Криптовалути - Генерална дискусија

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
На темава ќе дискутираме за три клучни сегменти од областа на криптовалутите:
  • Инвестирање / Investing

    inv.jpg


  • Копање / Mining

    min.jpg


  • Размена / Trading

    trd.png

ИНФО: Во најскоро ќе биде додадена анкета со која (се надевам) ќе успееме да добиеме реална слика од т.н. форумско портфолио.
НАПОМЕНА: Правилата на темава ќе бидат додадени од страна на соодветниот модератор.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
157
Поени од реакции
71
cex. io kako mozam da kupam preku ovaa bidejki mi trazi deposit od 3000evra neznam dali da klikam
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Ако може некој поискусен да направи guide for newbies за мининг. Еве на пример за мене ме интересира каде да се копа и каде е нај исплатливо , каде може да ги продаваме биткоини што ги имаме со најмалку fees.

Јас почнав да копам на nicehash ама незнам каде е најдобро (и како) да ги префрлам биткоините бидејќи немаат поддршка за Македонија.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ако може некој поискусен да направи guide for newbies за мининг. Еве на пример за мене ме интересира каде да се копа и каде е нај исплатливо , каде може да ги продаваме биткоини што ги имаме со најмалку fees.

Јас почнав да копам на nicehash ама незнам каде е најдобро (и како) да ги префрлам биткоините бидејќи немаат поддршка за Македонија.
Можам да се обидам ако ми кажеш какви графички имаш (пред се).
А ако ги немаш, како планираш да ги набавиш?
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
90
Поени од реакции
67
Некои од поискусните ако може да споделат како инвестираат во криптовалутите.
Дали инвестирате во меинстрим валутите или пак во некои алткоинс, дали инвестирате на долк рок или пак бркате брза заработка, секако добредојдени се и други параметри што ги зимате во обзир при инвестирање.
Засега имам инвестирано некоја ситна пара ама ме интересира како размислуваат поискусните.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Товарете Doge и Rubic па до јуни имате нов стан, да не речете не сум ви кажал :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.018
Почна како заебанција, ама како што е светов западнат во депресија... да им речиш бананите вредат повеќе од злато и ќе те веруваат :)
Епа ниски каматни стапки,неограничено принтање на долари,и карма-каша берзи плус пандемија/хистерија....
Некој ќе плаче после пиков :rolleyes:
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
Doge е почнат како заебанција и сеуште е заебанција само што глупи амери го бустаат, самиот Елон вчера имаше изјава дека сите твитови во врска со доге му се чиста заебанција и дека единствено го поддржува и верува во бтц моментално, а за другите нема оформено мислење. Исто има спомнато дека му е криво што не купил бтц во 2013 ...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
coinbase, се надевам се немам заебано
Не се имаш заебано. Секогаш ќе има незадоволни корисници од различни аспекти, но сепак... Coinbase е меѓу првите стабилни и сигурни менувачници.
Иако не препорачувам да се чува криптото само на една платформа, ако повремено трејдаш тогаш ќе мора да веруваш во некоја од опциите. Леџер е опција ама и тоа бара одговорност и чување на клучевите.
Јас сум на Binance, и сум задоволен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom