Кредит од 2002 година

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Kiki1961, 13 септември 2018.

 1. Kiki1961

  Kiki1961

  Член од:
  13 септември 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Имам кредит од банка од 2002.Сум платил неколку рати и сум престанал со плаќање.После два месеци добивам извршно решение. Деновиве добивам решение од извршител со огромни камати за изминатите 16 години.
  За целото ова време и јас и моите солидарни должници сме имале редовни средства на сметките,но долгот досега не е присилно наплатен,иако тоа било можно целиот овој период.
  Ве молам за мислење или ваше искуство.
   
 2. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.631
  Допаѓања:
  30.700
  Вакви кои имаат средства на сметката, а скоро две децении не плаќаат рати за кредит треба дебело да го вратат целиот износ.

  Во изминатите 16 години си течела каматата и на банката не им се брзало за парите и знаат дека кога тогаш ќе си ги земат со огромна камата.
   
 3. Не се разбирам мн во правни работи но имам некоја инф дека доколку должник 10 год не е тужен и не се наплатени сретствата долгот пропаѓа.
   
 4. Kiki1961

  Kiki1961

  Член од:
  13 септември 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  --- Споено дупло мислење, 14 септември 2018 ---
  Значи вака.Јас сум тужен и е донесено извршно решение,тоа не е спорно.Проблемот е во тоа што по тоа решение не е постапено 16 години,а можело да се наплати од мојата и од сметките на солидарните должници.Законот за извршување во член 6 е јасен:извршителот е должен да почне со извршувањето веднаш!Ми треба мислење или ако некој имал слично искуство?
   
  Последно уредено: 14 септември 2018
 5. komshija

  komshija

  Член од:
  3 септември 2013
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  193
  Оди кај адвокат.
   
 6. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.408
  Допаѓања:
  923
  Прво види дали тоа Решение има печат за правосилност од тој период. Ако нема, тоа Решение не видело Извршител, а рокот за извршување е 10 години. Секако, ќе ти биде потребен адвокат
   
 7. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.933
  Допаѓања:
  3.053
  Да не случајно за овој период си имал други извршни решенија кои по сила на закон „едно по едно“ биле активни за ова време па ова извршно дури сега дошло на ред да речеме.
  Инаку колку што знам, не сум сигурен можеби некој правник повеќе знае, ако имаш активна сметка изршувањето не се префрла кај жирантите туку се чека твојата да дојде на ред... ова секако е во нивна корист затоа што каматата тече.
   
 8. Kiki1961

  Kiki1961

  Член од:
  13 септември 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Сум немал
  --- Споено дупло мислење, 16 септември 2018 ---
  Сум немал никакви други извршни решенија,сметката ми беше слободна,тие не постапуваат по решението!
   
 9. LepiDzoni

  LepiDzoni

  Член од:
  25 јули 2014
  Мислења:
  667
  Допаѓања:
  1.089
  ni gospod ne te spasuva
   

Сподели преку: