Криминалци, криминални групи и мафијата во светот

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Pogledajte kako je vođa škaljaraca Jovica Vukotić izručen Crnoj Gori! EKSKLUZIVNE FOTOGRAFIJE!
Akcija je izvedena u najstrožoj tajnosti, niko nije znao za nju
Crna hronika 08.02.2020.

 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Текстовите на Крик се дефинитивно најдоброто четиво што може да се најде по прашање на истражувачко новинарство од српскиве медиуми. Конкретно најновиов текст ја опфаќа целата моментлна слика на црногорско/српското подземје, од настанување на актуелниве екипи па се до последните случувања.

Rat balkanskog podzemlja: Ubistva, veze u policiji i u vrhu države
maj 5, 2020


Novinari KRIK-a, sa kolegama iz OCCRP-ja i MANS-a, došli su do dosad neobjavljenih dokumenata o ratu u balkanskom podzemlju – iskaza zaštićenih svedoka iz sukobljenih grupa, policijskih podatka, poverljivih izveštaja Bezbednosno-informativne agencije (BIA), kao i video-zapisa ubistava kriminalaca i fotografija njihovih kontakata sa ljudima iz policije i porodicom predsednika Srbije. Otkrivamo kako je pad narko-bosa Darka Šarića uticao na uzdizanje škaljarskog klana, koji se ubrzo podelio i započeo krvavi rat sa svojim nekadašnjim saradnicima – „kavčanima“ i kako su se srpski kriminalci i huligani priključili ovom sukobu. Kriminalci su francusku Legiju stranaca koristili da regrutuju ubice, uključujući i američkog plaćenika, a planirali su čak i ubistvo crnogorskog tužioca i njegovog sina, dok su im policajci dojavljivali o akcijama koje se vode protiv njih. Sve o najbitnijem ratu balkanskog podzemlja saznaćete u ovoj priči.

 
M

Macedon1um

Гостин
И понатаму бил во критична состојба а имаше шпекулации зошто не би докрајчен на крај од напаѓачите, според последните информации што ги споделуваат изггледа жена му го спасила. Била во близина на зградата каде што живееле и се случил нападот и испукала неколку куршуми кон напаѓачите

1.jpg
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
U Atini ubijen jedan od šefova škaljarskog klana
januar 20, 2020


Policija objavila snimak pokušaja ubistva Zvicera i hapšenja osumnjičenih
maj 27, 2020

 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
CROATIAN POLICE ARREST AND DISMANTLE ORGANISED CRIME GROUP IN LARGE INTERNATIONAL INVESTIGATION
09 December 2019


За хрватското подземје дефинитивно премалку се знае, сликите доволно зборуваат колку профит правела екипата од Загреб.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Mali vodič za pranje novca – Šarićev model
avgust 5, 2020


Ликот ги постави стандардите на Балканот ;)
 
Член од
12 август 2020
Мислења
65
Поени од реакции
68
CROATIAN POLICE ARREST AND DISMANTLE ORGANISED CRIME GROUP IN LARGE INTERNATIONAL INVESTIGATION
09 December 2019


За хрватското подземје дефинитивно премалку се знае, сликите доволно зборуваат колку профит правела екипата од Загреб.
Мене ми се чини или Црногорската мафија р многу појака од Хрватската ?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Мене ми се чини или Црногорската мафија р многу појака од Хрватската ?
Интернационално да дефинитивно. Него екипава од Загреб си работела во некој помал круг а возниов парк што го заплениле е неколку милиони вреден, сакам да кажам локално дома имаат јаки екипи и вајда јак пазар.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.575
Црногорците имаат дисциплина, од војник до шеф. Српско срце со црногорска дисциплина е бинго комбинација, на тоа додај и руски врски и влијание ... :D
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Црногорците имаат дисциплина, од војник до шеф. Српско срце со црногорска дисциплина е бинго комбинација, на тоа додај и руски врски и влијание ... :D
Пред неколку години кога уапсија голем број на Ндрангета членови, една од десетината земји со кои имале конекции била и Црна Гора објавија италијанциве. Иначе системот на работа им е трговски, увоз/извоз. Држење територии јок, така да руски врски во бизнисот што знам...
 
M

Macedon1um

Гостин
Mali vodič za pranje novca – Šarićev model
avgust 5, 2020


Ликот ги постави стандардите на Балканот ;)
Кај нас преку градежништво ги испраа нелегалните пари добиени од трговија со дрога (и уште тоа го прават), реално бизнис во кој буквално има пари за сите. Од корумпирани политичари, општински власти и инспектори до локални “газди“ на градежни фирми а секако на крајот криминалците што го спонзорираат ова

Секако откако ќе се дигнат продолжуваат да атакуваат и на други бизниси, акции на берза итн
 
Член од
12 август 2020
Мислења
65
Поени од реакции
68
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
И во Србија и во Црна Гора исто стојат работите како кај нас, која политичка партија ќе добие ветер во грб од страна, на таа партија кланот е ослободен и зима замав. По случајност и кај нас во Македонија и кај нив се работи за два завојувани клана, што ја прави уште поинтересна целата ситуација.

Šef kavačkog klana osuđen za pucnjavu od pre 10 godina
jul 30, 2020


Obustavljene istrage protiv vođe škaljarskog klana u Crnoj Gori
jul 29, 2020

 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864

Kajgana Shop

На врв Bottom