Криза во Венецуела

Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.449
Поени од реакции
26.404
https://news.sky.com/story/venezuelan-opposition-leader-declares-himself-president-amid-unrest-11615604

Веќе подолг период Венецуела е држава пред распад, по смртта на Хуго Чавез, сегашниот претседател Николас Мадуро не успева да ја одржи државата во нормална состојба, пребогатата со нафта Венецуела постојано е во економска криза, со огромна инфалција, социоекономско распаѓање, масовно иселување на населението.

Актуелната криза настана по ланските претседателски избори каде победи повторно Мадуро, но опозицијата не ги признава резултатите.

Сега имаме ситуација каде парламентот (Националното собрание) не го одобрува мандатот на Мадуро, а истовремено опозиционерот и претседател на Националното собрание Хуан Гаидо се самопрогласува за привремен претседател на државата.

Кризата ескалира со признавањето од страна на САД на Гаидо за легитимен претседател, потег кој го имаат направено и поголем дел од латиноамеричките држави, особено што за разлика од пред неколку години кога во латинска америка имаше огормно анти-САД расположение и неколку левичарски влади и претседатели, ситуацијата е сега сменета заклучно и си изборот на Болсанаро во Бразил, па така овие држави сега се во своевидна антивенецуелска коалиција, од друга страна Мадуро го признаваат Русија и Турција (веројатно и Кина иако на долната мапа не е ставена)Мапата веројатно ќе се менува деновиве, ЕУ и европските држави уште официјално немаат фатено страна, но за очекување е да го подржат Гаидо.

Факт е дека имаме нов фронт за геополитичкото мерење на големите, интересното тек следува.


П.С Штом Косово го подржало Гаидо, победникот е решен, они секако се на правата страна секогаш :pos:
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.932
Поени од реакции
5.281
https://news.sky.com/story/venezuelan-opposition-leader-declares-himself-president-amid-unrest-11615604

Веќе подолг период Венецуела е држава пред распад, по смртта на Хуго Чавез, сегашниот претседател Николас Мадуро не успева да ја одржи државата во нормална состојба, пребогатата со нафта Венецуела постојано е во економска криза, со огромна инфалција, социоекономско распаѓање, масовно иселување на населението.

Актуелната криза настана по ланските претседателски избори каде победи повторно Мадуро, но опозицијата не ги признава резултатите.

Сега имаме ситуација каде парламентот (Националното собрание) не го одобрува мандатот на Мадуро, а истовремено опозиционерот и претседател на Националното собрание Хуан Гаидо се самопрогласува за привремен претседател на државата.

Кризата ескалира со признавањето од страна на САД на Гаидо за легитимен претседател, потег кој го имаат направено и поголем дел од латиноамеричките држави, особено што за разлика од пред неколку години кога во латинска америка имаше огормно анти-САД расположение и неколку левичарски влади и претседатели, ситуацијата е сега сменета заклучно и си изборот на Болсанаро во Бразил, па така овие држави сега се во своевидна антивенецуелска коалиција, од друга страна Мадуро го признаваат Русија и Турција (веројатно и Кина иако на долната мапа не е ставена)Мапата веројатно ќе се менува деновиве, ЕУ и европските држави уште официјално немаат фатено страна, но за очекување е да го подржат Гаидо.

Факт е дека имаме нов фронт за геополитичкото мерење на големите, интересното тек следува.


П.С Штом Косово го подржало Гаидо, победникот е решен, они секако се на правата страна секогаш :pos:
И ние коњ за трка имаме, Левица го поддржа Мадуро :)
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.387
Поени од реакции
4.796
Левица :pos:
Каква збирштина е останата во таа партија дури трагично станува. Не знам дали остана еден нормален, димче имаше еден статус ,,левица не смее да биде интелекуализирана". Му се оствари замислата :vozbud:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.634
Поени од реакции
10.759
Глуп систем, само од нафтата може да бидат едни од побогатите земји во светот.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.411
Поени од реакции
3.037
Па нели и Ердоган и Путин се десничари. Зошто се против овој, а го поддржуваат Мадуро?

Знам само дека новиов не им одговара на демократите во САД.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.932
Поени од реакции
5.281
Па нели и Ердоган и Путин се десничари. Зошто се против овој, а го поддржуваат Мадуро?

Знам само дека новиов не им одговара на демократите во САД.
Како да ти кажам, а да небидам безобразен, ама кур од колено неразбираш ...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.411
Поени од реакции
3.037
Како да ти кажам, а да небидам безобразен, ама кур од колено неразбираш ...
Кои се интересите на Русија и Турција во Венецуела?
Русија има нафта. А Турција?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.932
Поени од реакции
5.281
Кои се интересите на Русија и Турција во Венецуела?
Русија има нафта. А Турција?
Абе на сите тројца заедничко им е што се автократи, и се си мислам дека ако Мадуро издржи до 2020 и Трамп пак победи, дека и со него ќе си стани прво другарче ...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.411
Поени од реакции
3.037
Абе на сите тројца заедничко им е што се автократи, и се си мислам дека ако Мадуро издржи до 2020 и Трамп пак победи, дека и со него ќе си стани прво другарче ...
Мене ми одговара како Македонец Трамп пак да победи, ама далеку сме од таа реалност. Трамп ги сруши Бразилците и им постави претседател што на него му одговара (не на демократите), во Венецуела го прави баш истото како и во Бразил, но само на друг насилен начин.
Трамп моментално води војна со демократите, а не со Русија, Кина, Мексико, Бразил...ги поставува луѓето што на него ќе му служат.

Ете претседателот на Бразил отворено му се поклони и директно му кажа дека ќе му служи. Овој десничаров во Венецуела ќе го каже истото.
 
На врв Bottom