Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
14 август 2018
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.406
Дефинитивно темава станува "Протест против фашистичките мерки"!
Ако плаќањето даноци ви е нешто ваууу и ненормално.... тогаш вие заговарате анархизам и хаос. Ама па иронично баш во таква средина виртуелните единици и нули немаат ама баш никаква вредност!
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
170
Поени од реакции
123
колку е небитна објавава , ова е можеби некогаш ке биде ако биде, и да биде рачунај ке биде подеднакво лошо за банките(ако не и полошо) и нивните системи како и за крипто, а кој може да оди против банките? самиот Бајден или кој и да е прецедател нема таква сила да оди против банките(а не некој директор), кога ке се погледне подлабоко самите тие сопственици на банките ги финансираат партиите и кампањите на прецедателите..
Автоматски споено мислење:

Дефинитивно темава станува "Протест против фашистичките мерки"!
Ако плаќањето даноци ви е нешто ваууу и ненормално.... тогаш вие заговарате анархизам и хаос. Ама па иронично баш во таква средина виртуелните единици и нули немаат ама баш никаква вредност!
Според мене комплетна регулација на крипто и даночењето на истото е плус за целиот тој систем и ништо негативно, колку порано целиот тој процес на регулација заврши толку подобро за самиот биткоин(и останат крипто свет)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.338
Поени од реакции
1.188
Anti big bank би водело кон целосен неуспех на администрацијата на Бајден. Не може никој против банките, против крипто може да се заебаваат ама не кон банките. Ова се за мене рекла казала.

Меѓутоа ти благорама за линкот.
Автоматски споено мислење:

колку е небитна објавава , ова е можеби некогаш ке биде ако биде, и да биде рачунај ке биде подеднакво лошо за банките(ако не и полошо) и нивните системи како и за крипто, а кој може да оди против банките? самиот Бајден или кој и да е прецедател нема таква сила да оди против банките(а не некој директор), кога ке се погледне подлабоко самите тие сопственици на банките ги финансираат партиите и кампањите на прецедателите..
Автоматски споено мислење:


Според мене комплетна регулација на крипто и даночењето на истото е плус за целиот тој систем и ништо негативно, колку порано целиот тој процес на регулација заврши толку подобро за самиот биткоин(и останат крипто свет)
Не го видов твојот пост, испаѓа дека сум те ископирал :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.653
Поени од реакции
18.926
Стариот ќе иде 2 метри под земја уште малку, нема време он да учи за криптовалути.
Полека ќе си легнат сите на брашното.
колку е небитна објавава , ова е можеби некогаш ке биде ако биде, и да биде рачунај ке биде подеднакво лошо за банките(ако не и полошо) и нивните системи како и за крипто, а кој може да оди против банките? самиот Бајден или кој и да е прецедател нема таква сила да оди против банките(а не некој директор), кога ке се погледне подлабоко самите тие сопственици на банките ги финансираат партиите и кампањите на прецедателите..
Автоматски споено мислење:


Според мене комплетна регулација на крипто и даночењето на истото е плус за целиот тој систем и ништо негативно, колку порано целиот тој процес на регулација заврши толку подобро за самиот биткоин(и останат крипто свет)
Ова е тоа што вие сакате да слушнете, а банките баш имаат мака од крипто, во децентрализиран систем не постои банка.

Друга работа, во крипто тешко се мучка, а нема политичар што сака чиста сметка, ако нема можност за мучкање ќе нема ни толку есап да се биде политичар :)
 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
9.320
Поени од реакции
18.145
Не ми го сфати постот али нема врска
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.338
Поени од реакции
1.188
Ова е тоа што вие сакате да слушнете, а банките баш имаат мака од крипто, во децентрализиран систем не постои банка.

Друга работа, во крипто тешко се мучка, а нема политичар што сака чиста сметка, ако нема можност за мучкање ќе нема ни толку есап да се биде политичар :)
Па тогаш купувај ХРП :oleee:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.969
Поени од реакции
2.794
Ова е тоа што вие сакате да слушнете, а банките баш имаат мака од крипто, во децентрализиран систем не постои банка.

Друга работа, во крипто тешко се мучка, а нема политичар што сака чиста сметка, ако нема можност за мучкање ќе нема ни толку есап да се биде политичар :)
Системот ќе си е централизиран, само што во дигитално технолошки свет, банките како што се сега, нема место ни потреба од нив. Дигиталните државни валути се замената за кешот, а сегашниве крипто се само народ да се навикне. Не сакаат да постои кеш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.653
Поени од реакции
18.926
Па тогаш купувај ХРП :oleee:
Ќе ти ги оставам да има доволно за тебе, не се мешам во нив ;)

Системот ќе си е централизиран, само што во дигитално технолошки свет, банките како што се сега, нема место ни потреба од нив. Дигиталните државни валути се замената за кешот, а сегашниве крипто се само народ да се навикне. Не сакаат да постои кеш.
Тоа го зборувам со години, ама јбг, луѓето слушаат тоа што сакат да слушнат.
Се согласувам дека ќе бидат дигитални, но не овие што ги имаме сега, ќе си направат државите нивни валути, смарт контрактите ќе си ги содржат сите постојни даноци/провизии и генерално нема да се промени ништо за обичниот човек (т.е ќе се промени, ќе биде скоро невозможно да не се плати данок, баш ќе важи правилото: „мораш да умреш и да платиш данок“).
„менувачниците“ и „берзите“ што ќе постојат пак ќе бидат под контрола на истите кои денес ги контролираат банките (тие го имаат кешот).
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
916
Поени од реакции
1.022
Кина забрани крипто валути, паднаа 4-5%, ако уште некој забрани ќе ја достигнат реалната вредност НУЛА.
За Аушвиц е јасно не готват за светска дигитална валута, гарантиран доход, зависно колку си послушен, вакциниран...
Техно ропство, антиутопија, нешто тип 'Тој прекрасен свет' на Хаксли.

За овие Криптовалута верници, да имаат предвид дека берзите мрдаат горе доле, можеш и огромни пари да направиш, 5-10 пати да зголемиш капитал, но ако е балон и ако го пропуштиш моментот, после пукањето губиш се, мислам дека тој момент доаѓа.
Во историјата имало и други слични глупости, пример валута е пердув од ретка птица, со нив си купуваш жени, колиба, крава, 100-200 години работел тој систем, еден момент се руши. Исто ќе биде и со не регулираната Криптовалута, но кога НСР ќе направат нивна, тогаш може да опстојува вечно, како единствено средство за плаќање, контрола, тогаш нема да има шпекулации, берзи, ќе биде како едно време.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
11
Поени од реакции
28
Здраво, сакам да купам Биткоин. Од каде се купуваат, како оди тоа да ми објасни некој поискусен да ме упати?
Фала
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.774
Поени од реакции
8.209
https://newrealities.medium.com/is-evergrande-about-to-kill-bitcoin-f4fee130eed2


Evergrande, Bitcoin, Tether i ostanati shitkoini.

60BN Tether se najverojatno Evergrande bonds, seuste ne se znae kolkavo portofolio na drugi bonds/koini imaat ovie ali u najmala raka bi rekol uste tolku... 2 scenaria, ednoto e Kina da gi ostavi Evergrande da propadnat (bi rekol 30% sansi, iako razumno e da gi ostavat, ali aziskata kultura da se socuva lice pred svetot ke ispadne pojaka od niv), toa znaci masovna prodazba za celo kripto u portfolioto na Evergrande i site okulu niv za da se pokrie del od zagubata. Drugata e Kina da go prezemene Evergrande (ova bi rekol ima 70% sansi) so toa sto napravat spajk i dump... Ideata u toj slucaj e da se prigrabanat AUD i USD i da se otplati kolku moze od kreditite na Evergradne a pritoa da se stavi pritisok na AUD i USD. Kako i da e dekemvri/januari ke bide veselo.
Автоматски споено мислење:

Ќе ти ги оставам да има доволно за тебе, не се мешам во нив ;)


Тоа го зборувам со години, ама јбг, луѓето слушаат тоа што сакат да слушнат.
Се согласувам дека ќе бидат дигитални, но не овие што ги имаме сега, ќе си направат државите нивни валути, смарт контрактите ќе си ги содржат сите постојни даноци/провизии и генерално нема да се промени ништо за обичниот човек (т.е ќе се промени, ќе биде скоро невозможно да не се плати данок, баш ќе важи правилото: „мораш да умреш и да платиш данок“).
„менувачниците“ и „берзите“ што ќе постојат пак ќе бидат под контрола на истите кои денес ги контролираат банките (тие го имаат кешот).
toa e toa... danok ke ima na sekoja transakcija i instantno ke bide zemen, ostanuva uste da dogovorat minimalen danok za sekade nekoj 10-15% za da ne moze da begaat firmite i da izbegnuvaat danoci i posle toa ke bide zavisno kade zivees.... Vo sredeni drzavi ke se pravat pari i pogolemi danoci vo vtor i tret svet ke se zarabotuva pomalku ali i pomal danok ke ima. Koj go gledal In Time (star film e, na nefliks go ima) samo zamenete vreme so digitalna valuta i zonite so drzavi/svetovi i terame kon toa. Ovie 10 god ke bidat posledna sansa za emigracija bez MNOGU pari podocna. Cenite na nekretnina vo prviot svet vo gradovite ke stanat/veke se stanati da e neralno nekoj doselenik da kupi nesto osven ako ne dojde poln ko brod.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.653
Поени од реакции
18.926
https://newrealities.medium.com/is-evergrande-about-to-kill-bitcoin-f4fee130eed2


Evergrande, Bitcoin, Tether i ostanati shitkoini.

60BN Tether se najverojatno Evergrande bonds, seuste ne se znae kolkavo portofolio na drugi bonds/koini imaat ovie ali u najmala raka bi rekol uste tolku... 2 scenaria, ednoto e Kina da gi ostavi Evergrande da propadnat (bi rekol 30% sansi, iako razumno e da gi ostavat, ali aziskata kultura da se socuva lice pred svetot ke ispadne pojaka od niv), toa znaci masovna prodazba za celo kripto u portfolioto na Evergrande i site okulu niv za da se pokrie del od zagubata. Drugata e Kina da go prezemene Evergrande (ova bi rekol ima 70% sansi) so toa sto napravat spajk i dump... Ideata u toj slucaj e da se prigrabanat AUD i USD i da se otplati kolku moze od kreditite na Evergradne a pritoa da se stavi pritisok na AUD i USD. Kako i da e dekemvri/januari ke bide veselo.
Автоматски споено мислење:toa e toa... danok ke ima na sekoja transakcija i instantno ke bide zemen, ostanuva uste da dogovorat minimalen danok za sekade nekoj 10-15% za da ne moze da begaat firmite i da izbegnuvaat danoci i posle toa ke bide zavisno kade zivees.... Vo sredeni drzavi ke se pravat pari i pogolemi danoci vo vtor i tret svet ke se zarabotuva pomalku ali i pomal danok ke ima. Koj go gledal In Time (star film e, na nefliks go ima) samo zamenete vreme so digitalna valuta i zonite so drzavi/svetovi i terame kon toa. Ovie 10 god ke bidat posledna sansa za emigracija bez MNOGU pari podocna. Cenite na nekretnina vo prviot svet vo gradovite ke stanat/veke se stanati da e neralno nekoj doselenik da kupi nesto osven ako ne dojde poln ko brod.
Се согласувам дека ќе има големи заебанции во следните месеци. Некој можеби ќе го искористи тој момент за да направи кеш, ама ќе има и такви што ќе заглават квалитетно.

До 31ви Декември јенките ќе го користат периодот за да ги порамнат капиталните добивки, т.е купуваат-продаваат во ист ден (демек на едното се во минус, на другото се во плус), но после тоа има најава за нови регулативи (wash sale rule, како што е кај акциите).

Исто се чека на потезите од Gary Gensler, спомна дека тимот во SEC работи турбо на ова, плус ќе имаат проширување на тимот за преку 600 луѓе. Очекувањата се дека ќе има поголеми регулативи во поглед на која валута ќе остане, што ќе смее да се прави со истата и како.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
180
Поени од реакции
153
Zdravo ovde pogore gledam dopri prikazi I percepciiza kripto pazarot I oosto. Dali bi dale sovet Dali da se kupi kripto I koja od valutite, sekade na YouTube primer site pravat samo hype I site se napaleni nema nieden stabilen da kaze Sto da se kupi... zedov xrp za 1000 Evra I po 200 ada, hbar, Eth I algo... Sega ke gi stavam na ledjer no mislam site da gi pravam xrp natamu odat site nasoki ili pa da narpavam withraw da si gi vratam parite,,,, nekoj sovet
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.653
Поени од реакции
18.926
Здраво, сакам да купам Биткоин. Од каде се купуваат, како оди тоа да ми објасни некој поискусен да ме упати?
Фала
Без провизии локално од мајнери или фаци што тргуваат, има група на Телеграм.
Само ако земаш поголема сума гледај да се најдете на јавно место и земи си некој со тебе, има случаеви што ги измавале, и ни пари, ни крипто :D
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
11
Поени од реакции
28
Без провизии локално од мајнери или фаци што тргуваат, има група на Телеграм.
Само ако земаш поголема сума гледај да се најдете на јавно место и земи си некој со тебе, има случаеви што ги измавале, и ни пари, ни крипто :D
Ако знаеш да одговориш како човек тогаш не пишувај.
Вакви коментари чувај си ги за тебе.
Многу паметни ќе се правиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom