Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
3 март 2010
Мислења
655
Поени од реакции
319
Ако е кај нас забрането, како ќе ги продадеш и Да ти скокни вредноста, да ги извадиш не можиш, на црно можат да те заебат, чаре
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.376
Поени од реакции
2.547
Ако е кај нас забрането, како ќе ги продадеш и Да ти скокни вредноста, да ги извадиш не можиш, на црно можат да те заебат, чаре
Ај погледни од друга перспектива!
Утре се менува закон,станува легално! А прашање е само на време кога ќе се случи тоа... На крај краева нив им одговара тоа оти ќе ти земат 10% од добивката.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
90
Поени од реакции
67
Ако е кај нас забрането, како ќе ги продадеш и Да ти скокни вредноста, да ги извадиш не можиш, на црно можат да те заебат, чаре
На крајот на денот ако сакаш да искочиш од некој крипто ако веќе немаш друг начин, продај го криптото за eur/usd и тие пари префрли си ги на paypal или нешто слично. Кога тогаш мора да легализираат кај нас, а верувам дека нема уште долго да биде забрането.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
552
Поени од реакции
559
Шо мислите за ова Pi network што може да се минира и преку мобилен,заебанција е или сериозна апликација ?
 
Член од
5 февруари 2021
Мислења
396
Поени од реакции
1.043
Шо мислите за ова Pi network што може да се минира и преку мобилен,заебанција е или сериозна апликација ?
Мислам дека ако го минираш може да ти експлодира. Зависи кој тип на мини користиш и на кој притисок реагираат.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
552
Поени од реакции
559
Неколку членови поназад имавме кажано што и како мислиме!(а и така е)
Само кој да прочита...
Баш дека прочитав неколку страни назад затоа решив да прашам пак.За некои членови е надежна а за некои меѓу кои си и ти не е.Не знаеш кого да послушаш.Не се сите категорични дека е шит а не се и сите категорични дека не е.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.376
Поени од реакции
2.547
Баш дека прочитав неколку страни назад затоа решив да прашам пак.За некои членови е надежна а за некои меѓу кои си и ти не е.Не знаеш кого да послушаш.Не се сите категорични дека е шит а не се и сите категорични дека не е.
Кој тоа "не се сите категорични"?! Па 99,99% од одговорите на интернетов се забегани индијци кои се навлечени во шемата и гаат надеж дека со еден клик дневно ќе станат милионери!
Прво и основно ни една од тие "крипто валути" нема ни блокчеин ни алгоритам за мајнинг!!! Ај без второво и може ако се токени во прашање,ама немаат ни вајтпејпер ни опен-соурс,нит па некој жив знае како функционираат! Освен спамирање по социјални мрежи и барање сведоци,инвитејшн кодови и слично... само голем buzz и ништо во пракса!
Јас сум сигурен дека барем една од тие "крипто валути",а може и сите три се скам и тоа лоу левел скам! Го користат бул периодов за да ловат наивни луѓе,да инсталираат една полу-жалосна апликација и да им спамаат реклами,па дури и мерчендсјз!
...исто како трамповци од Велес што ги јавнаа конзервативно-неписмените американци!
 
Член од
30 август 2012
Мислења
2.393
Поени од реакции
3.118
Кој тоа "не се сите категорични"?! Па 99,99% од одговорите на интернетов се забегани индијци кои се навлечени во шемата и гаат надеж дека со еден клик дневно ќе станат милионери!
Прво и основно ни една од тие "крипто валути" нема ни блокчеин ни алгоритам за мајнинг!!! Ај без второво и може ако се токени во прашање,ама немаат ни вајтпејпер ни опен-соурс,нит па некој жив знае како функционираат! Освен спамирање по социјални мрежи и барање сведоци,инвитејшн кодови и слично... само голем buzz и ништо во пракса!
Јас сум сигурен дека барем една од тие "крипто валути",а може и сите три се скам и тоа лоу левел скам! Го користат бул периодов за да ловат наивни луѓе,да инсталираат една полу-жалосна апликација и да им спамаат реклами,па дури и мерчендсјз!
...исто како трамповци од Велес што ги јавнаа конзервативно-неписмените американци!
Така викаа и во 2010 година за биткоин и ме убедуваат дека е глупости да се копа и нажалост ги послушав , а другар во Бугарија шо студираше си копаше и си опрај планот...
Така да со ова криптовалутите не знаеш шо можи да се деси преку ноќ
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.376
Поени од реакции
2.547
Така викаа и во 2010 година за биткоин и ме убедуваат дека е глупости да се копа и нажалост ги послушав , а другар во Бугарија шо студираше си копаше и си опрај планот...
Така да со ова криптовалутите не знаеш шо можи да се деси преку ноќ
За тоа си во право...
Не викам никој да ме слуша мене. Побаравте мислење,ете го моето...
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
552
Поени од реакции
559
Кој тоа "не се сите категорични"?! Па 99,99% од одговорите на интернетов се забегани индијци кои се навлечени во шемата и гаат надеж дека со еден клик дневно ќе станат милионери!
Прво и основно ни една од тие "крипто валути" нема ни блокчеин ни алгоритам за мајнинг!!! Ај без второво и може ако се токени во прашање,ама немаат ни вајтпејпер ни опен-соурс,нит па некој жив знае како функционираат! Освен спамирање по социјални мрежи и барање сведоци,инвитејшн кодови и слично... само голем buzz и ништо во пракса!
Јас сум сигурен дека барем една од тие "крипто валути",а може и сите три се скам и тоа лоу левел скам! Го користат бул периодов за да ловат наивни луѓе,да инсталираат една полу-жалосна апликација и да им спамаат реклами,па дури и мерчендсјз!
...исто како трамповци од Велес што ги јавнаа конзервативно-неписмените американци!
Епа ова бе друже барав.Стручно мислење и да објасни некој на по прост начин како ти сеа.Фала иначе.Според мене голема е веројатноста ништо да не биде од ова ама пак од дрга страна не кошта ништо да пробаш.Ќе видими како ќе се развива у иднина,пошто не се знае никад.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
304
Поени од реакции
479
Совет од мене:
Подалеку од Pi Coin, Mi Coin, Ti Coin и незнам уште ти кој coin.
Споредувањето на Bitcoin со било кој од овие coini од одредени членови на форумот само покажува елементарно непознавање на Blockchain просторот во моментот.
Не само што ниеден од овие coini нема да ја достигне славата на Bitcoin туку загарантирано е дека ќе ги изгубите парите вложени во SCAMS од овој тип.

Има еден куп солидни coini за избор кој позади себе имаат одличен тим и неверојатен потенцијал да не ја рабирам причината да се сака да се инвестира во SCAMS од типот на Pi coin. Мој избор ако веќе сте решиле да инвестирате се: ADA(најдобар тим и најголем потенцијал), ETH, BTC, DOT, ALGO, LTC и RVN.
 
Член од
12 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Може некој совет од поискусните за која платформа да се користи за купување криптовалути. Пробав со binance, направив една трансакција и од тогаш имам порака "Risk Account Detected" секогаш кога пробувам да купам валута. Имам сметка во НЛБ.

Воглавно прашање ми е која платформа поддржува плаќање од нлб и дали е воопшто возможно да се купува од Македонија?
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
37
Може некој совет од поискусните за која платформа да се користи за купување криптовалути. Пробав со binance, направив една трансакција и од тогаш имам порака "Risk Account Detected" секогаш кога пробувам да купам валута. Имам сметка во НЛБ.

Воглавно прашање ми е која платформа поддржува плаќање од нлб и дали е воопшто возможно да се купува од Македонија?
Имам јас купувано на бинанс со виза картица од нлб и супер си иде. Ти праќат смс со код за сигурност и по внесување си минува трансакција.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom