Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Биткоинот му носи профит на тој што знае да тргува со него.
Значи апсолутно на никој.
Како може да знаеш да тргуваш ако не знаеш што игра улога на неговата цена? Се коцкаш, им носи профит на коцкарите. Тој што не се изгорел во првиот циклус ќе се изгори во некој нареден и така во круг. Некогаш добиваш, некогаш губиш. Исто како коцка.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Абе ти сериозен си бил. Употребната вредност на Кристијано Роналдо е 0, ама е човек што тренира 24/7 и руши рекорди. Ако некој си приватен бизнисмен т.е. сопственик на клуб смета дека он вреди 120 милиони е тогаш толку ќе си го плати. И ќе си ги врати парите затоа што на гледачите им нуди нешто најдобро на пазарот. Употребната вредност на златото е безбедносна мерка што е спас за многу економии и бизнисмени што чуваат резерви. Плаќаш Х цена и добиваш Х грамажа. Утре и војна да настане цената на златото нема да има флуктации колку што има имагинарниот коин. Поло маица не пробува да замени банки и да глуми независна маица. Ниту поло те убедуваат дека this is the real shit.

Проблемов со биткоин е што луѓево во утепанава држава се палат лесно затоа што го рекламирате како сигурна инвестиција, а е чиста коцка.
Значи зборуваме на кој начин се одредува цената, бидејќи тезата за која се дискутира е дека БИТКОИНОТ ВРЕДИ ОНОЛКУ КОЛКУ ШТО ЌЕ ТИ ПЛАТАТ ЗА НЕГО. Во што е разликата помеѓу биткоинот и златото на пример?
Автоматски споено мислење:

Значи апсолутно на никој.
Како може да знаеш да тргуваш ако не знаеш што игра улога на неговата цена? Се коцкаш, им носи профит на коцкарите. Тој што не се изгорел во првиот циклус ќе се изгори во некој нареден и така во круг. Некогаш добиваш, некогаш губиш. Исто како коцка.
Навистина, никој нема заработено милиони на биткоинот. Генијално.
Автоматски споено мислење:

Употребната вредност на златото е безбедносна мерка што е спас за многу економии и бизнисмени што чуваат резерви. Плаќаш Х цена и добиваш Х грамажа. Утре и војна да настане цената на златото нема да има флуктации колку што има имагинарниот коин.
Точно така, историски луѓето ПОТПОЛНО АРБИТРАРНО решиле златото да биде чувар на вредност. Значи, неговата вредност лежи во ВЕРБАТА на луѓето дека има некоја вредност. Која е разликата помеѓу него и Биткоинот?
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411

Навистина, никој нема заработено милиони на биткоинот. Генијално.
Да, да, скоро сите што имаат биткоин милионери станаа.
Ах бе Ставро, Ставро...
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Да, да, скоро сите што имаат биткоин милионери станаа.
Ах бе Ставро, Ставро...
Што е поточно, некои кои имаат Биткоин станаа милионери, или никој што има биткоин не стана милионер?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Еве утре доаѓа на земјата цивилазација која користи потполно различни енергенси од фосилните горива, и која смета дека тие воопшто не вредат. За колку пари нив ќе им продадеш нафта? 107 од барел?
Interesno. So vakvi ekspertizi nema zima za bitkoinot.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Што е поточно, некои кои имаат Биткоин станаа милионери, или никој што има биткоин не стана милионер?
Па исто е, првиот исказ е афирмативна реченица, вториот исказ е ист ко првиот само со двојна негација.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Па исто е, првиот исказ е афирмативна реченица, вториот исказ е ист ко првиот само со двојна негација.
Не знам само дали си нов Сократ или нов Аристотел.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Што е поточно, некои кои имаат Биткоин станаа милионери, или никој што има биткоин не стана милионер?
Милионери станаа оние шо издаваа па правеа "pump&dump", и оние шо наплаќаа за трансакции.

И ти пак не ми веруваш дека сум ќар без да тргувам. :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Инаку ако се прави паралела,биткоинот е најблиску до златото. Не можеш да праиш споредба со комодитис кој имаат реална потреба и побарувачка како нафта и гас, или акции чија вредност зависи од еден куп параметри на компанијата.

Во однос на тоа до кај ќе тера биткоинот како дигитално злато.. секој со свој памет.
Златото има ограничена количина, има одредена естетска вредност и примена, и најважно има илјадници години историја во кој се етаблирало како такво.
Првата причина е она што ме прави највеќе скептик. Иако бројката на биткоини е огранична, бројот на криптовалути не е. Имаш неограничен број на криптовалути со иста намена, сите се дел од истиот колач на инвеститори. Имаш неограничени шанси некоја нова криптовалута да стане поактуелна и биткоинот да отиде во историја(или да изгуби вредност на сметка на другата).
Со металите мајката придода си го напраила своето, и освен ако не колонизираме планети количината си е таа.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Милионери станаа оние шо издаваа па правеа "pump&dump", и оние шо наплаќаа за трансакции.

И ти пак не ми веруваш дека сум ќар без да тргувам. :D
Јас лично познавам човек кој на Binnance во моментот кога биткоинот вредеш преку 60000 усд имаше околу милион долари. Со мои очи го видов акаунтот. Сигурен сум дека не правел никаков pump&dump, парите му се направени воглавно со тргување на неколку алт валути.

Најголемиот профит му е направен во отприлика три недели, кога една по една Iota и Cardano отидоа по 10 пати нагоре, што ако си all in е вкупен коефициент од 100.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Јас лично познавам човек кој на Binnance во моментот кога биткоинот вредеш преку 60000 усд имаше околу милион долари. Со мои очи го видов акаунтот. Сигурен сум дека не правел никаков pump&dump, парите му се направени воглавно со тргување на неколку алт валути.

Најголемиот профит му е направен во отприлика три недели, кога една по една Iota и Cardano отидоа по 10 пати нагоре, што ако си all in е вкупен коефициент од 100.
Само напред, и повеќе да вложувате. Да немаш интерес за NFT?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Јас лично познавам човек кој на Binnance во моментот кога биткоинот вредеш преку 60000 усд имаше околу милион долари. Со мои очи го видов акаунтот. Сигурен сум дека не правел никаков pump&dump, парите му се направени воглавно со тргување на неколку алт валути.

Најголемиот профит му е направен во отприлика три недели, кога една по една Iota и Cardano отидоа по 10 пати нагоре, што ако си all in е вкупен коефициент од 100.
Da ne imal milion ust, pa sega da visi od nekoj luster :busi:
I
 

Kajgana Shop

На врв Bottom