Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.370
Поени од реакции
11.733
А кој ќе ти ги купи биткоините сега ако се најризични за инвестирање ?
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
306
Поени од реакции
404
А кој ќе ти ги купи биткоините сега ако се најризични за инвестирање ?
Ако не си слушнал во повеќе земји има АТМ шо значи слободно може да си ги уновча биткоините
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.370
Поени од реакции
11.733
Ако не си слушнал во повеќе земји има АТМ шо значи слободно може да си ги уновча биткоините
Можам да извадам 1 милион долари ?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.658
Поени од реакции
7.157
@Igor.sv
Во кои од новите вреди да се вложи.Сигурно нема да се преценам и да ризикувам тешки пари, него ќе жртвувам 500-1000$ по можност растурени на повеќе валути.
 
I

Igor.sv

Гостин
IMG_4745.jpg IMG_4744.jpg
@Igor.sv
Во кои од новите вреди да се вложи.Сигурно нема да се преценам и да ризикувам тешки пари, него ќе жртвувам 500-1000$ по можност растурени на повеќе валути.
Не треба ни 1000$ ниту 500$
Како за почеток можеш да инвестираш 200$ на 4 места по 50$
Но тоа ти одлучуваш а не јас.
Моментално работам и пратам нешто што мислам дека ке биди големо. Се консултирам со доста познаници и ке видиме што ке биди. Несакам да шпекулирам пред време зато сега нема да кажам име на криптовалутата само ке споделам малку со тебе
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
да , од тел пишувам па утинам букви :)
Некаде читав дека е добра можност да се вложи нешто во ripple , додека е безпари...

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
I

Igor.sv

Гостин
IMG_4747.jpg
да , од тел пишувам па утинам букви :)
Некаде читав дека е добра можност да се вложи нешто во ripple , додека е безпари...

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
Не е баш без пари ХРП беше 0,007 $ сега е 0,2$. Во позадина стојат преку 70 светски банки и големи компании.
Моментално сум во автомобил и возам ке напишам покасно или утре повеќе.
Јас имам инвестирано мала кличина за секој случај
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
ме заинтересира темава па се расчитав малку повеќе.. како што разбрав, Bitcoin hard fork нема да има, откажан е.. тоа го имаат искористено некои за пумпање на ВСН, пред да се расчисти ситуацијата.. сега многу малку веруваат во ВСН и прогнозираат негово слабеење.. проблем е недецентрализираноста на ВСН и слабите девелопери..
p.s.наидов на една добра страна каде е ова детално објаснето

https://www.honorarniposao.net/single-post/2017/11/12/Napad-na-Bitcoin
 
Последно уредено:

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.152
Која е цената на тие 6 графички? 100 долари на одбиени трошоци за струја?
Значи почетната инвестиција му е некаде околу 2700 евра досега. Сите делови му се купени преку Амазон Германија и донесени овде без трошоци за царина.

Матична плоча: Biostar TB250-BTC PRO = 160 евра
Процесор: Intel G4400 = 55 евра
РАМ Меморија: Silicon Power 4GB = 42 евра
SSD: Team 5 120GB = 60 евра
Напојување: 2 x EVGA 750W G2 Modular 80+Gold = 260 евра
Графички карти: 1 х Gigabyte RX 580 Gaming 8GB = 330 евра
5 х PowerColor RX 580 Red Devil Gaming 8GB = 1800 евра

Вкупно: 2707 евра инвестиција

За ова време откако му е пуштена машината да копа досега има околу 100 долари ископано вкупно, без одбиени трошоци за струја.

Проблемот е што графичките му копаат со 24-25 MH/s затоа што никако неможам да им најдам стабилен downclock а да ја покачам меморија со што хашрејтот би му се качил од прилика на 29-30 MH/s и би имал поголема заработка на месечно ниво.

Читам по форуми дека овие графички можат без проблем да достигнат хешрејт од 30 MH/s а истовремено да се намали потрошувачката на струја одприлика на околу 100-110 вати за една графичка, со што би имал далеку помала потрошувачка а поголем профит. Вака моментално сите 6 графички му трошат од 800 до 1000 вати струја, а доколку успеам да им ја намалам потрошувачката тогаш сите 6 заедно би трошеле од прилика 600-700 вати струја, колку еден обичен гејмерски компјутер да речеме.

Нека помине еден месец, да стигне првата сметка за струја па после ќе седнаме и ќе ги направиме сметките колку и дали е воопшто исплатливо. Јас мислам дека доколку Етериумот добие на цена тогаш за брзо време ќе си ја врати почетната инвестиција и после ќе има солидна заработка секој месец.

Патем, доколку некој знае како може да се среди ова со намалувањето на потрошувачката на струја на графичките а истовремено да се качи хашрејтот ако не ви е тешко објаснете. Јас пробував со разни програми (MSI Afterburner, Trixx и други ) ама никако не успеав да го одржам на подолг период. После некое време Claymore вади грешки и престануваат графичките да копаат.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Значи почетната инвестиција му е некаде околу 2700 евра досега. Сите делови му се купени преку Амазон Германија и донесени овде без трошоци за царина.

Матична плоча: Biostar TB250-BTC PRO = 160 евра
Процесор: Intel G4400 = 55 евра
РАМ Меморија: Silicon Power 4GB = 42 евра
SSD: Team 5 120GB = 60 евра
Напојување: 2 x EVGA 750W G2 Modular 80+Gold = 260 евра
Графички карти: 1 х Gigabyte RX 580 Gaming 8GB = 330 евра
5 х PowerColor RX 580 Red Devil Gaming 8GB = 1800 евра

Вкупно: 2707 евра инвестиција

За ова време откако му е пуштена машината да копа досега има околу 100 долари ископано вкупно, без одбиени трошоци за струја.

Проблемот е што графичките му копаат со 24-25 MH/s затоа што никако неможам да им најдам стабилен downclock а да ја покачам меморија со што хашрејтот би му се качил од прилика на 29-30 MH/s и би имал поголема заработка на месечно ниво.

Читам по форуми дека овие графички можат без проблем да достигнат хешрејт од 30 MH/s а истовремено да се намали потрошувачката на струја одприлика на околу 100-110 вати за една графичка, со што би имал далеку помала потрошувачка а поголем профит. Вака моментално сите 6 графички му трошат од 800 до 1000 вати струја, а доколку успеам да им ја намалам потрошувачката тогаш сите 6 заедно би трошеле од прилика 600-700 вати струја, колку еден обичен гејмерски компјутер да речеме.

Нека помине еден месец, да стигне првата сметка за струја па после ќе седнаме и ќе ги направиме сметките колку и дали е воопшто исплатливо. Јас мислам дека доколку Етериумот добие на цена тогаш за брзо време ќе си ја врати почетната инвестиција и после ќе има солидна заработка секој месец.

Патем, доколку некој знае како може да се среди ова со намалувањето на потрошувачката на струја на графичките а истовремено да се качи хашрејтот ако не ви е тешко објаснете. Јас пробував со разни програми (MSI Afterburner, Trixx и други ) ама никако не успеав да го одржам на подолг период. После некое време Claymore вади грешки и престануваат графичките да копаат.
1000 w на 0.09 центи доаѓа 64 евра ако оди нон стоп цел месец. (Струја за ладење не рачунаме)
50 евра нека се. 3000 ќе ги исплати за 6 години..
Ќе го продаде хардверот на старо (ако не прегори до тогаш) но сликата е таа..
Подобро со 3000 евра некое мало бизнисче или само усовршување да ги инвестира..

 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
1000 w на 0.09 центи доаѓа 64 евра ако оди нон стоп цел месец. (Струја за ладење не рачунаме)
50 евра нека се. 3000 ќе ги исплати за 6 години..
Ќе го продаде хардверот на старо (ако не прегори до тогаш) но сликата е таа..
Подобро со 3000 евра некое мало бизнисче или само усовршување да ги инвестира..

Vo megjuvreme za tie 6 god kojznae kolku pati ke se zgolemi zahtevnosta i so graficki ke izlezat za pola godina so trodupli hash.
Celata finta e so vladee globalno slepilo, pa ne moze da se prepoznae piramidalnata prevara pozadi ova. Samoto zgolemuvanje na zahtevnosta na kopanjeto e teska prevara i apla piramida.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom