Кредитни долгови

Член од
16 јануари 2020
Мислења
28
Поени од реакции
28
Здраво. Имам проблем со долгови од кредити што се земени од мојата мајка која моментално не работи никаде, и јас исто не работам никаде а долговите се во износ од 20 000 евра . земени се врз основа на тоа што мајками ме убеди да бидам директорка на фирма. сега сме западнати во долг и мајками не може а воедно и одбива да го плати кредитот. она се има заглавено и кај други блиски роднини и пријатели со кредити и врз основа на тоа и логицно мислам дека не би можела да ми помогне за да се исплати тој кредит од 20 000 евра. постои ли некој нацин да се префрлат долговите на нејзино име како на пример некој договор на нотар или од банка дирекно да се направи договор за она да ги превземе долговите на нејзино име. имам 23 години , договорот е направен пред 2 години и кога се потписав ми реце да не казувам на други за тоа? што мислите за ова ?? ве молам кажете ми свое мисленје ИСКРЕНО затоа што според тоа што и други блиски роднини се заглавени од нејзина страна се плашам дека нема да ми ги исплати долговите.
така постапува скоро цел живот го живееме во долгови... незнам како да излезам од ова ... пишете што мислите за ова.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Здраво. Имам проблем со долгови од кредити што се земени од мојата мајка која моментално не работи никаде, и јас исто не работам никаде а долговите се во износ од 20 000 евра . земени се врз основа на тоа што мајками ме убеди да бидам директорка на фирма. сега сме западнати во долг и мајками не може а воедно и одбива да го плати кредитот. она се има заглавено и кај други блиски роднини и пријатели со кредити и врз основа на тоа и логицно мислам дека не би можела да ми помогне за да се исплати тој кредит од 20 000 евра. постои ли некој нацин да се префрлат долговите на нејзино име како на пример некој договор на нотар или од банка дирекно да се направи договор за она да ги превземе долговите на нејзино име. имам 23 години , договорот е направен пред 2 години и кога се потписав ми реце да не казувам на други за тоа? што мислите за ова ?? ве молам кажете ми свое мисленје ИСКРЕНО затоа што според тоа што и други блиски роднини се заглавени од нејзина страна се плашам дека нема да ми ги исплати долговите.
така постапува скоро цел живот го живееме во долгови... незнам како да излезам од ова ... пишете што мислите за ова.
Оди во банка па кај адвокат, тука специфичен совет нема да најдеш.
Прво во банка, и побарај точно колку и кои долгови се директно твои, колку се на нејзино име а ти се водиш како кокредитобарател и колку се на фирмата кај што си пишана како директор. После тоа на адвокат за совет.
Почни што порано, затоа што камати и казни ќе ти го направат проблемот уште поголем, а таа ако не ги плаќа ќе дојдат кај тебе, и иако не работиш сега, ако некогаш се вработиш присилно ќе ти земат големот парче од платата и ќе платиш плус за тоа.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Како што читам изгледа мајка ти те заебала за сите пари...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Каква е таа мајка што го заеба своето чедо ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Каква мајка..... истата е спремна детето да го остави на улица. Некои не си ја знаат границата на задолжување и немаат план за враќање, не е само земи и измами многу луѓе.

Види со адвокат како оди со префрлување на долгови, а тешко некој тука да има вакво искуство, ама ептен наивно ова биди директорка и ќе земеме голем кредит.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.958
Поени од реакции
3.663
Bankata nikogas ne prifaka nekogo da oslibodi od obvrska bez pritoa da go zameni nekoj poveke solventen ili nekoj koj ke dade obezbeduvanje. Nikakov dokument od notar ne ti brka rabota, prema bankata toj dokument ne vazi I taa ke si gi bara parite od tebe... mozes samo da napravi dogovor pred notar so majka ti za toa sto ti ke go platis taa da ti go vrati ama neznam kolku fajde ke imas od toa ako taa e prezadolzena I nema imot a sekako tuka e I faktot deka ti e majka. Ako si zirant na nejzin kredit, koga ke go platis imas pravo na regrets od majka ti no ke treba da ja tuzis... Za kreditite na firmata najverojatno si avalist taka sto ti si toj sto treba da gi plati... Ne si trosi pari po advokati.... Pisi mi, sto mozam ke ti pojasnam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom