Криптовалути - Генерална дискусија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Од тоа што следам, постојано потенцираат дека ќе пораснат цените на крипто повторно, бидејќи трендов од оваа година бил сличен со тој од 2017. Јас и докупив пак уште по некој хрп и ада.
Еве, почна растот, ама надоле ;)

China’s central bank says all cryptocurrency-related activities are illegal, vows harsh crackdown


Crypto Market Dives as China Continues Crackdown, Singles out Tether & Foreign Platforms

“Overseas cryptocurrency exchanges that provide services to Chinese residents are also engaging illegal financial activities.”
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
980
Поени од реакции
1.397

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
многу се брзаш почекај ова со кина е тешка патетика секој месец се пуштаат овие вести по потреба xD
Со Кина не се знае ништо, доправа ќе биде патетика ако удрат посериозни рестрикции.
Бабулето е бааги надуено, не само на крипто берзата туку и на другата, пролонгираа со Evergrande, али времето ќе покаже до кога и кој ќе го плати долгот.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
980
Поени од реакции
1.397
Со Кина не се знае ништо, доправа ќе биде патетика ако удрат посериозни рестрикции.
Бабулето е бааги надуено, не само на крипто берзата туку и на другата, пролонгираа со Evergrande, али времето ќе покаже до кога и кој ќе го плати долгот.
Кина е се по-небитен фактор во критпо светот, јас ако се прашувам најдобро е да лупнат целосна забрана на све crypto related и да си продолжи се понатака за да немаат основа понатамо да прават вакви глупости. Тотално се изгубени, а приматот во крипто го превзедоа УСА и Европа(прочитај само колку банки и фондови од УСА особено се влезени во крипто со огромни огромни суми, нема банка во УСА која не планира да нуди крипто услуги, доколку веке не ги нуди) , лично Кина од пред неколку месеци не ја сметам за никаков фактор во целиот крипто свет откако си ги избркаа мајнерите како идиоти а им беа најголем фактор во целата таа мрежа(целиот крипто свет) од први најбитен фактор сами се направија нај-небитен фактор заради застарени верувања и традиции ...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Кина е се по-небитен фактор во критпо светот, јас ако се прашувам најдобро е да лупнат целосна забрана на све crypto related и да си продолжи се понатака за да немаат основа понатамо да прават вакви глупости. Тотално се изгубени, а приматот во крипто го превзедоа УСА и Европа(прочитај само колку банки и фондови од УСА особено се влезени во крипто со огромни огромни суми, нема банка во УСА која не планира да нуди крипто услуги, доколку веке не ги нуди) , лично Кина од пред неколку месеци не ја сметам за никаков фактор во целиот крипто свет откако си ги избркаа мајнерите како идиоти а им беа најголем фактор во целата таа мрежа(целиот крипто свет) од први најбитен фактор сами се направија нај-небитен фактор заради застарени верувања и традиции ...
Еве сега Ел Салвадор ќе ви биде лидер и фактор!
Уште САД останаа да лупнат регулации, а доволно е само тракинг и одданочување на трансакции... и оде воз у кукуруз.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Кина е се по-небитен фактор во критпо светот, јас ако се прашувам најдобро е да лупнат целосна забрана на све crypto related и да си продолжи се понатака за да немаат основа понатамо да прават вакви глупости. Тотално се изгубени, а приматот во крипто го превзедоа УСА и Европа(прочитај само колку банки и фондови од УСА особено се влезени во крипто со огромни огромни суми, нема банка во УСА која не планира да нуди крипто услуги, доколку веке не ги нуди) , лично Кина од пред неколку месеци не ја сметам за никаков фактор во целиот крипто свет откако си ги избркаа мајнерите како идиоти а им беа најголем фактор во целата таа мрежа(целиот крипто свет) од први најбитен фактор сами се направија нај-небитен фактор заради застарени верувања и традиции ...
Почекај неколку денови, ќе има поздрав и од САД :)

Ако му помине ова: Biden’s American Jobs Plan would raise the corporate tax rate to 28 percent to help fund projects to rebuild highways and roads, expand high-speed broadband, build and renovate schools, and expand and upgrade power lines ќе биде интересно.

Кина не била фактор во крипто o_O, 70% од биткоинот се копа од нивни мајнери, а можам да замислам колку и во посед.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
980
Поени од реакции
1.397
time will tell ;)



еве ја разликата од кина до уса (не е поврзано со крипто)
 
Последно уредено:

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Кина пак со своите фори:pos: :pos: :pos:

 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Нека паднат, ќе има поевтино за купување (y)

Кина сака тотална контрола на тоа како граѓаните прават со своите пари, а преку криптото таа контрола е невозможна, барем сега за сега.

Јас повеќе се водам од други извори од јутуб, одколку од сензационални вести, плус не сум дај трејдер ами влегов во крипто на подолг рок.
Автоматски споено мислење:

 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Јака муда кинезиве корумпирани. Му спрдело на курот на нечив син од тоа династијата да купува по ефтино и искача некој небитен што утре ке го стрељаат секако и кажува бан ман. После 2-3 месеци никому ништо. Досадни се веќе.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Нека паднат, ќе има поевтино за купување (y)

Кина сака тотална контрола на тоа како граѓаните прават со своите пари, а преку криптото таа контрола е невозможна, барем сега за сега.
А зар има "нормална" држава која не сака контрола и евиденција: кој на кого дал и кој на кого земал? За што? И дали платиле данок?!
Тоа е основен постулат на функционирање на секое општество!

Криптото е анти-теза токму на тој постулат и не знам зошто изненаџење сега што ќе го банираат и направат илегално!
Ме чуди што и до сега го толерираа толку..
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
А зар има "нормална" држава која не сака контрола и евиденција: кој на кого дал и кој на кого земал? За што? И дали платиле данок?!
Тоа е основен постулат на функционирање на секое општество!

Криптото е анти-теза токму на тој постулат и не знам зошто изненаџење сега што ќе го банираат и направат илегално!
Ме чуди што и до сега го толерираа толку..
Од кога Кина стигна да биде репер за нормална држава да ми е да знам. Покорумпиран монструм не постоел у историја на човештвото. Ок, еве и арапите се тука негде (credit where credit is due). Али кинезот сакал контрола и евиденција за доброто на државата за плаќањето на данок. Немој жити све.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Нека паднат, ќе има поевтино за купување (y)

Кина сака тотална контрола на тоа како граѓаните прават со своите пари, а преку криптото таа контрола е невозможна, барем сега за сега.

Јас повеќе се водам од други извори од јутуб, одколку од сензационални вести, плус не сум дај трејдер ами влегов во крипто на подолг рок.
Автоматски споено мислење:
Biden to nominate anti-crypto and anti-big bank law professor to run the OCC
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.136
Поени од реакции
28.889

Kajgana Shop

На врв Bottom