Криптовалути - Генерална дискусија

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Каков совет сакаш или сериозна анализа кога чудото е практично коцка. Целата негова вредност се базира на тоа колку луѓе се заинтересирани да го купат. Нема некои мерливи ствари што ќе ти бидат индикатори дали треба да го чуваш или да го продаваш. Не е ова акција од некоја компанија па да видиш финансиски извештаи дали фирмата прави профит или загуба или дали нејзините продукти имаат потенцијал во иднина, па од тоа да донесеш информирана одлука.

Едноставно ако има интерес луѓе да го купуваат ќе расте, ако нема ќе паѓа. Тоа е тоа.
po taa logika treba preku 100k da odi. vo momentov neinformirani, napaleni, wanna-be investment eksperti
imas kolku ti dusha saka. hype-ot prodava. brzi pari :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Точно така е за секое друго нешто кое е на пазарот. Ако утре се пронајде некој нов вид на енергија, луѓето ќе изгубат интерес да купуваат нафта, и цената ќе дојде на нула. Арно ама, биткоинот да ти бил коцка, а другите работи се сигурни инвестиции.
Се супер, само што во светот има 1.5 милијарда моторни возила кои ќе треба години за да се заменат.
Од биткоинот не зависи апсолутно ништо, утре го нема светот ќе продолжи како да ништо да се нема случено.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Точно така е за секое друго нешто кое е на пазарот. Ако утре се пронајде некој нов вид на енергија, луѓето ќе изгубат интерес да купуваат нафта, и цената ќе дојде на нула. Арно ама, биткоинот да ти бил коцка, а другите работи се сигурни инвестиции.
Абе види:
  1. Нафтата не е само автомобилско гориво, се користи и за други цели.
  2. Периодот на замена е постепен и релативно долготраен.
Овие две точки ја прават трговијата со нафта релативно предвидлива на кус и долг рок. И понудата и побарувачката ти се малтене гарантирани.

Криптото е сосема спротивно од погоре наведеното.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Абе види:
  1. Нафтата не е само автомобилско гориво, се користи и за други цели.
  2. Периодот на замена е постепен и релативно долготраен.
Овие две точки ја прават трговијата со нафта релативно предвидлива на кус и долг рок. И понудата и побарувачката ти се малтене гарантирани.

Криптото е сосема спротивно од погоре наведеното.
Не зборуваме за тоа на колку долг рок, муабетот е дека секоја вредност е во очите на купувачот, и од тој аспект биткоинот не се разликува во ништо од ниту еден друг commodity.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не зборуваме за тоа на колку долг рок, муабетот е дека секоја вредност е во очите на купувачот, и од тој аспект биткоинот не се разликува во ништо од ниту еден друг commodity.
Не е битно дали кеш дали е стока дали е превара. Важни се прават добри пари кога расте...
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
Мене искрено воопшто не ме интересира зошто ти досега не си пишувал на темата, и дали ќе продолжиш да пишуваш или не. Не сум никаков експерт, само сум некој што е долго време во ова, па на основа на искуството си правам претпоставки. Дали летам или не ќе покаже времето. Пред 15 години да си кажел некому дека Биткоинот на 12.05.2022 година ќе биде 28000 долари ќе те прогласеле за луд. Имам логично објаснување за тоа колку ќе биде Биткоинот исто онолку колку овие што мислат дека ќе пропадне, плус на моја страна е искуството кое тие го немаат.

Имаш уште нешто друго нејасно околу моите ставови?
Ne znam kako ne gledas deka stavov ti e : brat pagja sega ama koga togash ke se kaci i toa 5 - 6 pati, sekogash taka e iskustvoto toa kazuva...

E toj stav ti e ist ko crno crveno, brat mora da smeni ne moze samo crveno, ke dae nekad...

Ti pisuvaat argumenti makroekonomski pokazateli nesto A U, ti vikas ne me interesira toa ne vlijae... Ako toa ne e so glaata vo zid i bez razmisluvanje, ja ne znam sto e...

Ne sum protiv, no treba da obrazlozis na sto go baziras stavot deka ke odi nagore/nadole? Na vazdux?
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Не е битно дали кеш дали е стока дали е превара. Важни се прават добри пари кога расте...
Добро Captain Obvious.
Автоматски споено мислење:

Ne znam kako ne gledas deka stavov ti e : brat pagja sega ama koga togash ke se kaci i toa 5 - 6 pati, sekogash taka e iskustvoto toa kazuva...

E toj stav ti e ist ko crno crveno, brat mora da smeni ne moze samo crveno, ke dae nekad...

Ti pisuvaat argumenti makroekonomski pokazateli nesto A U, ti vikas ne me interesira toa ne vlijae... Ako toa ne e so glaata vo zid i bez razmisluvanje, ja ne znam sto e...

Ne sum protiv, no treba da obrazlozis na sto go baziras stavot deka ke odi nagore/nadole? Na vazdux?
Точно така, сега паѓа но повторно ќе се качи, и секогаш следното качување е повисоко од претходното високо. Мене ми е тоа доволно, кој не сака не мора да купува.
Ти кажав што мислам за макроекономските показатели, во случајот на Биткоинот вредат исто како некој да гледа на грав. Не е тоа без размислување, напротив многу имам размислувано и дојдов до тој заклучок. Ако не ми веруваш, еве пиши им на овие економските експерти нека ти направат некоја анализа и нека ти кажат кога повторно ќе почне да расте вредноста на Биткоинот, и ти вложи кога ќе ти речат. Јас ќе вложам по моите проценки кога циклусот ќе се повтори, и кога ќе биде најдобро време за купување. Да видиме кој повеќе ќе заработи.

Да не бидам погрешно сфатен, не едека не постои никаква поврзаност помеѓу економиата и биткоинот, и често се случуваат удари, позитивни и негативни од надвор врз биткоинот на кој пазарот реагира, но внатрешните циклуси кои ги прави биткоинот долгорочно не зависат од тоа влијание.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Нафтата ја спореди со биткоин. И тоа е се што треба да знаете на темава.
Објаснив што мислев, не се прави мангуп. Секој предмет кој се продава има онолку вредност колку што мисли купувачот дека има. Тоа беше кажано како негативна карактеристика за биткоинот, а сите добра кои се продаваат се такви.

Еве утре доаѓа на земјата цивилазација која користи потполно различни енергенси од фосилните горива, и која смета дека тие воопшто не вредат. За колку пари нив ќе им продадеш нафта? 107 од барел?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Секој предмет кој се продава има онолку вредност колку што мисли купувачот дека има.
What? Не може некој си рандом Стојко да мисли дека нафтата има некаква си вредност. Нафтата е главен двигател во многу сектори и ИМА вредност. Биткоинот нема никакво значење, ниту придонесува нешто. Така што има вредност колку што купувачот мисли дека има, не го ставај во иста категорија со нафта. Утре нафта да снема, ќе настане општ хаос во светов и многу економии ќе пропаднат. Види што се случува последниве месеци. Биткоинот утре да го снема, апсолутно ниедна гранка нема да биде погодена освен коцкарите.
Блокчејн остана технологија што можеше да поедностави многу процеси, ама за жал тука и заглави.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
What? Не може некој си рандом Стојко да мисли дека нафтата има некаква си вредност. Нафтата е главен двигател во многу сектори и ИМА вредност. Биткоинот нема никакво значење, ниту придонесува нешто. Така што има вредност колку што купувачот мисли дека има, не го ставај во иста категорија со нафта. Утре нафта да снема, ќе настане општ хаос во светов и многу економии ќе пропаднат. Види што се случува последниве месеци. Биткоинот утре да го снема, апсолутно ниедна гранка нема да биде погодена освен коцкарите.
Блокчејн остана технологија што можеше да поедностави многу процеси, ама за жал тука и заглави.
Да? Каква е употребната вредност на златото? Каква е употребната вредност на Кристијано Роналдо и платата од пола милион евра која ја добива неделно? Што ќе му се случи на светот ако утре го снема? Во што е поголема употребната вредност на дизајнирана поло маица која кошта десет пати повеќе од истата таа маица ама непотпишана од дизајнер?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Да? Каква е употребната вредност на златото? Каква е употребната вредност на Кристијано Роналдо и платата од пола милион евра која ја добива неделно? Што ќе му се случи на светот ако утре го снема? Во што е поголема употребната вредност на дизајнирана поло маица која кошта десет пати повеќе од истата таа маица ама непотпишана од дизајнер?
Абе ти сериозен си бил. Употребната вредност на Кристијано Роналдо е 0, ама е човек што тренира 24/7 и руши рекорди. Ако некој си приватен бизнисмен т.е. сопственик на клуб смета дека он вреди 120 милиони е тогаш толку ќе си го плати. И ќе си ги врати парите затоа што на гледачите им нуди нешто најдобро на пазарот. Употребната вредност на златото е безбедносна мерка што е спас за многу економии и бизнисмени што чуваат резерви. Плаќаш Х цена и добиваш Х грамажа. Утре и војна да настане цената на златото нема да има флуктации колку што има имагинарниот коин. Поло маица не пробува да замени банки и да глуми независна маица. Ниту поло те убедуваат дека this is the real shit.

Проблемов со биткоин е што луѓево во утепанава држава се палат лесно затоа што го рекламирате како сигурна инвестиција, а е чиста коцка.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Каква е употребната вредност на Кристијано Роналдо и платата од пола милион евра која ја добива неделно?
Кристијано Роналдо му носи профит на работодавецот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Да? Каква е употребната вредност на златото? Каква е употребната вредност на Кристијано Роналдо и платата од пола милион евра која ја добива неделно? Што ќе му се случи на светот ако утре го снема? Во што е поголема употребната вредност на дизајнирана поло маица која кошта десет пати повеќе од истата таа маица ама непотпишана од дизајнер?
Зашто се префрли од нафтата на Кристијано Роналдо? Те молам објасни поише за нафтата, и нејзината замислена вредност во очите на купувачот. Пример утре снема нафта, биткоин и еве да речеме Кристијано Роналдо. Кој каков ефект ќе има на пазарот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom