Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 април 2014
Мислења
5.661
Поени од реакции
7.169
@valvoline
Имам другар кој што купи 3 биткоини на 600-700 долари и ги продаде на 4800.
Еве кажи ми како ќе го јаде стапот со тие 10 000евра профит?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
@valvoline
Имам другар кој што купи 3 биткоини на 600-700 долари и ги продаде на 4800.
Еве кажи ми како ќе го јаде стапот со тие 10 000евра профит?
rekla kazala. holderi ima mnogu malku i toa se obicno lopovite so ja izmislile prevarata, se se daily traderi, i da e taka negova sreka so piramidata ne roknala vo momentot koga kupil i cuval. Zatoa ko so kazav nekoj drug sigurno ke go krka.
Osven cista spekulacija nitu edna kriptovaluta nema realna podloga za bilokakva vrednost osven 0. Ako utre globalno se zabrani kriptomarketot poso e teska prevara site vo momentot so drzat ke ostanat so prstot vo usta.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.308
Поени од реакции
16.544
... не си запознат, а сакаш да споделиш?... нели е забрането кај нас со закон користење на виртуелна валута биткоин? според Законот за платен промет и Закон за девизно работење, плаќање, користење на виртуелната валута кај нас е казнливо со 5 години затвор и парична казна од 5 000- 10 000 евра, некои држави ги применуваат, во наша околина Љубљана дури има банкомат за криптовалута, во Србија како кај нас е забрането, а сепак некој го применува...како и да е, штом со закон се коси треба со резерва да се залетуваме! :toe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.793
Поени од реакции
16.726
... не си запознат, а сакаш да споделиш?... нели е забрането кај нас со закон користење на виртуелна валута биткоин? според Законот за платен промет и Закон за девизно работење, плаќање, користење на виртуелната валута кај нас е казнливо со 5 години затвор и парична казна од 5 000- 10 000 евра, некои држави ги применуваат, во наша околина Љубљана дури има банкомат за криптовалута, во Србија како кај нас е забрането, а сепак некој го применува...како и да е, штом со закон се коси треба со резерва да се залетуваме! :toe:
Како заклучи ти дека 1биткоин е еднаков на 18558денари, ова беше некогаш, денес 1биткоин=334498.545 денари, пред некој ден беше мн повеќе.
Од УЈП може да ти се фатат, познавам неколкумина кои тргуваат и копаат криптовалути, па ниту еден нема досега проблем.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
101
Како заклучи ти дека 1биткоин е еднаков на 18558денари, ова беше некогаш, денес 1биткоин=334498.545 денари, пред некој ден беше мн повеќе.
Од УЈП може да ти се фатат, познавам неколкумина кои тргуваат и копаат криптовалути, па ниту еден нема досега проблем.
Тоа е затоа што ние сме 100 години наназад со технолошкиот развој. Ако УЈП ја имаа таа технологија, ќе има проблеми.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.793
Поени од реакции
16.726
Тоа е затоа што ние сме 100 години наназад со технолошкиот развој. Ако УЈП ја имаа таа технологија, ќе има проблеми.
Која технологија, еве ги со оне коин одат до полска и германија и увезуваат коли, не ги продаваат за пари туку за кола, после ја шитка тука во мкд, слична приказна беше и пријател мој со каирос планет, отиде во Бугарија, донесе 2 коли и си ги изваде парите.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
101
Која технологија, еве ги со оне коин одат до полска и германија и увезуваат коли, не ги продаваат за пари туку за кола, после ја шитка тука во мкд, слична приказна беше и пријател мој со каирос планет, отиде во Бугарија, донесе 2 коли и си ги изваде парите.
Тоа ти кажувам, немаат ништо со што можат да „ја следат“ секоја ваква ситуација кај нас (освен ако не те пријави некој).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.793
Поени од реакции
16.726
Здраво на сите!


Отворив нова тема ако има иста или слична нека корегираат модераторите.

Како и да е сакам да го споделам моето искуство со криптовалути и да помогнам да расчистиме некои дилеми а и да ви дадам совет како да заработите. Веке подолго време живејам во Шведска така да начинот на купување и продавање криптовалути е многу полесен и поедноставен тука него во Македонија но тоа не значи дека и кај нас неможи да се тргува со криптовалути.
Кога ке се кажи криптовалута сите помислуваат на Bitcoin нормално најатрактивна валута и со најголема вредност.
Прво ке почнам со мојата најголема грешка што не вложив во Bitcoin кога прв пат слушнав и беше отприлика 10$ и се осеќам како идиот пошто ги имав сите информации на располагање а сепак поверував на шпекулациите од банките дека Bitcoin е премногу ризична влута и дека се користи за креминал залудно е да инвестирате во биткоинти и можи да изгубите многу пари итн... После тоа мој колега швеѓанец ме убедуваше да купам кога беше околу 100$ не послушав и сега пред некој ден стигна до максимално ниво преку 7700$.

Нема многу да се задржам на Bitcoin само сакам да објаснам некој работи. Пред се криптовалутата е иднината на човештвото тие што се повозрасни како мене ;) се сеќаваат кога се зборуваше дека кешот ке се укини и како платежно средство ке се користат кредитни и дебитни картички, интернет трансакции плаќање со мобилни телефон итн... Знам сето тоа звучеше како научна фантастика но тоа денес е реалност барем во поголем број земји низ светот. Како што кажав живејам во Шведска и многу ретко се користи кеш и за брзо време највероватно ке се укини кешот барем во поразвиените земји. Е сега истото е и со криптовалутите иако звучи како научна фантастика но тоа е иднината во наредните 50 или 100 години додека не се измисли нешто ново и највероватно криптовалутата ке биди замена за кеш.

Никој нека не ве лажи дека ке изгубите пари само треба паметно да се вложи и има шанса да станете милионери за неколку години нормално има шанса и да изгубите ако непромислено вложувате во све и сешто и ако не сте стрпливи и продавате во погрешно време.

Затоа сакам да отвориме нова тема и да го споделам со вас моето искуство и знаење нормално и јас можи да научам нешто од вас. Јас не сум експерт и ова што го кажувам не мора да значи дека е 100% точно само јас ке бидам искрен и ке ви кажам и докажам во што вложувам јас и моите пријатели кои се пшодолго време во ова и можам да кажам дека се експерти спрема нивните заработки а тие се со цифри од 100000$.......

Да не замарам со вовед и да преминам на главното. Значи како што кажав ако слушните криптовалута тоа не е само Bitcoin има многу други валути кои што се вредни за инвестирање.

За мене Bitcoin е завршена работа и е касно за инвестирање. Моментално имам околу 1000$ во биткоинти на мојот Bitcoint Wallet и околу 800$ Ethereum но тие ги користам како средство за купување на други валути и секој месец вложувам од 300$ до 500$ и не продавам само купувам.
Да појаснам зошто:
Bitcoint пред да излези во употреба беше 0.3$ одприлика сега е достигна максимално ниво преку 7700$ и можам да кажам дека до крајот на годината и почетокот на 2018 ке биди преку 10000$ арно ама можи и да падни или да се раздели на Bitcoint x2 како што во моментот може да се случи Bitcoint fork и кој прати може да види дека Bitcoint паѓа а Bitcoint Cash достигна цена од 1900 $ за во овие два три дена. Што ке биди ке видиме после 16 ноември и не би сакал да губам време во детали за Bitcoint.

Ethereum е доста стабилен и добар конкурент на Bitcoint и има можност да го замини во наредните неколку години пошто има постабилна мрежа (blockchain) и побрзи трансакции. Кога излезе во употреба се движеше од 0,5$ до 1$ и достигна максимум од околу 400$ а сега се движи на стабилно ниво од 300@ до 320$
Можам да гарантирам дека Ethereum ке достигни 1000$ за брзо време можда и почетокот на 2018 година.
Како што кажав касно е за Bitcoint па и за Ethereum освен за тие што имаат многу пари и сакат да вложат во стабилна валута како Ethereum.
Зошто? Сето ова ке го објаснам со лично искуство.
Почнав да купувам биткоинти кога цената беше 4000$ заработив нешто малку но за кратко се префрлив на трејдиг со биткоинт и заработувам дневно од 50$ до 200$ зошто биткоинтот е нестабилен како што крева така и паѓа (по некогаш и губам) али за трејдинг ву друга прилика сега не ми е поентата на тоа.

Да појаснам како се движи маркетот на криптовалути (Cryptocurrency Market Capitalizations)
Моментално:

Market Cap: $202,296,824,755 24h Vol: $14,624,942,973

Bitcoint Dominance: 52.4% $106,062,539,924 $6360

Ethereum Dominance: 15% $30,328,791,291 $317


Да видиме како се движеше годините уназад:


Total Market Capitalization

2013 Мај 1,200,000,000 $

2015 Мај 3,800,000,000 $

2017 Мај 40,000,000,000 $

2017 Септември 163,000,000,000 $

2017 Ноември 202,000,000,000 $

2018 повеке од 300,000,000,000 $

Ова се страшни цифри ако знаеме дека буџетот на Македонија на годишно ниво за 2016 е одприлика околу 217,000,000,000 ден или 4,000,000,000 $ а исто и толку имаме и расходи J (не ми замерувајте ако грешам во цифрите само сакам да ја доловам реалноста) http://www.mkbudget.org

Моментално популацијата во светот е 7,6 милијарди жители а во криптовалута имаат инвестирано само 0,5% од кои голем дел се фирми, брокери, бизнисмени кои располагаат со милијарди итн... а многу мал дел обични граѓани како што сме ние.

Заборавете на сите шпекулации и дезинформации кои доаѓаат од банките (нормално нив му жежи под нозе и губат многу пари и немаат контрола на капиталот) арно ама реалноста кажува нешто друго.

Да напрабиме проста математика:

Моментално Market Cap: $202,296,824,755 со 0.5% популација кои имаат инвестирано (да не заборавиме многу мал дел обични граѓани) како што реков иднината е во криптовалутата и нема бегање од тоа барем во наредните 50 години.

Што ке биди кога 30% од популацијата ке користат криптовалути а тогаш ке бидат многу повеќе од 7,6 милијарди зители на планетата

Најмалку 12,000,000,000,000 $ до 100,000,000,000,000 $ не знам како се изговараат овие цифри J али ако биткоинот ја задржи атрактивноста како сега тоа е реално да достигни еден биткоин 500,000 $ !!!!!!!!


Годините уназад до 2017 биткоинтот држеше 80% сега е 52,4% и е во тренд на паѓање иако цената му се зголемува пошто сепак капацитетот на маркетот расти а биткоинтон е застапен со 52,4% моментално.

Како што наведов погоре ако гледате на интернет ке слушните дека биткоинтот ке достигни до 500,000 $ да тоа е можно ама и можда не е. Пошто засега Bitcoint и Ethereum држат монопол и ако сакате да купите други криптовалути морате да ги купите со нив. Занчи ако се остани како што е тоа ке биди реалност Bitcoint да достигни 500,000 $ а Ethereum да биди приближно или да го замини.

А што ако некоја друга криптовалута го замини! Моментално има 1276 криптовалути и секој ден излегва нова со подобра перспектива и атрактивност (нормално со мал капацитет ама немојте да заборавите дека биткоинот беше 0,3 $)

Затоа заборавете на Bitcoint и Ethereum тие се атрактивни и можи да заработите само со многу пари а со многу пари сте изложени на ризик да изгубите.

Немој некој да ми замери знам дека кај нас во Македонија не е све сјајно но ке земам пример со некој како мене што живее во ЕУ со повисок стандард, само сакам да појаснам како стојат работите.

Ако вложам во биткоинти за 10,000 $ по моментална цена која е на пазарот еве ке земиме пример отприлика 6300$ како што е сега. Значи ке имам 1,58 BTC (Bitcoint) Ако биткоинтот во иднина пример 2019 година стигни цена од 20,000$ јас ке имам 31,600$ или заработка од 25,300 $. Во ред и за Шведска не се малку 25,000$ али треба да волжам и ризикувам многу пари а не сум сигурен дека тоа ке биди така и можам да изгубам голем дел од парите што сум ги вложил.

Да се вратиме назад во 2003 година кога биткоинот уште не беше излезен на пазар а можеше да се купи за цена од 0,3$

Пример да купев биткоинти за 100$ по цена од 0,3$ тоа се 333 BTC и да ги продадев пред некој ден кога биткоинтот достигна максимална цена одприлика 7700$

333 BTC х 7700$ = 2,564,100$ и животот среден (y)

Затоа заборавете на Bitcoint и Ethereum има многу други крипто валути со голем потенцијал на кои можете да заработите милиони и тоа со мали инвестиции кој можи секој да си ги дозволи па дури и во Македонија.

Да појасниме една работа најпаметно е да се вложи во крипто валути пред да излезат на пазар или Live on Cryptocurrency Market!!!!!

Како што реков ке споделам секоја информација што ја имам и ке ви кажам во што инвестирам и ке ви образложам со примери зошто инвестирам. Како што реков никој неможи да биди 100% сигурен секогаш има ризик и затоа се инвестира на повеке криптовалути со малку пари или кој колку што можи да си дозволи.

Само ве молам немојте со нереални мислења и солење на памет без да имате валидни информации. Не сум економски експерт, се уште не сум милионер по моја грешка али неколку мои другари и пријатели веќе се милионери. Ке се потрудам да најдам време да одговорам на секое ваше прашање (само за тие кои што се примерни без глупости и рекла казала)


Не сум сигурен како ќе се развива Bitcoin Cash, можеби во моментов е попаметно да се инвестира во него, отколку во класичен биткоин, етерeум исто е добра опција и мислам дека ќе биде многу стабилен со оглед на тоа што инвестираше во него и мајкрософт, обично такви компании не си играат на лизгав терен.
Одамна се канам да купам етереум, али најмногу ме мачи што сум многу со обврски и немам време да ги следам берзите, ако имаш некој совет за апликација на телефон од која може риал тајм да се следи дај насоки, оти ако почне да чкрипи може да треба и побрза реакција.
One Coin пак ми изгледа на превара, али се надевам дека грешам, многумина од мкд се залетаа во него, познавам луѓе што направија по 20тина илјади евра, али некако ми е многу матен.[DOUBLEPOST=1510523224][/DOUBLEPOST]
Тоа ти кажувам, немаат ништо со што можат да „ја следат“ секоја ваква ситуација кај нас (освен ако не те пријави некој).
И да те пријави од каде докази?
Операторот не може да ме ограничи, ако заработувам добро ќе си дигнам впн и приватен прокси и пак ќе излезам низ фајарволот, така да не гледам како може да те ограничат.
Кога ќе дојде за продавање може да излезеш надвор, продај ги вака за возило и тоа е тоа, од каде што го купуваш може да се договорите што да пишува на купопродажен договор.
 
T

Terroir

Гостин
Која технологија, еве ги со оне коин одат до полска и германија и увезуваат коли, не ги продаваат за пари туку за кола, после ја шитка тука во мкд, слична приказна беше и пријател мој со каирос планет, отиде во Бугарија, донесе 2 коли и си ги изваде парите.
Onecoin е една голема превара и чисто се сомневам дека некој успеал да земе пари од таму
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.793
Поени од реакции
16.726
Onecoin е една голема превара и чисто се сомневам дека некој успеал да земе пари од таму
Јас познавам човек што зеде, беше до Полска и купи 6 возила, сега ги продава тука, а кеш не можеше да извади.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.308
Поени од реакции
16.544
Како заклучи ти дека 1биткоин е еднаков на 18558денари, ова беше некогаш, денес 1биткоин=334498.545 денари, пред некој ден беше мн повеќе.
Од УЈП може да ти се фатат, познавам неколкумина кои тргуваат и копаат криптовалути, па ниту еден нема досега проблем.
... јас не реков ништо, само постирав пример, а според графикот се гледа годината нели? :pipi:
напоменав дека моментално има забрана - ЗАКОНСКА за користење на таква виртуелна валута, но законски нели многу работи се забранети па луѓето ги прекршуваат, некој дури велат „Законите се донесуваат да се прекршуваат“, така и тука во нашиот регион има универзитети (Никозија во Кипар) кои дозволуваат плаќање школарина со таква валута, Словенија го има најголемиот светски Биткоин маркет Битстамп, во Македонија се одржал првиот биткоин настан на кој Андреј Шевченко и Митко Цабевски од Ambio.me и Александар Тасев од Акота, ги презентирале предностите на дигиталната валута... итн :)
 
T

Terroir

Гостин
Јас познавам човек што зеде, беше до Полска и купи 6 возила, сега ги продава тука, а кеш не можеше да извади.
Тоа може да се случило единствено ако се нашол некој уште поголема будала од него да даде 6 возила во замена за онекоин-ите :D
А голема веројатноста и дека си дал пари за возилата да прави бизнис, а да не го зафркаваат дека му пропаднале парите на онекоин кажува дека со нив ги купил..

Onecoin беше класична превара (како и каирос) на чие чело стоеше Бугарка, значи никаков блокчејн и копање што не е случај со криптовалутиве
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.793
Поени од реакции
16.726
Тоа може да се случило единствено ако се нашол некој уште поголема будала од него да даде 6 возила во замена за онекоин-ите :D
А голема веројатноста и дека си дал пари за возилата да прави бизнис, а да не го зафркаваат дека му пропаднале парите на онекоин кажува дека со нив ги купил..

Onecoin беше класична превара (како и каирос) на чие чело стоеше Бугарка, значи никаков блокчејн и копање што е случај со криптовалутиве
Не се од еден човек 6те возила, од повеќе души, знам долго се договараше со нив, ги најде во некоја група на фб, е сега дали се побудали или и тие одма ги свртиле не знам, мене ми нудеа да влезам во тоа, али не ми изгледаше баш најпаметна опција и го избегнав.
Етереум е далеку подобра опција, обично кога корпорации инвестираат во некоја работа мислам дека сигурноста би требало да е поголема.
 
T

Terroir

Гостин
Етереум е далеку подобра опција, обично кога корпорации инвестираат во некоја работа мислам дека сигурноста би требало да е поголема.
Со етереум до пред некое време се вадеа солидни суми ако имаш опрема од неколку илјади евра, сега гледам отежнато е копањето и заработувачката скоро упола

А тргувањето е сосема друга (повеќе ризична) работа според мене
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Ова е коцка. Особено тие новите крипто валути што ги штанцаат што ги купуваш по 0.001 цент. Тоа е буквално коцка.
Пирамидален систем. Заработуваат тие што го организираат тој систем, тие што препродаваат (5-15% земаат од трансакција!!!)... сите други се овци за стрижење..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom