Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
Добар coin за инвестирање за во иднина а да не е повеќе од 5е, ако некој истражувал во скоро време...ама да не е ада.
Altura (alu), razgledaj go. Mozes da go kupis t.e samo so swap. Jas sum veke x3 . Isto taka i polygon e dobra opcija (na 0.1 go kupiv baska imas staking)
Denes ke investiram i vo virtual poker (vpp). Go ispustiv vozot za sol i icp ( veke mi se skapi)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Altura (alu), razgledaj go. Mozes da go kupis t.e samo so swap. Jas sum veke x3 . Isto taka i polygon e dobra opcija (na 0.1 go kupiv baska imas staking)
Denes ke investiram i vo virtual poker (vpp). Go ispustiv vozot za sol i icp ( veke mi se skapi)
Овој polygon го пуштија на coinbase пред 3 недели или така нешто, демек нова валута достапна ова она, викам марш бе кој ти купува ова (0.25-0.3 така нешто беше) во последниве 3 дена рипна на скоро евро :facepalm:

Нов сум во ова имам уште многу за учење, ама изгледа ќе треба да најдам и некоја друга платформа освен coinbase, зашто на неа има може да кажам лимитиран избор на коини
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.034
Поени од реакции
28.670
Овој polygon го пуштија на coinbase пред 3 недели или така нешто, демек нова валута достапна ова она, викам марш бе кој ти купува ова (0.25-0.3 така нешто беше) во последниве 3 дена рипна на скоро евро :facepalm:

Нов сум во ова имам уште многу за учење, ама изгледа ќе треба да најдам и некоја друга платформа освен coinbase, зашто на неа има може да кажам лимитиран избор на коини
Исто, и кога влегуваат на coinbase веќе имаат рипнато со цена.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Што мислите за HOT?
Се шушка дека ќе лета, дали е добар проект за вложување 3000 долари?

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
Овој polygon го пуштија на coinbase пред 3 недели или така нешто, демек нова валута достапна ова она, викам марш бе кој ти купува ова (0.25-0.3 така нешто беше) во последниве 3 дена рипна на скоро евро :facepalm:

Нов сум во ова имам уште многу за учење, ама изгледа ќе треба да најдам и некоја друга платформа освен coinbase, зашто на неа има може да кажам лимитиран избор на коини
Јас имам профили на 3 платформи ( cex io, binance и kucoin ) .
На почеток ја користев cex.io, бидејќи binance не ми го верифицираат профилот. Сега само binance го користам.
Сега користам metamask и trustwallet и binance ( од binance префрлам пари на trust и со metamask правам swap . Можеш и директ преку pankcakeswap да правиш swap)

Зависи во што сакаш да инвестираш :) Избегнувај го eth chain за swap , користи го binancesmart chain ili polygon chain ( на coinmarketcap имаш за секој коин)

п.с Matic сум ги купил март годинава на cex.io
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Исто, и кога влегуваат на coinbase веќе имаат рипнато со цена.
да да, кога ќе излезе на coinbase веќе е касно би рекол за инвестирање. Затоа и прашав за некои совети и идеи каде да отворам акаунт, што како зашто. Ептен сум почетник во скоро ништо не знам.
Јас имам профили на 3 платформи ( cex io, binance и kucoin ) .
На почеток ја користев cex.io, бидејќи binance не ми го верифицираат профилот. Сега само binance го користам.
Сега користам metamask и trustwallet и binance ( од binance префрлам пари на trust и со metamask правам swap . Можеш и директ преку pankcakeswap да правиш swap)

Зависи во што сакаш да инвестираш :) Избегнувај го eth chain за swap , користи го binancesmart chain ili polygon chain ( на coinmarketcap имаш за секој коин)

п.с Matic сум ги купил март годинава на cex.io
Ќе ги проверам овие методи, swap не знам да правам ама ќе научам чим веќе сподели некакви насоки :)

Едно нубско прашање ама чисто ме интересира, викаш trustwallet дали пример можам да отворам еден trustwallet и на него да ги чувам сите валути од различни места што сум ги купил или треба посебен wallet за секоја валута па и за секој маркет
Пример дали можам да купам coins на coinbase и binance и да ги чувам двете во ист wallet па во иднина да ги продадам на некоја од овие страни или сосем 10та без разлика каде сум ги купил?

Со оглед на тоа што сум во ЕУ не би требало да имам проблеми со верификување на акаунт на било која од страните, па то би препорачале дали да останам на coinbase или да поделам и дел на binance за она што го нема на оваа?
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
да да, кога ќе излезе на coinbase веќе е касно би рекол за инвестирање. Затоа и прашав за некои совети и идеи каде да отворам акаунт, што како зашто. Ептен сум почетник во скоро ништо не знам.

Ќе ги проверам овие методи, swap не знам да правам ама ќе научам чим веќе сподели некакви насоки :)

Едно нубско прашање ама чисто ме интересира, викаш trustwallet дали пример можам да отворам еден trustwallet и на него да ги чувам сите валути од различни места што сум ги купил или треба посебен wallet за секоја валута па и за секој маркет
Пример дали можам да купам coins на coinbase и binance и да ги чувам двете во ист wallet па во иднина да ги продадам на некоја од овие страни или сосем 10та без разлика каде сум ги купил?

Со оглед на тоа што сум во ЕУ не би требало да имам проблеми со верификување на акаунт на било која од страните, па то би препорачале дали да останам на coinbase или да поделам и дел на binance за она што го нема на оваа?
Na trust wallet mozes da gi dodavas site coini koi si gi kupil. Ima custom token da dodades ako go nema u listata.
Tie sto gi kupuvas na coinbase i sl platformi skoro site gi ima, a za tie so ke pravis swap ke si gi dodades

Pravis withdraw od coinbase/binance i dr, copy na adresata na trust walletot i gi prefrlas

Jas gi imam podeleno zavisi kako mi odgovara, golem del od coinite gi stakuvam (na binance imas locked 30/60/90 retko 15 dena i flexible, na cex io imas montly)

Reward e coinot sto go stakuvas

Tie sto ne se stakuvaat stavas na trust wallet ako sakas i swapas preku pankcake swap
 

Attachments

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
да да, кога ќе излезе на coinbase веќе е касно би рекол за инвестирање. Затоа и прашав за некои совети и идеи каде да отворам акаунт, што како зашто. Ептен сум почетник во скоро ништо не знам.

Ќе ги проверам овие методи, swap не знам да правам ама ќе научам чим веќе сподели некакви насоки :)

Едно нубско прашање ама чисто ме интересира, викаш trustwallet дали пример можам да отворам еден trustwallet и на него да ги чувам сите валути од различни места што сум ги купил или треба посебен wallet за секоја валута па и за секој маркет
Пример дали можам да купам coins на coinbase и binance и да ги чувам двете во ист wallet па во иднина да ги продадам на некоја од овие страни или сосем 10та без разлика каде сум ги купил?

Со оглед на тоа што сум во ЕУ не би требало да имам проблеми со верификување на акаунт на било која од страните, па то би препорачале дали да останам на coinbase или да поделам и дел на binance за она што го нема на оваа?
Ако инвестираш големи суми да си купиш физички ledger и да си ги чуваш таму.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Na trust wallet mozes da gi dodavas site coini koi si gi kupil. Ima custom token da dodades ako go nema u listata.
Tie sto gi kupuvas na coinbase i sl platformi skoro site gi ima, a za tie so ke pravis swap ke si gi dodades

Pravis withdraw od coinbase/binance i dr, copy na adresata na trust walletot i gi prefrlas

Jas gi imam podeleno zavisi kako mi odgovara, golem del od coinite gi stakuvam (na binance imas locked 30/60/90 retko 15 dena i flexible, na cex io imas montly)

Reward e coinot sto go stakuvas

Tie sto ne se stakuvaat stavas na trust wallet ako sakas i swapas preku pankcake swap
фала за насоките што како и каде да гледам. бар да имам што да истажувам во слободно време.

Ако инвестираш големи суми да си купиш физички ledger и да си ги чуваш таму.
Какви големи суми бе, да не се лажеме почетник сум во ова и уште се учам така што во моментов строго мали суми се вртат колку да истражувам и гледам што како се случува. Кога ќе соберам малку повеќе знаење (гледаш ни свап знам што е, нит па каде да купувам осим коинбејс како слеп за стап таму сум фатил :) ) тогаш може да се осудам да ставам повеќе пари
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Зафатен сум периодов и немам баш време да направам детално истражување до каде се стигнати, али од тие што сум ги гледал на техничко ниво ми се допаѓаат:
Avalanche (AVAX)
Cardano (ADA)
Solana
Theta
Origin Protocol OGN
Chainlink
Luna
OMG Network (OMG)
Pirate Chain ARRR
Algorand
MATIC (polygon)

Овие сум ги разгледувал уште на почеток на годината и ми изгледаат дека имаат солидни тимови и технологија. Иако не секогаш значи дека добра технологија ќе има и солиден раст.

Сепак за тие што играте со поголеми суми внимателно до крај на месецов, да видиме што се ќе биде афектирано со новите закони во САД.
 
Член од
11 февруари 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали има посебна група за mining, опрема и совети или тука може некој да сподели совети? Заинтересиран сум да инвестирам некоја сума да набавам графички и да се почне, дали може некои насоки за hardware -от од каде може да се набави, дали се наоѓа кај нас или треба од други земји, на пр. Шведска, Германија...дали е исплатливо и после колку време се враќа инвестицијата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom