Крими филмови - тип на музика?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Е оној од крими филмовите, од 70-те во кој најчесто преовладува тензична музика, поготово ја има кога се одвива сцена во која се бркаат со коли?

Нешто како брз - тврд фанк....ама не го знам точниот стил за да барам по нетов, некој да помогне? :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не е баш тоа...слично е али не е...во овој стил што го барам доминираат гитари - штекање на истите, и во позадина нешто како тимпани...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Можиш да постираш пример некоја сцена или некој пример да слушниме ако имаш при рака :) После да бараме некако.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Проблемот е што нит памтам кои филмови беа тие како дете ги гледав, нит имам семпл :(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Почетокот на Шафт, првите 20 на секунди тоа е тоа! али понатака станува помека..али тие се тие ефекти на гитара кои преовладуваат низ целите песни.....значи така нешто али по тврдо, со уште повеќе и побрзи гитарски ефекти - licks.

П.С. Сите скоро се инструменталки, и музиката е тензична, нема вокали!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Прошуркав сега малку, се дефинира како некој меѓу вид. soul-funk.
Изведувачот на песната Shaft се вика Isaac Hayes, па еве од ласт изведувачи слични на него, пробај неколку, можеби ќе му влезиш во трагата, нема што да изгубиш. Во шафт има добар дилеј, кој го прави филингот поголем.
http://www.last.fm/music/Isaac+Hayes
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Знам дека е Хајес, позната ми е неговата музика.

Иначе не е ова другар, ова е премногу мирно, слично е но во она што бо барам доминираат гитарите нагласени се, побрзо е и пред се е напнато има тензично чуство во песните.

Нема везе, не се малтретирај, имам еден другар кој 100% знае, ми кажа пред неколку години, но го заборавив името на тој стил....
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Знам дека е Хајес, позната ми е неговата музика.

Иначе не е ова другар, ова е премногу мирно, слично е но во она што бо барам доминираат гитарите нагласени се, побрзо е и пред се е напнато има тензично чуство во песните.

Нема везе, не се малтретирај, имам еден другар кој 100% знае, ми кажа пред неколку години, но го заборавив името на тој стил....
Moжам да ти дам сигурен чоек ако не ти е срам да му пишиш шо че ти го дај одговорот на прашањето сто посто :) Не живеам јас со детево, али ги цепи овие стилови, мислам голем фанатик е на истите.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Ако не грешам мислам дека најблиску до ова што го бараш го објаснува Енио Мориконе кој го поврзува со следново:

A film score (also sometimes called background music or incidental music) is original music written specifically to accompany a film. The score forms part of the film's soundtrack, which also usually includes dialogue and sound effects, and comprises a number of orchestral, instrumental or choral pieces called cues which are timed to begin and end at specific points during the film in order to enhance the dramatic narrative and the emotional impact of the scene in question

Ако не те мрзи повели има и копмлексно објаснување
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Moжам да ти дам сигурен чоек ако не ти е срам да му пишиш шо че ти го дај одговорот на прашањето сто посто :) Не живеам јас со детево, али ги цепи овие стилови, мислам голем фанатик е на истите.
Фала ти, како да го контактирам?

Ако не грешам мислам дека најблиску до ова што го бараш го објаснува Енио Мориконе кој го поврзува со следново:

A film score (also sometimes called background music or incidental music) is original music written specifically to accompany a film. The score forms part of the film's soundtrack, which also usually includes dialogue and sound effects, and comprises a number of orchestral, instrumental or choral pieces called cues which are timed to begin and end at specific points during the film in order to enhance the dramatic narrative and the emotional impact of the scene in question

Ако не те мрзи повели има и копмлексно објаснување
Фала за трудот, но ова не е само филмска музика, постои тој стил сигурен сум.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ууу, многу фраерски соблака музичево ^^
 
H

HoT IcE

Гостин
Пробај tech или tribal house, некако ме асоцира на овие две, лично јас, не сум голем фан на ваква музика, али пробај во категории под овие, може ќе најдеш.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

Kajgana Shop

На врв Bottom