Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 април 2014
Мислења
5.646
Поени од реакции
7.138
На која логика би се качила некоја нова од 0.01 на 2$?
Знак прашалник е дали ми се случило нештово, а и да се случи таа ќе биде 1 од 1000 и нема шанси ние обичните баксузи да ја погодиме.
Е сеа,главниот дел.
Има две групи на луѓе кои што купуваат крипто валути.
1.Оние кои што ја користат за она за што буквално е направена крипто валутата
2.Оние кој што купуваат и си ја чуваат и сонуват дека ќе се збогатат
Оние кои што припаѓаат на првата група,ќе си работат со биткоин,етериум т.е НАЈСИГУРНИТЕ варијанти.Си одврзуваат пари едноставно.
Оние кои што припаѓаат во втората група најчесто ќе купуваат од овие новиве по 0.01
За да качи цената треба да има НЕДОСТАТОК од новиве.За да се случи тоа,треба да има огромна побарувачка,што не гледам како би се направила.Затоа што побарувачката најголемиот дел се оние под бр 1, а како што рековме тие работат со сигурните беткоин и етериум.За да се направи толку јака побарувачка треба да има некој си тежок маркетинг, и да искористат некои со зголемување на цената за 300-400% или повеќе проценти.Друга логика како би му текнало на некој толку многу да инвестира во некоја од новиве не ми текнува.И најверојатно тоа ќе биде дубара, само ќе се начека некој кој што ќе профитира на грбот на другите.A може ние да бидиме тие ''другите'',тоа не се знае.
Затоа мислам дека е најпаметно овие од вторава група да вложуваат во етериум, кој мислам дека има простор да качува а и цената не е толку во облаци.

Ова е мое мислење кое можеби е и грешно,затоа што нeмам баш следено како многумина овде.
 
I

Igor.sv

Гостин
Пријателе без да разбираш некој работи немој да коментираш. Како прво јас кажав дека биткоин и етхереум се завршена работа за инвестирање кој искористи искористи.
Во првиот пост наведов дека најголема грешка ми беше што не вложив во биткоин со време сега е касно но тоа не значи дека не вложив во етхереум.
Пред една година купив етхереум по цена отрилика 7,3 $ сега е 310$ и заработив сума од пет цифри.
Е сега ти што очекуваш да заработиш на етхереум да купиш за 100$ и да чекаш цената да крени на 600$ за да заработиш уште 100$
Ако крени јас ке заработам многу повеќе пошто сум го купил на 7,3$ а ти со тие 100$ ништо нема да ти смени во животот. Математика и логика многу е едноставно. А за биткоин веќе да не прајме муабет или биткоин кеш.

Праша по која логика од 0.01 би се кренала на 2$ сега ке ми ти објаснам добро.
Како што кажав криптовалута не е само биткоин и етхереум и ако сте слушнале нешто за овие две валути тоа не значи дека сте експерти пошто буквално ништо не знајте во врска со нив.
All Cryptocurrencies.png
Немам време да се замарам но ке ти објаснам за тие со најголем раст.
Ethereum.png
Како што гледаш на сликата етхереум пред две години на 19 октомври 2015 година беше 0.49$ а денес е 310$
Да родолжиме и со други пошто ке кажите дека етхереум има добар тим во позадина итн.. Вервај ме многу добро знам дека има добар тим и сум благодарен на тој тим
Dash.png
Dash на 14 фебруари 2014 година беше 0.21 а денес е 461$
Понатаму.....
Neo.png
НЕО на 9 септември 2016 година беше 0.18 $ денес е 27 $
Понатаму......
Monero.png
Монеро на 14 јануари 2015 беше 0.25 $ денес е 132 $
Или како што рече со 1$ или 2$ да ти најдам и нешто такво...
Ubiq.png
Ubiq на 15 октомври 2015 беше 0.007 $ денес е 1,16 $
А вакви со 1$ и 2$ има стотици само немам време да ти ги барам јас тоа сам ке се потрудиш.

Извини ако со нешто те навредив немам ништо против тебе ама мислам дека ова денес ти беше поука за друг пат да си ги отвориш очите и некој со искуство ко ке ти дава информации искористи го тоа пошто на денешно време информацијата кошта пари јас ви споделив само 0,01% од тоа што го знам а некои на форумот почнаја да ме вреѓаат
Поздрав![DOUBLEPOST=1510554303][/DOUBLEPOST]Ако ги прочитавте мите први постови све имам напишано на наједноставен начин за да можат сите да разберат ама очигледно малку прочитале а уште помалку сватиле. Да ви биди едно јасно на сите што филозофирате и тресите глупости. Јас немам време да се расправам со вас и да ви турам со инка во главата, имам многу попаметни работи отколку да трпам некој преку мене да си ги лечи комплексите.
Иако не живејам во Македонија знам кај сум се родил и кај го поминав детството и затоа сакав да помогнам и да споделам информации и да ве научам како да заработите. Значи не бев себичен и сакав тоа да го споделам со вас. За возврат бев вреѓеан ме нарекоја будала, офца, не сум користел проверени информации и на крајот ке испадни дека сум лажов.
Да ви биди едно јасно од повеќето вас што се правите паметни мојата месечна плата е далеку поголема одколку вашата годишна заработка. Плус како што наведов имам заработено добри пари од тргување со криптовалути и тоа сакав да го споделам со вас и најискрено да ви помогнам со мали пари да заработите солидни пари.
Јас од ова немам никаков интерес дали од вас некој ке вложи или не. Само со ова губам драгоцено време трудејки се да ви објаснам некој работи кои неможите да ги сватите.
Живејам во една од најсовремените земју во светот и имам многу попаметни работи да правам во слободното време него да се расправам со вас.
Значи уште еднаш да појаснам дали некој од вас вложил или не тоа мене ништо не ми менува.
 

Attachments

Последно уредено од модератор:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Vo realnosta site piramidi riknale ke rikne i ova. Poso e globalen scam i ima mnogu nepismeni so ne videle i ne znaat da prepoznaat piramida krahot mozebi malce vremenski ke se prolongira ama sigurno e deka mnogumina debelo ke go popusat. Samoto kopanje i zgolemuvanje na zahtevnosta na kopanjeto so cel da se zgolemuva cenata e apsoluten kristalno jasen primer na piramidalna prevara, od kilometri daleku moze da se prepoznae. Najiteresno ke bide ako kriptoshitovite dobijat globalen ban i se okarakteriziraat kako terorist asset i sredstvo za perenje pari. za eden del filmot ke zavrsi.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
421
Поени од реакции
703
Пријателе без да разбираш некој работи немој да коментираш. Како прво јас кажав дека биткоин и етхереум се завршена работа за инвестирање кој искористи искористи.
Во првиот пост наведов дека најголема грешка ми беше што не вложив во биткоин со време сега е касно но тоа не значи дека не вложив во етхереум.
Пред една година купив етхереум по цена отрилика 7,3 $ сега е 310$ и заработив сума од пет цифри.
Е сега ти што очекуваш да заработиш на етхереум да купиш за 100$ и да чекаш цената да крени на 600$ за да заработиш уште 100$
Ако крени јас ке заработам многу повеќе пошто сум го купил на 7,3$ а ти со тие 100$ ништо нема да ти смени во животот. Математика и логика многу е едноставно. А за биткоин веќе да не прајме муабет или биткоин кеш.

Праша по која логика од 0.01 би се кренала на 2$ сега ке ми ти објаснам добро.
Како што кажав криптовалута не е само биткоин и етхереум и ако сте слушнале нешто за овие две валути тоа не значи дека сте експерти пошто буквално ништо не знајте во врска со нив.
Прегледај го приврзокот 180231
Немам време да се замарам но ке ти објаснам за тие со најголем раст.
Прегледај го приврзокот 180232
Како што гледаш на сликата етхереум пред две години на 19 октомври 2015 година беше 0.49$ а денес е 310$
Да родолжиме и со други пошто ке кажите дека етхереум има добар тим во позадина итн.. Вервај ме многу добро знам дека има добар тим и сум благодарен на тој тим
Прегледај го приврзокот 180233
Dash на 14 фебруари 2014 година беше 0.21 а денес е 461$
Понатаму.....
Прегледај го приврзокот 180234
НЕО на 9 септември 2016 година беше 0.18 $ денес е 27 $
Понатаму......
Прегледај го приврзокот 180235
Монеро на 14 јануари 2015 беше 0.25 $ денес е 132 $
Или како што рече со 1$ или 2$ да ти најдам и нешто такво...
Прегледај го приврзокот 180236
Ubiq на 15 октомври 2015 беше 0.007 $ денес е 1,16 $
А вакви со 1$ и 2$ има стотици само немам време да ти ги барам јас тоа сам ке се потрудиш.

Извини ако со нешто те навредив немам ништо против тебе ама мислам дека ова денес ти беше поука за друг пат да си ги отвориш очите и некој со искуство ко ке ти дава информации искористи го тоа пошто на денешно време информацијата кошта пари јас ви споделив само 0,01% од тоа што го знам а некои на форумот почнаја да ме вреѓаат
Поздрав![DOUBLEPOST=1510554303][/DOUBLEPOST]Ако ги прочитавте мите први постови све имам напишано на наједноставен начин за да можат сите да разберат ама очигледно малку прочитале а уште помалку сватиле. Да ви биди едно јасно на сите што филозофирате и тресите глупости. Јас немам време да се расправам со вас и да ви турам со инка во главата, имам многу попаметни работи отколку да трпам некој преку мене да си ги лечи комплексите.
Иако не живејам во Македонија знам кај сум се родил и кај го поминав детството и затоа сакав да помогнам и да споделам информации и да ве научам како да заработите. Значи не бев себичен и сакав тоа да го споделам со вас. За возврат бев вреѓеан ме нарекоја будала, офца, не сум користел проверени информации и на крајот ке испадни дека сум лажов.
Да ви биди едно јасно од повеќето вас што се правите паметни мојата месечна плата е далеку поголема одколку вашата годишна заработка. Плус како што наведов имам заработено добри пари од тргување со криптовалути и тоа сакав да го споделам со вас и најискрено да ви помогнам со мали пари да заработите солидни пари.
Јас од ова немам никаков интерес дали од вас некој ке вложи или не. Само со ова губам драгоцено време трудејки се да ви објаснам некој работи кои неможите да ги сватите.
Живејам во една од најсовремените земју во светот и имам многу попаметни работи да правам во слободното време него да се расправам со вас.
Значи уште еднаш да појаснам дали некој од вас вложил или не тоа мене ништо не ми менува.
Другар батали ги не се расправај, само те провоцират џабе. Сакав да те прашам дали е можно да се купи некоја нова валута со USD а не со размена на валути? Пример имам картица со долари, конкретно payoneer, сакам да инвестирам дел од сумата во крипто валута шо не е биткоин ни етереум. Извини ако е глупо прашањето сум немал искуство со ова.
фала
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
306
Поени од реакции
404
Кажете од каде можам да купам "нешто" да депозирам со Paypal ili bank transfer. Поздрав
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Igor.sv , можеш да дадеш кратко мислење за ова што се случи викендов меѓу BTC и BCH ?
Немам никакво искуство со криптовалути, нешто само се зачитав деновиве по разни форуми.. Го спомнуваш неколку пати BCH, дали веруваш во него? некако од тоа што го прочитав, повеќе ми делува дека тоа било само некое моментално пумпање на BCH, блокада на BTC највеќе поради очекување на miners што ќе се случи, и од денес најверојатно продолжува растот на BTC, а BCH е скоро без светла иднина за долгорочно инвестирање, останува само за шпекуланти и трговци на дневна база
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.152
Пред неполн месец на мој близок пријател му правев машина за копање со 6 графички. Сакаше да копа Етериум и тоа и му направив. Сега засега за околу 3 недели гледам има профит некаде околу 100 долари така да мислам дека може добро да му се одвива работата ако така продолжи. Она што ме интересира е кога ќе одлучи на пример после некое време да ги продаде тие Етериуми што ги ископал и да си добие пари за нив како да го направиме тоа? Читав низ форуми и доста луѓе предлагаат Етериумите да се продадат и со нив да се купи Биткоини, па после некое време тие Биткоини да се продадат и за нив да се повлече кеш пари на картичка или сметка. Дали некој може подетално да ми го објасни овој процес и како би се одвивала целата таа операција? Која е најверодостојна веб страна за таа намена која без проблем би му ги исплатила парите овде во Македонија? Читав доста за Coinbase, многумина ја фалат но многумина и велат дека не е добра и често се случувало да ти ги открадат криптовалутите ( не знам колку е ова точно ). Проблемот е што оваа страна не ја поддржува Македонија во земјите каде што може да се прават трансакции со крипто валути.

Секоја помош ми е добредојдена, благодарам однапред!
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Пред неполн месец на мој близок пријател му правев машина за копање со 6 графички. Сакаше да копа Етериум и тоа и му направив. Сега засега за околу 3 недели гледам има профит некаде околу 100 долари така да мислам дека може добро да му се одвива работата ако така продолжи. Она што ме интересира е кога ќе одлучи на пример после некое време да ги продаде тие Етериуми што ги ископал и да си добие пари за нив како да го направиме тоа? Читав низ форуми и доста луѓе предлагаат Етериумите да се продадат и со нив да се купи Биткоини, па после некое време тие Биткоини да се продадат и за нив да се повлече кеш пари на картичка или сметка. Дали некој може подетално да ми го објасни овој процес и како би се одвивала целата таа операција? Која е најверодостојна веб страна за таа намена која без проблем би му ги исплатила парите овде во Македонија? Читав доста за Coinbase, многумина ја фалат но многумина и велат дека не е добра и често се случувало да ти ги открадат криптовалутите ( не знам колку е ова точно ). Проблемот е што оваа страна не ја поддржува Македонија во земјите каде што може да се прават трансакции со крипто валути.

Секоја помош ми е добредојдена, благодарам однапред!
Која е цената на тие 6 графички? 100 долари на одбиени трошоци за струја?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.646
Поени од реакции
7.138
@Igor.sv
Не знам како се навреди од мојот пост?И со кој дел конкретно те навредив.Пишав мое размислување,на кое што можеш да ми објасниш поради која причина би се качиле.Јас знам дека голем број од новиве качуваат за 200% или 2000% само те прашувам што би донело за новите да ја зголемат цената за толкав процент.Не правиме муабет за некои кои излегле во 2015 и кои е веќе касно да инвестираш,туку за овие што излегуваат сега моментално.Што би понудиле повеќе од другиве за да ја качуваат цената.Ова не е реплика за да те нервирам туку е прашање кое очекувам да ми го одговориш.
 
I

Igor.sv

Гостин
Другар батали ги не се расправај, само те провоцират џабе. Сакав да те прашам дали е можно да се купи некоја нова валута со USD а не со размена на валути? Пример имам картица со долари, конкретно payoneer, сакам да инвестирам дел од сумата во крипто валута шо не е биткоин ни етереум. Извини ако е глупо прашањето сум немал искуство со ова.
фала
Не е глупо прашањето тоа и имав намера да го објаснам во наредна прилика пошто тргувањето со валути не е така едноставно.
Некои валути можиш да ги купиш со долари но на повеќето само со биткоини и етхереум тие држат моментално монопол и затоа цената им е толку висока и мислам дека тоа ке се промени во иднина но тоа е само мое мислење не мора да значи дека е така.
За биткоин и етхереум и сите други останати треба да имате Wallet (новчаник) тоа е апликација за на смарт телефон и за компјутер и преку овластени страници или меѓу размена на луѓе трговија и слично депонирате валути на вашиот новчаник Wallet. После тоа трансакциите се многу лесни само со скенирање на QR code преку смарт телефон или внесување на адреса на друг новчаник (тоа ти е како банкарска сметка можи да префрлате и добивате средства)
Ке објаснам понатаму како се користи и за безбедноста.
 
I

Igor.sv

Гостин
Кажете од каде можам да купам "нешто" да депозирам со Paypal ili bank transfer. Поздрав
Ке објаснам све понатаму во детали затоа немојте да купувате све и сешто постои голем ризик и лажни веб сајтови
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
306
Поени од реакции
404
Имам сега за сега само bitcoin малку 1,7 BTC (за црни денови), Не сум купувал ништо па сакам да земам сега за сега нешто друго
 
I

Igor.sv

Гостин
Igor.sv , можеш да дадеш кратко мислење за ова што се случи викендов меѓу BTC и BCH ?
Немам никакво искуство со криптовалути, нешто само се зачитав деновиве по разни форуми.. Го спомнуваш неколку пати BCH, дали веруваш во него? некако од тоа што го прочитав, повеќе ми делува дека тоа било само некое моментално пумпање на BCH, блокада на BTC највеќе поради очекување на miners што ќе се случи, и од денес најверојатно продолжува растот на BTC, а BCH е скоро без светла иднина за долгорочно инвестирање, останува само за шпекуланти и трговци на дневна база
Моментално се случува Bitcoin hard fork и може да се случи да дојди до нов блок ланец (blockchain) односно блокмрежата се зголемува од 1MB на 2MB и со тоа можи да дојди до нова криптовалута Bitcoin x2. Моментално повеќето што имаат биткоини ги заменуваат со биткоин кеш и зато него му расти цената а на биткоин паѓа. тоа ке се расчисти после 16 овој месец и ке видиме што ке биди.
Исто така од платформата која што ја користам за трејдинг добив порака дека ке бидат затворени договорите со биткоин од 8 до 16 ноември ради сигурност на клиентите. Ке ви ја пренесам во целост тоа е на шведски но можи да ја преведите со Translate.


Viktig hard fork väntas uppstå för bitcoin
Hej Igor,

En mycket viktig hard fork väntas vara på väg för bitcoin någon gång under de närmaste veckorna och vi vill göra dig uppmärksam på vad det innebär för dina positioner.
Så ser situationen ut för bitcoin
Hittills i år har två hårda gafflar bildats i blockkedjan för bitcoin och det finns nu förslag på ytterligare en gaffel. Den nya gaffeln kan leda till att en ny blockkedja och en ny kryptovaluta uppstår: bitcoin2x (B2x). Bitcoin2x kommer att aktivera den andra delen av Segregated Witness-protokollet, vilket innebär att storleken på blockkedjan kommer att öka från 1 MB till 2 MB.

Bitcoin2x är tänkt att ersätta bitcoin. I nuläget råder det dock oenighet bland bitcoin-användarna om vilken valuta som ska leva vidare efter SegWit2x-gaffeln. Möjligheten finns därför att båda blockkedjorna och valutorna kommer att samexistera, eller att bitcoin2x accepteras av majoriteten av användarna och döps om till ”bitcoin”.

Den hårda gaffeln kommer att bildas så snart blocket 494,784 minas, vilket väntas ske den 16 november. Detta kan dock ändras och möjligheten finns att gaffeln uppstår tidigare, försenas eller inte uppstår överhuvudtaget.

Vi vill göra dig uppmärksam på att all bitcoin-handel sannolikt kommer att stoppas tillfälligt under en längre period både före och efter gaffeln. Från och med den 8 november och fram till efter att gaffeln bildats kommer vi inte heller att acceptera ordrar att öppna nya korta positioner.
Hur påverkar detta mina positioner?
Om du har en öppen position i bitcoin vid tidpunkten för delningen (förväntad den 16 november) och det mycket riktigt blir en hard fork, kommer vi att boka en ny position i bitcoin2x åt dig med ett öppningspris på 0. Vi kan också välja att istället göra en kontantjustering på ditt konto.

Till en början kan det hända att vi värderar dina positioner till 0, men så snart det finns ett värde på större börser kommer detta att återspeglas på dina positioner. Kunder som har korta positioner riskerar att få löpande förluster på sina nya bitcoin2x‑positioner.
Kort position
Lång position
Om det blir en hard fork och du har en kort position i bitcoin öppen, till exempel 3 kontrakt (eller 300 $ per punkt) när det sker, bokar vi en ny kort position till ditt konto på 3 kontrakt (eller 300 $ per punkt) i bitcoin2x till priset av 0.

Om bitcoin2x exempelvis värderas till 2 $ per mynt får du en löpande förlust på 600 $ på din bitcoin2x-position. Om det blir en hard fork och du har en lång position i bitcoin öppen, till exempel 1 kontrakt (eller 100 $ per punkt) när det sker, bokar vi en ny lång position till ditt konto på 1 kontrakt (eller 100 $ per punkt) i bitcoin2x till priset av 0.

Om bitcoin2x exempelvis värderas till 2 $ per mynt får du en löpande vinst på 200 $ på din bitcoin2x-position.
Kontrollera att du känner dig bekväm med storleken på dina bitcoin-positioner och att du har tillräckligt med pengar på ditt konto för att täcka dessa positioner om volatiliteten skulle öka.
Mer information om gafflar i blockkedjor
Mer information om bitcoin forks och vår policy för gafflar i blockkedjor hittar du här.
Vi hjälper gärna till
Om du har frågor eller behöver hjälp med ditt konto finns vår svensktalande kundservice tillgänglig måndag till fredag kl. 9–18. Engelsktalande kundservice finns tillgänglig dygnet runt från kl. 9 på söndagar till kl. 23 på fredagar samt kl. 10–18 på lördagar.

Vänliga hälsningar[DOUBLEPOST=1510591265][/DOUBLEPOST]
Имам сега за сега само bitcoin малку 1,7 BTC (за црни денови), Не сум купувал ништо па сакам да земам сега за сега нешто друго
Ако имаш 1,7 биткоини тогаш најмал проблем е да инвестираш мали пари во нешто друго. Што е најдобро ке разработиме на темата. Како почеток ја постирав универза зошто во неја имам инвестирано и е доста атрактивна моментално, а за сите кои неможат да си дозволат да вложат средства универза дава 50УТН гратис. Но доаѓаат многу поголеми со поголема преспектива и со удел на најмокните луге и компании на светот
 
Последно уредено од модератор:

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
306
Поени од реакции
404
Депозирав на coinbase, a повеќето сајтови имаш да депозирас пари со BTC, а јас не сакам да ги трошам нив.
 
I

Igor.sv

Гостин
@Igor.sv
Не знам како се навреди од мојот пост?И со кој дел конкретно те навредив.Пишав мое размислување,на кое што можеш да ми објасниш поради која причина би се качиле.Јас знам дека голем број од новиве качуваат за 200% или 2000% само те прашувам што би донело за новите да ја зголемат цената за толкав процент.Не правиме муабет за некои кои излегле во 2015 и кои е веќе касно да инвестираш,туку за овие што излегуваат сега моментално.Што би понудиле повеќе од другиве за да ја качуваат цената.Ова не е реплика за да те нервирам туку е прашање кое очекувам да ми го одговориш.
Не се навредив од твоето мислење тоа што го напишав не се однесуваше на тебе така да немој да ми замериш едноставно во контекст на одговорот за тебе ги наведов и другите работи.

Како што кажав криптовалутата е платежно средство и тоа се користи наголемо во светот. Ако кај нас во Македонија тоа е научна фантастика не значи дека и во остатокот од светот е исто.
Секоја криптовалута си има своја бранша тим и инвеститори што стојата зад неја (над некои стојат едни од најмокните луге на светот и тие нас ни требаат )
Колку повеке се користи криптовалутата толку повеке му се зголемува цената. Ке ти објаснам пример од прва рака т.е од мене: ако вршам трансакција со биткоини ми треба 15 до 60 мин со етхерум е малку побрзо но има мнугу повеќе валути кои што трансакцијата е 1 секунда и тие се користат наголемо и се атрактивни помеѓу корисниците. Колку повеке има дневен обрт на трансакции толку повеке им се зголемува цената и има нови корисници.
Покушавам наједноставно да објаснам. Ке земам пример на денешен ден пред една година Cryptocurrency Market беше 13,000,000,000 $ а денес после една година е 202,000,000,000 $
и јас гарантирам дека почетокот на новата 2018 а моши и пред нова година Cryptocurrency Market ке достигни 300,000,000,000 $
Сите тие пари не се инвестират во биткоин и етхереум голем дел одат во нови криптовалути. Можам да ти потврдам дека 95% од новите крипто валути се срање или со не толку голема перспектива. Јас вложувам во тие останатите 5%. Многу е тешко да пратиш и одзема многу време поради тоа што има многу лажни информации и дури да провериш која е валидна си изгубил доста драгоцено време.
Тоа сакам да го споделам и со малку срека а паметно инвестирање можете да заработите добри пари. Секогаш има ризик и никогаш не знајме што ке биди утре можда да почни трета светска војна и се да оди по вода. Затоа неколку пати напоменав се вложува малку пари на повеќе места и на нешто да изгубиш на останатите ке добиеш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom