзи, бегајте подалеку?
Пошо сепак МРТ е државна телевизија...дали следи некаков пресврт кон Биткоин и крипто, или тоа само новинарката си нашла занимлива тема несвесна дека до сега крипто е баба рога за мали деца во МК.

Да беше паметна минатата и оваа власт, па да земат бар ако не промовирање бар да не се демонизираат криптовалутите, па како секоја нормална држава да имавме АТМ за крипто, а не да влагаме во ризик да не знаеш на кој ќе налеташ па да останеш и без крипто и без пари а може и без жива глава :D
А да не збориме да се донесеа либерални, напредни регулативи па да се привлечеа берзи да имаат седишта во Македонија. Научна фантастика. Зошто некој да биде иновативен, кога најлесно е дигни даноци, крени акцизи, казнувај фирми и граѓани..

И то. Приштина има 2 АТМ и ние како глувци по форуми и ФБ групи ко дрога да диламе (n)
-
Drugar ja neznam sto ja napravi ti Makedonija (Napoli) kade sto setaat kriminalci te furaat kupi kripto i go jades sve ti zimaat do gola koza :)

Do sega u MK nemalo takov slucaj pa ni vo Kosovo nemalo na zapad da imalo, za ATM si vo pravo treba da ima megutoa i da ima da znaes deka dnevno i na samite ATM imas limit do odredena suma nemozes da zemes poveke i plus pojaki provizii mavaat od grupite na fb :)[DOUBLEPOST=1526090018][/DOUBLEPOST]
Споделете останати начини за продажба..
Дали има некоја картица како што со AdvCash можеше?(берза-->AdvCash -->било кој банкомат)
Дали некој ги пробал АТМ во Приштина, Белград или Софија?
Лимит има? Колку?
Друг некој начин освен Берза-->Сметка во банка...
?
Ja sum Gi probal i Beograd i Prishtina, Sofija sum zemal preku fizicko lice sekako deka ima limit dneven.

So smetka u Banka mozese preku Srbija na Bitstamp ako imas eu dokumentit mozes Coinbase i Kraken.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Drugar ja neznam sto ja napravi ti Makedonija (Napoli) kade sto setaat kriminalci te furaat kupi kripto i go jades sve ti zimaat do gola koza :)

Do sega u MK nemalo takov slucaj pa ni vo Kosovo nemalo na zapad da imalo, za ATM si vo pravo treba da ima megutoa i da ima da znaes deka dnevno i na samite ATM imas limit do odredena suma nemozes da zemes poveke i plus pojaki provizii mavaat od grupite na fb :)
Од Македонци го имам јадено дебело (и јас сум Македонец бтв), така да не зборам на памет, Македонец гледа да измуља нешто, не си стои на зборот, така да без навреда тоа ми е последна опција после картици од банкомат и АТМ Крипто апарат.
Еве што ако сакам пример за 30 000 евра да продадам крипто, не планирам тоа да го правам со човек што првпат го гледам во животот и сум го "запознал" од интернет, плус ако нешто се деси нема ни кај да се жалиш пошто нели, крипто е табу во мк, нелегално, бар така труе Богов.
Затоа и "нема" како што викаш таков случај, пошто кој е глуп да пријави во полиција ако ти речат па кој курац имаш криптовалути?

Али затоа имаш секој ден случаи вакви во Маусдонија.
https://www.mkd.mk/crna-hronika/izmamnik-vetil-drva-za-ogrev-i-izbegal-so-parite
https://skopje24.mk/skopjani-povtorno-izmameni-na-ista-sema-im-nudat-drva-po-poniska-cena/
 
Член од
3 јануари 2018
Мислења
59
Поени од реакции
45
Pozz Decki kupivam BTC po coinmarcetcap za 650-700$ --Bitola , Prilep
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Од Македонци го имам јадено дебело (и јас сум Македонец бтв), така да не зборам на памет, Македонец гледа да измуља нешто, не си стои на зборот, така да без навреда тоа ми е последна опција после картици од банкомат и АТМ Крипто апарат.
Еве што ако сакам пример за 30 000 евра да продадам крипто, не планирам тоа да го правам со човек што првпат го гледам во животот и сум го "запознал" од интернет, плус ако нешто се деси нема ни кај да се жалиш пошто нели, крипто е табу во мк, нелегално, бар така труе Богов.
Затоа и "нема" како што викаш таков случај, пошто кој е глуп да пријави во полиција ако ти речат па кој курац имаш криптовалути?

Али затоа имаш секој ден случаи вакви во Маусдонија.
https://www.mkd.mk/crna-hronika/izmamnik-vetil-drva-za-ogrev-i-izbegal-so-parite
https://skopje24.mk/skopjani-povtorno-izmameni-na-ista-sema-im-nudat-drva-po-poniska-cena/

Druze ako se desilo prijavi go koj e ja licno ke go obelodenam po kripo komjuniti jas ne poznavam ni eden slucaj u mk. Sto vikas strav od nepoznati ubav primer dade i so drva se desava toa. Sovet za site drugi e da se srekavatae na javno mesto kade sto ima mnogu kameri kafic, hotel , trgovski centar i ne davajte pari se dodeka ne vi prefrli sekako i drugata strana ima pravo so vas da gi prebroi vo najbliska menuvacnica :)[DOUBLEPOST=1526186062][/DOUBLEPOST]
Pozz Decki kupivam BTC po coinmarcetcap za 650-700$ --Bitola , Prilep
U slucaj da ne najdes sega ponudata e veke 5 posto za tebe i u Sk za Prilep ne vazi veke .
 
Член од
3 јануари 2018
Мислења
59
Поени од реакции
45
Druze ako se desilo prijavi go koj e ja licno ke go obelodenam po kripo komjuniti jas ne poznavam ni eden slucaj u mk. Sto vikas strav od nepoznati ubav primer dade i so drva se desava toa. Sovet za site drugi e da se srekavatae na javno mesto kade sto ima mnogu kameri kafic, hotel , trgovski centar i ne davajte pari se dodeka ne vi prefrli sekako i drugata strana ima pravo so vas da gi prebroi vo najbliska menuvacnica :)[DOUBLEPOST=1526186062][/DOUBLEPOST]

U slucaj da ne najdes sega ponudata e veke 5 posto za tebe i u Sk za Prilep ne vazi veke .[/QUO
Najdeno e
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Би сакал некој од Тетово да купи биткоини? имам 100 евра за продавање
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
BTC/ETH za prodavanje ako saka nekoj od 0.1 btc nagore i 1 eth nagore.
 
Член од
20 мај 2018
Мислења
8
Поени од реакции
1
Продажба на биткоин и останати криптовалути?Заинтересирани?
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Decki ima li interes za naracka na karti ili investitori vo farma ?

Naracki 470ki 8gb i 580 xfx 8 gb ?
 
Н

невидливио

Гостин
Сега му е мајката земање кредити во криптовалути.
 
Член од
30 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дечки некој ако има инфо за oneCoin да сподели ако може?
Ова чудо има ли воопшто карактеристики на крипто-валута или е обично сра*е?
Коа ќе укуцам на Google "oneCoin", прво што ми искача е SCAM, а глеам многу луѓе кај нас се нафурани на ова чудо.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom