Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Не е исплатливо да започнуваш со mining. И јас сакав да навлезам посериозно ама се предомислив и моментално копам само со гејминг пц.

Цени на хардвер се 100% поскапи од пред 7 месеци и би можел да си вратиш инвестиција од 1.5 до 2 години. И да си задоволен со тој повраток на средства треба да знаеш и дека етерум завршува со копање за едно 6 месеци.
 
Член од
28 мај 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Овој polygon го пуштија на coinbase пред 3 недели или така нешто, демек нова валута достапна ова она, викам марш бе кој ти купува ова (0.25-0.3 така нешто беше) во последниве 3 дена рипна на скоро евро :facepalm:

Нов сум во ова имам уште многу за учење, ама изгледа ќе треба да најдам и некоја друга платформа освен coinbase, зашто на неа има може да кажам лимитиран избор на коини
TrustWallet, PancakeSwap
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Здраво на сите, сакам да ве замолам да ми кажете дали има активни теми на форумов за Онлајн работа? Поздрав до сите
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дали после одреден период автоматски ве одјавува од мобилната апликација на Binance?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Зафатен сум периодов и немам баш време да направам детално истражување до каде се стигнати, али од тие што сум ги гледал на техничко ниво ми се допаѓаат:
Avalanche (AVAX)
Cardano (ADA)
Solana
Theta
Origin Protocol OGN
Chainlink
Luna
OMG Network (OMG)
Pirate Chain ARRR
Algorand
MATIC (polygon)

Овие сум ги разгледувал уште на почеток на годината и ми изгледаат дека имаат солидни тимови и технологија. Иако не секогаш значи дека добра технологија ќе има и солиден раст.

Сепак за тие што играте со поголеми суми внимателно до крај на месецов, да видиме што се ќе биде афектирано со новите закони во САД.
Само што купив Кардано, а имав веќе инвестирано и во Солана. Не планирам да купувам и други, меѓутоа ако почнат да растат убаво овие, ќе инвестирам повторно следниот месец.

Инаку за следниот месец, дефинитивно ќе одвојам едно неколку стотки за Мекдоналдс акции, за на долг рок, а веќе влегов во Епл кој денес паднал.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Само што купив Кардано, а имав веќе инвестирано и во Солана. Не планирам да купувам и други, меѓутоа ако почнат да растат убаво овие, ќе инвестирам повторно следниот месец.

Инаку за следниот месец, дефинитивно ќе одвојам едно неколку стотки за Мекдоналдс акции, за на долг рок, а веќе влегов во Епл кој денес паднал.
Preku koja platforma kupuvas i kolku e vkupniot fee od transakcija?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Само што купив Кардано, а имав веќе инвестирано и во Солана. Не планирам да купувам и други, меѓутоа ако почнат да растат убаво овие, ќе инвестирам повторно следниот месец.

Инаку за следниот месец, дефинитивно ќе одвојам едно неколку стотки за Мекдоналдс акции, за на долг рок, а веќе влегов во Епл кој денес паднал.
Алгоранд е добра технологија, мислам дека ќе оди нагоре, ако не грешам треба да ја замине ада.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Preku koja platforma kupuvas i kolku e vkupniot fee od transakcija?
Preku Revolut bidejki mozes da kupuvas i frakcii od akciite i od kripto, a fee e 1,5% od transakcija.

Ovde e dobro sto si imas i karticka koja mozes da ja koristis i vo mkd ko platezna karticka i da cuvas pari na nea, bidejki e online banking.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
Preku Revolut bidejki mozes da kupuvas i frakcii od akciite i od kripto, a fee e 1,5% od transakcija.

Ovde e dobro sto si imas i karticka koja mozes da ja koristis i vo mkd ko platezna karticka i da cuvas pari na nea, bidejki e online banking.
Револут не е достапен во северџан
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Shto mislis za XRP?
Поради тоа што се бркаат со SEC не ги чепкам воопшто, имаше нешто во нивна корист деновиве, ама немам вишок нерви :D
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Кога веќе прашуваме кој што мисли како ви изгледа Тезос?
Искрено најмногу ми привлече внимание ради тоа што го видов како спонзор на ред бул во формула па од некаде ми беше познато и барав :)
Има големи варијации ама ете викендов искористив океј пад и скок на истата за денес да жалам што не верував повеќе во него (мада како го кажав ова жалам мислиш којзнае колку сум вложил а јас сиромашкиот едвај 20 коина имав купено на 3.4€ продадов на 5.4)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Кога веќе прашуваме кој што мисли како ви изгледа Тезос?
Искрено најмногу ми привлече внимание ради тоа што го видов како спонзор на ред бул во формула па од некаде ми беше познато и барав :)
Има големи варијации ама ете викендов искористив океј пад и скок на истата за денес да жалам што не верував повеќе во него (мада како го кажав ова жалам мислиш којзнае колку сум вложил а јас сиромашкиот едвај 20 коина имав купено на 3.4€ продадов на 5.4)
Ti si day trader? Zosto ne gi izdrza podolgo vreme?

Septemvri e zaeban mesec za trguvanje uste od 1980 godina za akciite, a i kripto go sledi ova nesto izgleda. Ovoj podatok go vidov bas pred saat vreme
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Шведска со eKrona e прва дигитална валута подржана од некоја влада. Има веб страна за купување не знам кога ќе биде достапна на платформите за крипто валути.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom