Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
"Сепак, ова не значи дека работењето со крипто-средствата е недозволено, туку во моментов тоа е нерегулирано."
Класична Македонска работа. Народна банка ти дава соопштение каде што пишува дека немаш закон за да го регулира тргувањето со крипто , тие па запнале дека е забрането со закон .
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Dali ima nekoj kupeno ne tolku volatilni i stabilni kripto i ulozeno vo savings za zemanje interest? Primer Compound kade zemas znacitelno poveke % otkolku uroceni u banka?
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Мислење за hardware wallets? Дали некој ги користи и дали стигнуваат порачки до Македонија на пример од Трезор.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
На кој начин ја вадите заработката од крипто, сакам од Бајненс да повлечам, имаат преку виза фаст ама само за ЕУ земји...
 
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
На кој начин ја вадите заработката од крипто, сакам од Бајненс да повлечам, имаат преку виза фаст ама само за ЕУ земји...
На секој три страни истото прашање. Ете сто пати ти напишаа, умаш во Скопје менувачница да размениш крипто за кеш.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
На секој три страни истото прашање. Ете сто пати ти напишаа, умаш во Скопје менувачница да размениш крипто за кеш.
Многу имаат изнапишано дали е легално или не, тоа не ме интересира пошто сме глупа држава...

Него кажи ми да не барам наназад, како се вика менувачницата и која е провизијата? Претпоставувам ти на лице место им префрлаш во новчаник и они ти даваат кеш...
 
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Многу имаат изнапишано дали е легално или не, тоа не ме интересира пошто сме глупа држава...

Него кажи ми да не барам наназад, како се вика менувачницата и која е провизијата? Претпоставувам ти на лице место им префрлаш во новчаник и они ти даваат кеш...
Не се сеќавам, побарај неколку страни поназад. Им префрлаш крипто на нивна адреса, и тие ти даваат кеш намален за некој процент. Не разбирам како сето ова ви е проблем. Во секој момент можете да најдете некого кој сака да купи или да продаде крипто. Ништо полесно од размена со некого, ни банки, ни држава.
 
Член од
5 јуни 2010
Мислења
38
Поени од реакции
38
Многу имаат изнапишано дали е легално или не, тоа не ме интересира пошто сме глупа држава...

Него кажи ми да не барам наназад, како се вика менувачницата и која е провизијата? Претпоставувам ти на лице место им префрлаш во новчаник и они ти даваат кеш...
Менувачницата се вика Криптотрезор се наоѓа во Мавровка
провизија е 5%, ти даваат фискална сметка со QR code i му испраќаш на нивна адреса и ти даваат кеш
поздрав
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Една консултација - од cex.io ми е withdrаw целиот износ кој го префрлав, додека на binance e пристигнат дел (фалат некој 23%) што е премногу за да се fees. Што може да е причината и што да се прави. Дали се случува да се процесуира покасно па да почекам или е некој проблем?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
Една консултација - од cex.io ми е withdrаw целиот износ кој го префрлав, додека на binance e пристигнат дел (фалат некој 23%) што е премногу за да се fees. Што може да е причината и што да се прави. Дали се случува да се процесуира покасно па да почекам или е некој проблем?
Во коа валута префрлаше?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Менувачницата се вика Криптотрезор се наоѓа во Мавровка
провизија е 5%, ти даваат фискална сметка со QR code i му испраќаш на нивна адреса и ти даваат кеш
поздрав
5% фиксна провизија? На сајтот им пишува дека е 2% над 2000$. Ако е 5% тогаш е неисплатливо.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
5% фиксна провизија? На сајтот им пишува дека е 2% над 2000$. Ако е 5% тогаш е неисплатливо.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Па чим им пишува 2 над 2000 тогаш е 2%, него ти даваат кеш а не е регулирано значи не треба да плаќаш данок 10% претпоставувам само...

Доколку ти легне во банка голема сума мислам ќе мора данок иако не е регулирано односно нема како да ги пријавиш...
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Една консултација - од cex.io ми е withdrаw целиот износ кој го префрлав, додека на binance e пристигнат дел (фалат некој 23%) што е премногу за да се fees. Што може да е причината и што да се прави. Дали се случува да се процесуира покасно па да почекам или е некој проблем?
И у ПМ :( продолжува понатаму на ист начин. BTC кои легнаа на binance ги конвертирав во XRP кои ги префрлив на Trust walletот и повторно ми одзеде околу 25 УСД, односно стигнаа XRP за тој износ помалку. Дали има некој слично искуство и некакво логично објаснување што би можел да биде проблемот. Не би сакал да се откажам, но немам избор ако не се најде чаре
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
BTC сам по себе има скапи трансакции, доколку си префрлал мала сума околу 100усд или помалку затоа ти излегло толкав процент. Провизијата се зголемила дополнително кога и берзата која што си ја користел си го зела својот дел. Најдобро и најбрзо ти е да префрлаш со TRX (Трон)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom