Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
10 јуни 2016
Мислења
25
Поени од реакции
14
Продавам било која крипто, без провизија(само трансфер fee на ваша сметка).
Ако му треба на некој слободно во инбокс:)
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.665
Стручњакот Баче да се јави. Или ќе чека нова корекција за да пише “ви кажав”.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.305
Поени од реакции
23.385

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.305
Поени од реакции
23.385

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.665
Кина е многу сериозна држава и сила.
А ќе има големи промени (кои веројатно може да направат пад), но не поради Кина.
Кина е купче корупција што се возеше на ефтина работна снага и краден know how што у брзо време нема да им вреди ништо. Затворен систем што мисли дека е selfsustainable. Има тука пар ситни трговци што ја величат Кина пошто виделе урда од нив, али у суштина Кина е кинеска роба и ништо поише. Поголема гнса од Кинез со многу пари, не постои. Никој од кур не ги мава.

Да, има огромна веројатност системот (банките) да не дозволат валута која нема да биде во нивна контрола и логичен след е кроз икс време да има некоја конверзија. Ама не укинување и колапс пошто последиците од тоа никој неможе да ги предвиди. А дека било кој коин може да стане глобална валута, да не се лажеме. Тоа секако ќе биде нешто со бекап на државите.

Али додека дојде до тоа, има тука парка за млатење :) Така да поедини одлуки на држави, особено од типот на Кина, треба со резерва да се зимаат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.305
Поени од реакции
23.385
Кина е купче корупција што се возеше на ефтина работна снага и краден know how што у брзо време нема да им вреди ништо. Затворен систем што мисли дека е selfsustainable. Има тука пар ситни трговци што ја величат Кина пошто виделе урда од нив, али у суштина Кина е кинеска роба и ништо поише. Поголема гнса од Кинез со многу пари, не постои. Никој од кур не ги мава.

Да, има огромна веројатност системот (банките) да не дозволат валута која нема да биде во нивна контрола и логичен след е кроз икс време да има некоја конверзија. Ама не укинување и колапс пошто последиците од тоа никој неможе да ги предвиди. А дека било кој коин може да стане глобална валута, да не се лажеме. Тоа секако ќе биде нешто со бекап на државите.

Али додека дојде до тоа, има тука парка за млатење :) Така да поедини одлуки на држави, особено од типот на Кина, треба со резерва да се зимаат.
Кина украде технологија и стана појака од тоа што беше, далеку од тоа дека не се сериозна сила.
Многу од нивните тајкуни поседуваат сериозен капитал низ цел свет.

Ова со банките е очекувано, но никој не знае кога, а преку ноќ може да направи сериозни проблеми.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo, da mi kaze nekoj kako odi procesot kaj crypto trezor? dali prifakaat busd ili samo tether stablecoini? parite kes ili na smetka ti gi stavaat?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.665
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.471
Колеги да ве прашам нешто, стари коментари може ли да се бришат, не за мене за еден познат го интересира. :lolzz::lolzz:
Тука повеќе се гомнојадци, лупат празна слама, не виделе биткоин, иако тие така или иначе се виртуални и невидливи.
Само би кажал, да помислите на поимот БАЛОН.
Можеш да го надувуваш, но незнаеш кога ќе пукне, ако се ист модел можеш да претпоставуваш по големината, приближно кога е моментот на пукање. Но на сосема различни балони, или имаат мали пори, потешко е да се пресмета моментот на пукање...
Груба е аналгијата, но нема друга. Само да кажам за новите берзови гении, пред големиот пад, во повеќе случаи има голем скок горе. ;)
Кога ќе падне биткоинот на 7-8 илјади незнам, тука некаде е, прашање на месеци. Сепак тие 100 човека што имаат 50% од сите биткоини, кога ќе се решат дека е време, прават жетва. Не е баш така како се мисли, некој ствари имаат цена но неможе да се продадат сите, иначе цената би паднала.
Продаваат дел, цената паѓа многу, но тие кеширале а сите други губат, нема никаква шанса да ги продадт сите на $66,930. Сличен индекс има и на берзите со акции, количествен, колку е купено-продадено, не само скокот-падот на цената.
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.665
Види го овој captain obvious. Абе Баче, нормално дека е балон, незнам кој не мисли дека е балон. Моментот е што и во балонот се ќарува, и се губи. А еве едно друго прашање, што не е балон? Цената на недвижнини не е балон? Берза на акции и commodities не е балон? Државните обврзници не се балон? Се е балон, и се пука после одреден момент и ќе дојде до некоја вредност која е или потценета или реална, или скроз ќе замре. Фактот останува дека и во овој балон се прави профит. Тебе те разбирам, те плаши брзиот раст и нивото на шпекулации и високиот ризик, али кај што имаш висок ризик имаш и голем потенцијал за заработка, и за загуба секако. Ако не си спремен и сигурен во себе дека можеш да играш, не играј. Крај краева не иди all in, можеш фракции да купуваш чисто да не ти биде криво у шта би било кад би било.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom