Креми за лузни

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Едно време го имаше и во МК... Мислам дека сите овие имаат невен како основа кој e многу ефикасен како сто пиша @Psyside ...
Татко ми го користеше после операција на каротида и лузните веќе не се приметуваат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Екстракт од плава камилица е исто неверојатен.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
12
Поени од реакции
4
Jas od iskustvo ti kazuvam imav vo predelot na vratot luzna od konci i doktorot (hirurgot) mi go preporaca toj gel i c vitamin da pijam i voopsto ne se poznava luznata kako nisto da ne se slucilo a ne velam deka i taa krema koja ti ja preporacale ne e dobra...
Dermatix e najdobar gel za nezreli luzni sega ne znam dali 2 meseci se smeta za malku poodminato vreme za luzna, prasaj go doktorot za sekoj slucaj isto se preporacuva c vitamin da pies pomaga vo regeneriranje na kozata.

@Ailurophile
Колку време го користеше гелот (Dermatix) и кај може да се набави кај нас?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
После 4 месеци коростење на Contratubex има подобрување, ама не баш такво како што очекував. Сеуште се познаваат лузните каде што е шиено. Барам нешто помоќно. Помош ?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Невен, германска камилица и темјан се една од, ако не и најпотентната комбинација за скоро било каков проблем со кожа.
Со невенот го немав истиот ефект како со Flogo mast (флогоцид). Имам скоро 100% подобрување, само процесот на заздравување траеше релативно споро. Но сум презадоволен од резултатот.

Сега не знам дали ќе биде од помош за големите лузни најискрено. Но за исекотини и брзо санирање на помалите рани, мислам дека многу ќе помогне.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Со невенот го немав истиот ефект како со Flogo mast (флогоцид). Имам скоро 100% подобрување, само процесот на заздравување траеше релативно споро. Но сум презадоволен од резултатот.

Сега не знам дали ќе биде од помош за големите лузни најискрено. Но за исекотини и брзо санирање на помалите рани, мислам дека многу ќе помогне.
Зависи каков невен, доза, начин на употреба итн. Има студии каде што напреден екстракт на невен, е поефикасен од кортико со повеќекратно помала доза и 0 несакани ефекти.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Со невенот го немав истиот ефект како со Flogo mast (флогоцид). Имам скоро 100% подобрување, само процесот на заздравување траеше релативно споро. Но сум презадоволен од резултатот.

Сега не знам дали ќе биде од помош за големите лузни најискрено. Но за исекотини и брзо санирање на помалите рани, мислам дека многу ќе помогне.
Flogoto i cink vitaminskata mast se prekrasni. Veterinarni proizvodi koi lugjeto gi koristat. Doagjaat kaj nas osobeno gi zemaat za bebinja. Kolegata moj so bliznaci mislam deka eden ton potrosi od flogocidot. Isto za ispukani race ili noze e super.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
На трицепсот имам лузна од некои си 1-2 цм. Како дупче/вдлабнатина е, линија. Како мал се фатив на штраф или нешто слично и ме парчоса.
Има шанси да се подобри некако или кремот помага само за овие што се како белег, не вдлабнати туку различна боја од кожата ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom