Криминалци и криминални групи во МК

Член од
24 мај 2014
Мислења
4.827
Поени од реакции
4.933
или од многу залет не ќе можеше да закочи и ќе удреше во некој зид... паметен е тој, тоа што замина нема врска со 6 месеци затвор ;)

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
Богами и паметен и искусен, а и за муда е точно, Ѓорчевци си знаат... Туку ради бељава избега, немаше да има проблеми со Грчец - Дуќанџиќ, си имале почит меѓу себе а и целта му беа локали и дискотеки нарко пазарот, не држење улици. Пред скоро време пак српскиве и црногорскиве власти удрија на Шкаљарски Клан, тој главниот Јовица Вукотиќ со втор македонски пасош е во бегство, по таа линија поверојатно дека е уапсен, не дека МУП не знаеа дека живее на релација Белград - Подгорица со години.
 
Член од
12 мај 2021
Мислења
92
Поени од реакции
203
Богами и паметен и искусен, а и за муда е точно, Ѓорчевци си знаат... Туку ради бељава избега, немаше да има проблеми со Грчец - Дуќанџиќ, си имале почит меѓу себе а и целта му беа локали и дискотеки нарко пазарот, не држење улици. Пред скоро време пак српскиве и црногорскиве власти удрија на Шкаљарски Клан, тој главниот Јовица Вукотиќ со втор македонски пасош е во бегство, по таа линија поверојатно дека е уапсен, не дека МУП не знаеа дека живее на релација Белград - Подгорица со години.
Кумот на Раде(Бобан Несторовски) има кафич во Ново Лисиче, а и порано беше ММА боксер.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.827
Поени од реакции
4.933
IMG_20210915_173213.jpg
Имал Оли од пред скоро време, пред оваа и уште една нова спортска кола, еве ја, таблиците си го потврдуваат фактот дека е вистина.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.827
Поени од реакции
4.933
Извадок од еден друг форум.

"Како се одвивал државниот шверц?


Во текот на 1993 и 1994 г. на територијата на Балканот се формирани многу моќни шверцерски илегални лоби-групи, раскажува во едно свое интервју Јоца Амстердам.
Меѓу нив најмоќна била тутунската мафија, или како што ја нарекуваа – Балканска тутунска мафија. Поради силните санкции, кои во тој период ги трпеше, Југославија стана погодна почва за да процветаат сите облици на прилично доходовно воено профитерство.
Дури и партијата на Милошевиќ – СПС (социјалистичка партија на Србија), која ја држеше целата држава под контрола, влезе во бизнисот преку одредени политичари, службеници во царинските служби и Министерството за внатрешни работи, како и во тајните служби. Но, тие не инвестираа и не учествуваа директно во распределбата, туку само посредно со цел да не бидат искомпромитирани. Така целата работа ја организираше и контролираше тутунската мафија, која не ја сочинуваа само најголемите шверцери од Балканот, туку од целиот свет. За таа цел, мафијата на располагање ја имаше царината, полицијата, банките... Приходот од бизнисот се делел така што 60 отсто добивала мафијата, а 40 отсто српската држава. Процедурата била крајно едноставна со оглед дека ја имала поддршката од владата.
“Цигарите главно пристигнуваа од бесцаринските зони во Бугарија и Македонија (н.з. тоа се фри-шоповите кои се врзуваа со името на братот на Љубомир Фрчкоски, во тоа време министер за внатрешни работи), а од таму со камиони стигнуваа до крајната дестинација – Србија). На царина стоката обично се декларираше како “сунѓери”, или нешто слично што не бара посебни проверки. Бидејќи Бугарите и Македонците, според договорот добиваа по 10.000 долари од секој камион, царинските служби ги дочекуваа и пропуштаа обележаните камиони без проблем, бидејќи тоа и онака беше наредба од Милошевиќ. Од царина до Белград, камионите се испраќаа со задолжителен ескорт од два полициски џипа и осум полицајци. Во царинските документи, како крајна дестинација беа наведувани Република Српска и Република Српска Краина, иако цигарите остануваа во Србија. Тоа беше правено за да изгледа стоката како транзитна”, признава Јоца Амстердам во едно свое интервју.
Целата работа од државна страна, ја водел тогашниот српски заменик-министер за внатрешни работи, генерал потполковник Радован Стојичиќ Баџа, додека главен човек бил Вања Бокан, од Атина.
Секој кој ќе се обиде неовластено или, пак, неповикано ќе се вклучи во работата, веднаш бил најстрого казнет, цигарите на лице место веднаш му биле одземани, некои биле физички малтретирани и уценувани, а повеќето по кратка постапка биле ликвидирани.
На ова место од сведочењето на Јоциќ, недвојбено се надоврзува и исповедта на Петрит Аме, забележана во записникот од разговорот направен со него во просториите на Државна безбедност и контраразузнавање, што ја докажува вмешаноста на македонските транзициони политичари во криминалните активности. Тие, како што сведочи Аме, не само што овозможувале одвивање на прекуграничниот криминал, туку и најдиректно биле инволвирани во него и имале материјална полза.
Петрит кажува и за перењето пари од илегална продажба на цигари кое, како што тврди, а што никогаш не е демантирано, се вршело преку братот на тогашниот министер за внатрешни работи на Македонија, Љубомир Фрчкоски. Тоа се вршело преку фри-шопот “Челебија”, при што цигарите се истоварале, а камионите оделе празни за Србија, со тоа што за пазарот на Косово морало да одат оригинални цигари (во тоа време јавна тајна во Скопје беше дека при купување оригинал марлборо цигари се бараше т.н. “петка”), производство на Филип Морис, а на пазарите во Македонија одела и “четворката” која е фалсификат и се произведувала во Бугарија и во Југотутун, односно во Стококомерц од Прилеп со знаење на македонската влада.


Кој е Петрит Аме


Петрит Аме е роден дебарчанец по кого сè уште е активна потерницата на Интерпол. Во македонското подземно и бизнис милје е посебно активен од 1993 г.
Неговото минато беше мистифицирано со негово наводно повеќегодишно учество во француската Легија на странците. Дел од македонските разузнавачи сметаа дека тој под друг идентитет “работел” во Јужна Америка и оттаму се неговите врски со некој колумбиски картел. Исто така, била следена и неговата врска со француски бизнисмени на Балканот за кои постојат индиции дека се резиденти на француската разузнавачка мрежа.
Иако тој негираше дека кога и да е работел со дрога, македонската полиција во 1999 г. во една пратка од неколку колумбиски вина адресирана до него, која повеќепати се повторувала, откри дека во виното всушност се наоѓа кокаин, кој се извлекува со посебна дестилаторска процедура. Според количествата, полицијата претпоставуваше дека тие пратки се за лична употреба. Со дрогата, инаку, го поврзува непотврдената информација дека за сметка на македонската полиција ги продавал 25-те килограми висококвалитетен кокаин кои исчезнаа од трезорот во кабинетот на министерот за внатрешни работи. Инаку, исчезнувањето беше забележано во времето кога ресорот го водеше проф. Томислав Чокревски, наследникот на Љубомир Фрчкоски.
Кон крајот на 1998 г. беше организирано негово апсење кај ноќниот клуб МЦМ, но како што претпоставуваа тогаш од МВР, некој од нивните редови го предупредил. Нешто слично се случи и неколку години претходно, кога МВР беше обвинувана за алиби акција за негово апсење.
Полициски извори велат дека високи полициски функционери повеќепати интервенирале кај странски полиции за ослободување на Петрит Аме, со образложение дека станува збор за нивен соработник.
Петрит, исто така, ги истакнуваше своите особено добри релации со Мирјана Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ, од која наводно имал добиено потврда за пред српската полиција дека станува збор за многу значајна личност.
И неговата смрт остана мистерија. Во 1999 г. беше соопштено дека тој е ликвидиран во приштинскиот Гранд хотел. Постојат сомневања дека тој ја лажирал својата ликвидација и дека неговата “мисија” во овој регион е завршена, но дека најверојатно ќе биде активен под друг идентитет


КОКАИНОТ ИСПАРУВА


Изгледа неверојатно, но само кај нас може да се случи 25 кг претходно запленет висококвалитетен кокаин да исчезне од сефот во кабинетот на министерот за внатрешни работи. Случајот беше објавен во 1999 г., а се случил две години порано, во времето на министерувањето на д-р Томислав Чокревски. Според сомневањата на истрагата, кокаинот му бил даден на Петрит Аме, човек добри етаблиран и во балканското подземје и во српските и македонските политички кругови. Неговата улога била да го препродаде за сметка на финансирање на политичка структура или, пак, на тајни полициски операции. Обидот за апсење на Аме, како и еден претходно, беше “провален”, а подоцна беше објавено дека Аме е ликвидиран во Приштина.


Но, две години потоа, се појави со години претходно снимена видеолента на која Аме на полициски службеници им ги појаснува релациите на политичари, бизнисмени и луѓе од криминалното милје."
 
Член од
17 август 2021
Мислења
32
Поени од реакции
49
Извадок од еден друг форум.

"Како се одвивал државниот шверц?


Во текот на 1993 и 1994 г. на територијата на Балканот се формирани многу моќни шверцерски илегални лоби-групи, раскажува во едно свое интервју Јоца Амстердам.
Меѓу нив најмоќна била тутунската мафија, или како што ја нарекуваа – Балканска тутунска мафија. Поради силните санкции, кои во тој период ги трпеше, Југославија стана погодна почва за да процветаат сите облици на прилично доходовно воено профитерство.
Дури и партијата на Милошевиќ – СПС (социјалистичка партија на Србија), која ја држеше целата држава под контрола, влезе во бизнисот преку одредени политичари, службеници во царинските служби и Министерството за внатрешни работи, како и во тајните служби. Но, тие не инвестираа и не учествуваа директно во распределбата, туку само посредно со цел да не бидат искомпромитирани. Така целата работа ја организираше и контролираше тутунската мафија, која не ја сочинуваа само најголемите шверцери од Балканот, туку од целиот свет. За таа цел, мафијата на располагање ја имаше царината, полицијата, банките... Приходот од бизнисот се делел така што 60 отсто добивала мафијата, а 40 отсто српската држава. Процедурата била крајно едноставна со оглед дека ја имала поддршката од владата.
“Цигарите главно пристигнуваа од бесцаринските зони во Бугарија и Македонија (н.з. тоа се фри-шоповите кои се врзуваа со името на братот на Љубомир Фрчкоски, во тоа време министер за внатрешни работи), а од таму со камиони стигнуваа до крајната дестинација – Србија). На царина стоката обично се декларираше како “сунѓери”, или нешто слично што не бара посебни проверки. Бидејќи Бугарите и Македонците, според договорот добиваа по 10.000 долари од секој камион, царинските служби ги дочекуваа и пропуштаа обележаните камиони без проблем, бидејќи тоа и онака беше наредба од Милошевиќ. Од царина до Белград, камионите се испраќаа со задолжителен ескорт од два полициски џипа и осум полицајци. Во царинските документи, како крајна дестинација беа наведувани Република Српска и Република Српска Краина, иако цигарите остануваа во Србија. Тоа беше правено за да изгледа стоката како транзитна”, признава Јоца Амстердам во едно свое интервју.
Целата работа од државна страна, ја водел тогашниот српски заменик-министер за внатрешни работи, генерал потполковник Радован Стојичиќ Баџа, додека главен човек бил Вања Бокан, од Атина.
Секој кој ќе се обиде неовластено или, пак, неповикано ќе се вклучи во работата, веднаш бил најстрого казнет, цигарите на лице место веднаш му биле одземани, некои биле физички малтретирани и уценувани, а повеќето по кратка постапка биле ликвидирани.
На ова место од сведочењето на Јоциќ, недвојбено се надоврзува и исповедта на Петрит Аме, забележана во записникот од разговорот направен со него во просториите на Државна безбедност и контраразузнавање, што ја докажува вмешаноста на македонските транзициони политичари во криминалните активности. Тие, како што сведочи Аме, не само што овозможувале одвивање на прекуграничниот криминал, туку и најдиректно биле инволвирани во него и имале материјална полза.
Петрит кажува и за перењето пари од илегална продажба на цигари кое, како што тврди, а што никогаш не е демантирано, се вршело преку братот на тогашниот министер за внатрешни работи на Македонија, Љубомир Фрчкоски. Тоа се вршело преку фри-шопот “Челебија”, при што цигарите се истоварале, а камионите оделе празни за Србија, со тоа што за пазарот на Косово морало да одат оригинални цигари (во тоа време јавна тајна во Скопје беше дека при купување оригинал марлборо цигари се бараше т.н. “петка”), производство на Филип Морис, а на пазарите во Македонија одела и “четворката” која е фалсификат и се произведувала во Бугарија и во Југотутун, односно во Стококомерц од Прилеп со знаење на македонската влада.


Кој е Петрит Аме


Петрит Аме е роден дебарчанец по кого сè уште е активна потерницата на Интерпол. Во македонското подземно и бизнис милје е посебно активен од 1993 г.
Неговото минато беше мистифицирано со негово наводно повеќегодишно учество во француската Легија на странците. Дел од македонските разузнавачи сметаа дека тој под друг идентитет “работел” во Јужна Америка и оттаму се неговите врски со некој колумбиски картел. Исто така, била следена и неговата врска со француски бизнисмени на Балканот за кои постојат индиции дека се резиденти на француската разузнавачка мрежа.
Иако тој негираше дека кога и да е работел со дрога, македонската полиција во 1999 г. во една пратка од неколку колумбиски вина адресирана до него, која повеќепати се повторувала, откри дека во виното всушност се наоѓа кокаин, кој се извлекува со посебна дестилаторска процедура. Според количествата, полицијата претпоставуваше дека тие пратки се за лична употреба. Со дрогата, инаку, го поврзува непотврдената информација дека за сметка на македонската полиција ги продавал 25-те килограми висококвалитетен кокаин кои исчезнаа од трезорот во кабинетот на министерот за внатрешни работи. Инаку, исчезнувањето беше забележано во времето кога ресорот го водеше проф. Томислав Чокревски, наследникот на Љубомир Фрчкоски.
Кон крајот на 1998 г. беше организирано негово апсење кај ноќниот клуб МЦМ, но како што претпоставуваа тогаш од МВР, некој од нивните редови го предупредил. Нешто слично се случи и неколку години претходно, кога МВР беше обвинувана за алиби акција за негово апсење.
Полициски извори велат дека високи полициски функционери повеќепати интервенирале кај странски полиции за ослободување на Петрит Аме, со образложение дека станува збор за нивен соработник.
Петрит, исто така, ги истакнуваше своите особено добри релации со Мирјана Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ, од која наводно имал добиено потврда за пред српската полиција дека станува збор за многу значајна личност.
И неговата смрт остана мистерија. Во 1999 г. беше соопштено дека тој е ликвидиран во приштинскиот Гранд хотел. Постојат сомневања дека тој ја лажирал својата ликвидација и дека неговата “мисија” во овој регион е завршена, но дека најверојатно ќе биде активен под друг идентитет


КОКАИНОТ ИСПАРУВА


Изгледа неверојатно, но само кај нас може да се случи 25 кг претходно запленет висококвалитетен кокаин да исчезне од сефот во кабинетот на министерот за внатрешни работи. Случајот беше објавен во 1999 г., а се случил две години порано, во времето на министерувањето на д-р Томислав Чокревски. Според сомневањата на истрагата, кокаинот му бил даден на Петрит Аме, човек добри етаблиран и во балканското подземје и во српските и македонските политички кругови. Неговата улога била да го препродаде за сметка на финансирање на политичка структура или, пак, на тајни полициски операции. Обидот за апсење на Аме, како и еден претходно, беше “провален”, а подоцна беше објавено дека Аме е ликвидиран во Приштина.


Но, две години потоа, се појави со години претходно снимена видеолента на која Аме на полициски службеници им ги појаснува релациите на политичари, бизнисмени и луѓе од криминалното милје."
Ако има струшки постари момци може да кажат... Петрит Аме се поврзува со Жан од Струга како негово обезбедување или човек од доверба.. не знам колку е точно и дали тој Жан е жив

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.923
Поени од реакции
12.008
https://kurir.mk/makedonija/hronika/vo-belgrad-uapsen-eden-od-najbaranite-makedonski-begalci/?fbclid=IwAR0c0hWvwTxCSIbaOUeniiUCqebOVs4gHwPAi56wEkSACj2InvIZBEJwR2c
бати кривосудството кога Р.Т. Штекла а јас мислам беше Штикла се бара за 6 месеци затвор ???
Тој е нарачател и организатор на убиството на Јанушев, кога ги угасија надзорните камери а МВР не прати инфо на граничните премини... Р.Т. Штикла е близок со власта, нивен изборен рекетар, инаку има издржано и ЗАТВОР 2 години за УБИСТВО :facepalm:
Се е можно, СДСМ го имаше и додека беа во опозиција адвокат Вуиќ ( башка 600 судии назначени за една нок во 90-тите не исчезнале..), а кој на ТВ му се фалеше на Ефто дека може да ослободи кого сака, а највисока казна за убиство за негов клиент е 2 години затвор....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
24 август 2017
Мислења
74
Поени од реакции
118
Ако има струшки постари момци може да кажат... Петрит Аме се поврзува со Жан од Струга како негово обезбедување или човек од доверба.. не знам колку е точно и дали тој Жан е жив

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
Мислам дека сум го спомнал Жан ако не се лажам, човек со тон мадиња - мислам дека беа само пријатели и дека е уште жив
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.827
Поени од реакции
4.933
Уште еден многу битен текст за Франкфурт Мафија, исто така превземен од друг форум.

Обвинетите во „Франкфурт мафија“ до судијата: Радникот и Мијалков ти ја напишаа пресудата!

Првообвинетиот Спасе Димовски-Ајдукот доби 13-годишна затворска казна за три кривични дела, меѓу кои за недозволено поседување дрога и перење пари. Зоран Манасков-Скршениот и Томе Димоски (синот на Спасе) добија по 10 години затвор. Со петгодишна затворска казна судењето го заврши Дејанче Андушов-Слон.

[Image: %D1%84%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%84%D1%...%D1%82.jpg]


„Она што го напишал „Радникот“ или Мијалков, вие само го прочитавте“. Со овие зборови еден од обвинетите во случајот „Франкфуртска мафија“ на денешното изрекување на пресудата ги собра аплаузите на останатите обвинети.

Сепак, на дел од обвинетите не им беше до аплаудирање. Првообвинетиот Спасе Димовски-Ајдукот доби 13-годишна затворска казна за три кривични дела, меѓу кои за недозволено поседување дрога и перење пари. Зоран Манасков-Скршениот и Томе Димоски (синот на Спасе) добија по 10 години затвор. Со петгодишна затворска казна судењето го заврши Дејанче Андушов-Слон.

Останатите 25 обвинети во случајот добија помали затворски казни, а некои од нив добија и условни казни.

Роднините и пријателите на обвинетите кои ја наполнија големата судница во Врховниот суд каде се читаше пресудата негодуваа на високите казни изречени на 29-мината осудени, од кои 16 беа во притвор повеќе од една година.

Адвокатите на обвинетите сметаат дека казните се превисоки и не соодветствуваат со делата кои им се ставаат на товар.

-Спасе Димоски доби 13 години затвор, но оваа пресуда нема да остане. Спасе го судат за дела направени во странство – рече адевокатот Саво Коцарев.

Неговиот колега, Валентин Зафиров кој ги застапуваше Зоран Манасков-Скршениот и Един Џукиќ изјави дека катастрофално е вакви казни да се изречат за презентираните докази.

Најемотивна беше изјавата на ќерката на првообвинетиот Спасе Димоски, Барбара Димоска.

-Ова не го кажа никој. Уште при апсењето во 2010 година, Горан Ангелов кој работи во организиран криминал ни кажа кој колку години ќе добие затвор. Зошто беше ова малтретирање – рече Димоска која беше осудена условно, а изјави и дека нејзината мајка добија двегодишна затворска казна.

 
Член од
22 септември 2017
Мислења
267
Поени од реакции
289
835A62A4-ACCF-432F-864C-8DD7032355EA.jpeg се збори дека е убиен от шик затоа што многу знаел за сали Бериша и удба тој бил врската
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.827
Поени од реакции
4.933

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
5.062
Поени од реакции
9.561
Линк од снимениот разговор меѓу Мелина и кичевскиот некој да не има да постне?
Го слушав сабајле,интересна тематика разглабаат :D

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
14 април 2012
Мислења
27.692
Поени од реакции
49.527
Линк од снимениот разговор меѓу Мелина и кичевскиот некој да не има да постне?
Го слушав сабајле,интересна тематика разглабаат :D

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Која мизерија... :place:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom